Diğer
  Ana SayfaGüzellikGüneş ve yaşlılık lekelerine bitkisel çözüm

  Güneş ve yaşlılık lekelerine bitkisel çözüm

  -

  Güneş ışınları, hormonlardaki değişim ve stres cildimizde pigmentasyon artışına, bu artış ise canımızı fazlasıyla sıkan kahverengi lekelere neden oluyor. Çözüm yine kozmetik dünyasından geliyor. Özellikle bitkisel özler içeren kozmetikler cilde zarar vermeden lekeleri hafifletme de iddialı.

  Özellikle yaz sonrası pek çok kadının ciddi bir sorunu olan pigmentasyon lekeleri ciltteki melanin miktarının artması ve eşit olmayan bir şekilde dağılmaya başlaması nedeniyle oluşuyor. Pigment lekelerinin en büyük nedeni güneş. Pigment lekeleri hormonal dengesizlikler sonucu da oluşabiliyor. Doğum kontrol haplarının kullanımı, hamilelik ve stres bu hormonal dengesizliklere neden olan başlıca etkenlerden. Tabii bir de çiller var ki onların oluşum nedenleri genetik ve yine güneşle birlikte çoğalıyorlar. Güneşten gelen ultraviyole ışınları, sadece 5 dakikalık bir sürede melanin üretimini tetikliyor ve bu üretimin tam 36 saat boyunca devam etmesine neden oluyor. Ayrıca 72 saat sonra yine ciltte artan bir pigmentasyon dalgası oluyor. Tabii biz bu durumu cildimizde “bronzlaşma” olarak görüyor ve pek de şikayetçi olmuyoruz. Hatta hoşumuza bile gidiyor. Oysa bronzlaşma da tıpta bir cilt hastalığı olarak kabul ediliyor. Güneşe uzun süreler maruz kalmak, pigment lekelerinin artması için bir davetiye çıkarmak gibi. Pigment lekeleri epidermisde ya da dermis tabakasında yer alabiliyor. Epidermisde yer alan lekelerin tedavisi yapılabilirken, dermise inen lekeleri, yukarı doğru hareket etmesi söz konusu olmadığı için estetik bakımlarla da geçirmek mümkün olmuyor.

  Lekelerden korunmak için neler yapmanız, hangi ürünleri kullanmanız gerektiği bu ayki Formsante sayfalarında yer alıyor…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz