Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsİspanya ikinci dalgayı yaşıyor! İşte İspanya koronavirüs son durumu

  İspanya ikinci dalgayı yaşıyor! İşte İspanya koronavirüs son durumu

  -

  Tüm dünyada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kaynaklı vaka ve ölü sayıları hızla artıyor. Salgından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinin ikinci dalgayı yaşamaya başladığı söyleniyor. Gelin, Koronavirüsün hızla yayıldığı ülkelerden birisi olan İspanya’yı birlikte inceleyelim. İspanya virüs tablosu, grafikler ne diyor? İspanya günlük vaka sayısı ve ölüm sayısı kaç? İşte canlı koronavirüs haritaları ile İspanya günlük vaka sayısı…

  İSPANYA KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (26 EKİM)

  İspanya’da koronavirüs nedeniyle vaka sayısı hızla yükseliyor. İspanya’da 19 Ekim itibarıyla Covid-19 salgınından ölenlerin sayısı 49 bin 260 olurken, toplam vaka sayısı 1 milyon 830 bin 110’a çıktı. İyileşenlerin sayısı ise 150 bin 376.

  AVRUPA’DA EN FAZLA VAKA İSPANYA’DA

  Avrupa’da şimdiye kadar Kovid-19’da en fazla vakanın açıklandığı ülke İspanya’da hafta sonundaki artışlarla toplam vaka sayısı 500 binin üzerine çıktı.

  İSPANYA İKİNCİ DALGAYI YAŞIYOR

  İspanya’nın Katalonya bölgesindeki bir üniversite ile bir hastanenin hazırladığı raporda, “İspanya’da Kovid-19’da ikinci dalganın yaşandığı ve bunun gelecek günlerde Avrupa’nın geri kalanına da yayılabileceği” uyarısı yapıldı.

  Raporda, Kovid-19’a karşı alınan önlemlerde ve kontrollerde yaz başında “bir rahatlamaya” girildiği ve temmuz ayından itibaren yeni vaka artışlarıyla birlikte ikinci dalgaya geçildiği ifade edildi.

  - Advertisement -

  İSPANYA KORONAVİRÜS TABLOSU VE SON DURUM

  Peki, İspanya’da koronavirüs grafikleri neler söylüyor? İspanya’ya ilişkin verileri izleyebileceğiniz canlı haritalar bulunuyor. İşte Worldometers’a göre İspanya’daki son durum ve canlı koronavirüs tablosu şu şekilde:

  İSPANYA’DAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN: İSPANYA’DA SON VAKA SAYISI

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü Türkiye ve dünya genelindeki sayılara ilişkin güncel bilgiler internetten paylaşıyor.

  corona.cbddo.gov.tr” adresinden ulaşılan sitede işaretlenen ülkedeki tanı, iyileşme ve ölüm verileri görülebiliyor.

  İSPANYA’DA KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ

  • İspanya‘da sporcularda tespit edilen Kovid-19 tanılarından dolayı basketbol ve futbolda birer maç ertelendi. (19 Ekim)
  • İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Kovid-19 vakalarındaki yüksek artıştan dolayı yaklaşık 6 milyon kişinin yaşadığı Madrid özerk yönetiminde olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. (10 Ekim)
  • İspanya’da Sağlık Bakanlığının yayımladığı genelgeyle Madrid’de bir haftadır uygulanan bölgeye giriş ve çıkışların kontrol edildiği serbest dolaşım kısıtlaması, yerel yönetimin itirazı sonrasında mahkeme kararıyla iptal edildi. Başbakan Pedro Sanchez, vaka sayılarının gerilememesi halinde Madrid’de olağanüstü hal ilan edilme olasılığının olduğunu söyledi. (9 Ekim)
  • Dünyanın en fazla turist alan üç ülkesinden biri olan İspanya’da, salgından dolayı ziyaretçi sayısında ortalama yüzde 83, turistlerin harcamalarında ise ortalama yüzde 85 gerileme yaşandı. Salgınının en yoğun görüldüğü Madrid özerk yönetimine giriş ve çıkışların kısıtlanmasıyla ilgili kararın bu akşamdan itibaren yürürlüğe gireceği açıklandı. (5 Ekim)

  İSPANYA’NIN NÜFUSU NE KADAR?

  TRT Haber’in 20 mart 2019 tarihinde yayınladığı verilere göre İspanya’nın toplam nüfusu 49 milyon 331 bin 76.

  İSPANYA’DA YAŞLI NÜFUS ORANI KAÇ?

  Avrupa ülkelerinde yaşlı nüfus oranı genellikle yüzde 15’in üzerinde. TÜİK’ten alınan verilere göre İspanya’da yaşlı nüfus oranı yüzde 18,1. TRT Haber’in 20 mart 2019 tarihinde yayınladığı verilere toplam yaşlı nüfusu ise 8 milyon 952 bin 418.

  İSPANYA’DA KORONAVİRÜS VAKASI NEDEN BU KADAR YÜKSEK?

  Araştırmacılar, “Salgının, kapalı yerlere göre açık alanlarda bulaşma oranının 20 kat daha az olmasına ve İspanya’nın çok sıcak bir iklimde olup, yazın insanların açık alanda daha fazla vakit geçirmesine rağmen nasıl Kovid-19’da en fazla vakanın İspanya’da çıktığına” cevap arıyor.

  İspanya’daki vaka artışlarında, şehirler arası çok sık seyahat edilmesinin “kilit öneme sahip olduğu” vurgulanarak, ayrıca bar ve restoranların doluluk oranının da diğer bir etken olabileceği kaydedildi.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz