Ana Sayfa Corona Virüsü İspanya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 18 bin 679 oldu! İspanya nerede hata yaptı?

İspanya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 18 bin 679 oldu! İspanya nerede hata yaptı?

Tüm dünyada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kaynaklı vaka ve ölü sayıları hızla artıyor. Salgından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinde ölü sayıları yükseliyor. Koronavirüsün hızla yayıldığı ülkelerden birisi olan İspanya’yı birlikte inceleyelim. İspanya virüs tablosu, grafikler ne diyor? İspanya’daki en son Koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı kaç? İşte canlı koronavirüs haritaları ile İspanya’nın son durumu…

İSPANYA KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI *

İspanya’da koronavirüs nedeniyle vaka sayısı hızla yükseliyor. İspanya’da 16 Nisan itibarıyla Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı 19 bin 130 olurken, toplam vaka sayısı 182 bin 816’ya çıktı. İyileşenlerin sayısı ise 74 bin 797.

9 Mart tarihinde İspanya’nın Olağanüstü Sağlık Sorunları Sorumlusu Doktor Fernando Simon, “Bizde çok az vaka olur” diye konuşmuştu. 6 hafta sonra ülkede her gün hastalıktan yüzlerce kişinin öldüğü açıklanır oldu. Nüfusa oranlandığında kişi başına düşen ölüm vakası şimdiden İran’ın 3, Çin’in 40 misli.

İSPANYA KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU VE GRAFİKLER *

Peki, İspanya’da koronavirüs grafikleri neler söylüyor? İspanya’ya ilişkin verileri izleyebileceğiniz canlı haritalar bulunuyor. İşte Worldometers’a göre İspanya’daki son durum ve canlı koronavirüs tablosu şu şekilde:

İSPANYA’DAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN: İSPANYA’DA SON VAKA SAYISI

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü Türkiye ve dünya genelindeki sayılara ilişkin güncel bilgiler internetten paylaşıyor.

corona.cbddo.gov.tr” adresinden ulaşılan sitede işaretlenen ülkedeki tanı, iyileşme ve ölüm verileri görülebiliyor.

İSPANYA KORONAVİRÜS CANLI HARİTA *

John Hopkins Üniversitesi’nin canlı haritasına göre ülkede toplam koronavirüs vaka sayısı 182 bin 816 oldu. İspanya, vaka sayısı olarak İtalya’nın üstüne çıkarak ikinci sıraya yerleşti (Canlı harita için tıklayınız)

ÇİN’DEN SONRA EN ÇOK İYİLEŞEN İSPANYA’DA

AA’nın haberine göre İspanya’da, bu zamana kadar en yüksek günlük ölüm artışı 950 ile 2 Nisan’da kaydedildi. Bu tarihten sonra Kovid-19 hastalarında ölüm artış hızını yavaşlatmayı başaran İspanya’da son 10 gündür hayatlarını kaybedenlerin günlük sayıları 757-510 aralığında kaldı.

İstatistiklerde, İspanya’da salgından ölenlerin yüzde 96’sı 60 yaş üzeri, bunların yüzde 61’inin de 80 yaş üzeri olduğu paylaşıldı.

İspanya ayrıca 67 bin 504 iyileşen hasta ile Çin’in (78 bin 262) ardından Kovid-19’dan en fazla kişinin iyileştiği ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Salgına karşı verilen mücadelede ülkede en büyük sorunlardan bir tanesi sağlık sisteminin aldığı yara olarak öne çıkarken, virüsün şimdiye kadar 25 binden fazla sağlık personeline bulaştığı ve bunlardan 30’unun hayatını kaybettiği belirtiliyor.

BAŞBAKAN SANCHEZ MECLİS’TE KONUŞTU

Öte yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, olağanüstü halin uzatılması için Meclisteki genel oturumda yaptığı konuşmada, bu istatistiklere atıfta bulunarak, “Salgının, kontrol altına alınmasına başlandı. Başlarda yüzde 22’lerde olan vaka sayısındaki artış oranı şimdi ortalama yüzde 4’lere düştü.” dedi.

Sanchez ayrıca “virüse karşı bir aşı bulunana kadar dünyanın tam olarak normale dönemeyeceğini” vurguladı. Kovid-19’u yenmek için ülkedeki tüm siyasi partilerden “birlik ve sadakat” isteyen Sanchez, “Önceliğimizin, bu salgında başlangıç noktasına dönmemek, rahatlamamak ve kendimizi korumayı sürdürmek olduğu açıktır. Tünelden çıkmak için bu yeni çabayı göstermek zorundayız.” şeklinde konuştu.

Mecliste yapılacak oylamayla, ülkede Kovid-19’la mücadele için 14 Mart’ta yürürlüğe giren olağanüstü halin 25 Nisan gece yarısına kadar uzatılması öngörülüyor.

İSPANYA’NIN NÜFUSU NE KADAR? *

TRT Haber’in 20 mart 2019 tarihinde yayınladığı verilere göre İspanya’nın toplam nüfusu 49 milyon 331 bin 76.

İSPANYA’DA YAŞLI NÜFUS ORANI KAÇ? *

Avrupa ülkelerinde yaşlı nüfus oranı genellikle yüzde 15’in üzerinde. TÜİK’ten alınan verilere göre İspanya’da yaşlı nüfus oranı yüzde 18,1. TRT Haber’in 20 mart 2019 tarihinde yayınladığı verilere toplam yaşlı nüfusu ise 8 milyon 952 bin 418.

İSPANYA’DA KORONAVİRÜS VAKASI NEDEN BU KADAR YÜKSEK? *

Siyaset Bilimci Işık Özel İspanya’da koronavirüste vaka sayısının yüksekliği için yetersiz tedbirler, geç kalınması, ülkenin virüse hazırlıksız yakalanması, kültürel yapı, sosyal mesafenin korunmaması, yaşlı ve gençlerin çok sık bir araya gelmeleri gibi etmenleri sıralamıştı: (Bkz)

İspanya’da koronavirüsün hızla yayılmasının farklı sebeplerinini İngiliz Guardian gazetesinin İspanya muhabiri Giles Tremlett de şöyle yorumlamıştı:

-19 Şubat’ta İtalya’nın Bergamo kentindeki Şampiyonlar Ligi maçında, Atalanta ve Valencia karşı karşıya geldi. İspanya’nın Valencia takımının 2 bin 500 taraftarı, 40 bin Atalanta taraftarının arasına karıştı. Bergamo Belediye Başkanı Giorgio Gori, Lombardiya’ya virüsü saçan bombanın o gün patladığını söylüyordu. İspanya’da da ilk hasta olanlar arasında çok sayıda Valencia oyuncusu, taraftarı ve spor muhabiri vardı.

-İspanya’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği yumuşak ve güneşli ilkbahar, başkent Madrid’in kafelerinin, barlarının dolup taşmasını ve kucaklaşmaları, öpüşmeleri, yakın sohbetleri beraberinde getirdi.3

-8 Mart’ta yani ülkedeki bütün spor faaliyetleri, siyasi parti kongrelerinin ve gösterilerin yasaklanmasından sadece bir hafta önce Dünya Kadın Günü bir çok şehirde dev kalabalıklar tarafından kutlandı. Bundan 3 gün sonra 3 bin Atletico Madrid taraftarı Şampiyonlar Ligi maçı için Liverpool’a uçtu.

  1. 11 soruda Corona Virüs Testi
  2. Corona Virüs çocuklara nasıl anlatılmalı? 8 öneri
  3. Eller en doğru teknikle nasıl yıkanır? Virüslere karşı 9 öneri
  4. ‘ABD’de koronavirüs nedeniye 100 ila 200 bin arasında ölüm olabilir’

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here