Diğer
  Ana SayfaGüzellikİsteğe özel popo devri!

  İsteğe özel popo devri!

  -

  Eğer poponuz sarkıksa ya da olması gerekenden büyükse, hayat boyu böyle yaşamaya mahkûm değilsiniz. Estetikteki yeni gelişmelerle, isterseniz küçük, isterseniz kalkık bir popoya sahip olabilirsiniz.

  Dikkat! Eğer kiloya dikkat edilmez, spor yapılmaz, cilt bakımına özen gösterilmez ise estetik operasyonla al›nan sonuç korunamıyor.

  Yemeğin salçasıyla kadının kalçasının özdeşleştiği günler artık çok geride kaldı. Günümüzde, Türk kadınlarının estetik cerraha başvurma nedenlerinin başında ‘popo estetiği’ geliyor. Kadınlar daha çok popolarını şekilsiz bulduklarından yakınıyor. Fazla geniş, fazla büyük, düşük, basık gibi şikâyetleri oluyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, istenilen güzel bir popoya kavuşmanın sırlarını Formsanté okuyucularıyla paylaştı.

  Popo estetiğinde ne tür sorunlar görülebiliyor?
  Genelde Türk kadınları armut tipinde yağlanıyor. Beller ince olsa da basenler kalın oluyor. Bu da kalçaları olduğundan daha düşük, bacakları olduğundan daha kısa gösteriyor. Bu kadınlarda bacaklara ve basenlere liposuction yapıp alınan yağ, eğer ihtiyacı varsa poponun üst tarafına ekleniyor. Böylelikle arkadan ya da yandan bakıldığında çıkık ve yüksek bir popo görüntüsü elde edilebiliyor. Bacak boyu da uzamış oluyor.

  Bir de Balkan kökenli kadınlar var. Bunlar daha çok elma tipinde yağlanıyorlar. Bacakları ince, kalçaları dar ve basık, belleri kalın ve göbekli oluyor. Bu hastalarda karın ve bel bölgesindeki yağlar alınıp, popo dolduruluyor. Liposuction ile bel çukurlaştırıldığından popo daha da belirginleşiyor. Verilen yağlarla yüksekte duran, yuvarlak ve çıkık bir popo görünümü elde ediliyor. Daha zor olan hastalar ise zayıf ve basık popolu olanlar. Bunlarda tek seçenek popo protezleri oluyor. İki kalça arasındaki yarıktan kalça adalesinin içerisine silikon protez yerleştiriliyor. Gerekli yerlere yine liposuction ve yağ verme işlemleri de yapılıyor. O nedenle bu ameliyatlar hastalara daha rahat önerilebiliyor. Poposu orta büyüklükte, fazla yağlanması olmayan ancak zamanla düşmüş hastalarda askı yöntemleri de kullanılabiliyor. Ancak sonuçları fazla kalıcı olmuyor.

  ■ Örnek olarak en çok kimin poposu isteniyor?
  En çok Latin popoları isteniyor. Yanlardan dar, arkaya doğru çıkık, yüksekte duran, yuvarlak ve sert kalçalar her kadının hayali. Adı çok geçen isimler arasında J. Lopez, Shakira, Beyonce sayılabilir.

  - Advertisement -

  ■ Kalça ve popo estetiğinde hangi operasyonlar yapılıyor?
  Kullanılan yöntemler liposuction ve yağ enjeksiyonları ile popo şekillendirilmesi, askılarla poponun yukarı kaldırılması, silikon popo protezleri ile büyütülmesi ve yukarı kaldırılması olarak sıralanabilir. Ayrıca cilt bakımları, LPG gibi yöntemler de poponun şeklini korumasına ve cildinin güzelleşmesine yardımcı oluyor. Düzenli yapılan uygun egzersizlerle poponun hem şekli korunabiliyor, hem de düşmesi geciktirilebiliyor.

  ■ Bu operasyonların uygulanması ne kadar sürüyor?
  Yapılan işleme göre değişiyor. Bir saat ile üç saat arasında diyebiliriz. Genellikle hastalar aynı gün evlerine dönebiliyorlar, iki ya da üç gün sonra işlerine başlayabiliyorlar.

  ■ Ne kadar sürede sonuç fark ediliyor?
  Her ameliyat gibi şişliklerin azalması üç haftayı, tam şeklini kazanması altı ayı buluyor. Ancak ameliyattan hemen sonra bile hasta belirgin değişikliği fark ediyor.

  ■ Operasyon uygulandıktan sonra nelere dikkat edilmeli?
  Bu durum, yapılan işleme göre değişiyor. İlk haftalar yoğun fizik aktiviteden kaçınmak gerekiyor. Yapılan işlemi korumak için hastanın kilosuna dikkat etmesi, düzenli spor yapması, uygun cilt bakımı yapması, LPG, thermage gibi cilt sıkılaştırma programlarına girmesi öneriliyor.

  ■ Bu işlemler için fiyat aralığı verebilir misiniz?
  Ortalama bir rakam vermek gerekirse 3 ile 15 bin lira arasında değişiyor.

  {limage}estetik/istege-ozel-popo-devri.jpg{/limage}

  istege-ozel-popo-devri2İdeal popoyu nasıl tarif ediyorsunuz?
  Her kadın için tek bir ideal popo biçimi yok. Bu, kişinin vücuduna, karakterine, yaşam tarzına göre değişiyor. Ama genelde istenen, arkadan bakıldığında yuvarlak görünen, yüksekte duran, yayvan olmayan, dar ama erkeksi değil, basenlerde yığılması olmayan; yandan bakıldığında ise yüksek ve arkaya doğru çıkık bir görüntü elde etmek. Önemli bir kriter ise arkadan bakıldığında popo altı çizgisinin olabildiğince kısa olması. Bu çizgi yaşla ve popo aşağıya doğru düştükçe uzuyor. Aslında memeler için söz konusu olan halk ölçüsü popolar için de geçerli; ideal poponun altında kalem durmaması lazım. Aynı kriterler erkekler için de geçerli. Erkekte basık popo kadınlar açısından çok itici durabiliyor. Erkeklerde de yandan bakıldığında yukarıda bir dolgunluk daha çekici görünüyor.

  Kalça ve popo estetiğindeki yenilikler nelerdir? Yardımcı yöntemlerden de bahsedebilir misiniz?
  Popo protezi yerleştirme tekniğinde ve silikon protez teknolojisinde büyük yenilikler var. Popo protezi ameliyatları artık eskisinden çok daha az sorunlu gerçekleşiyor. Bunun dışında yağ enjeksiyonu tekniklerinin gelişmesi ve kök hücre ilaveleri ile yağ enjeksiyonlarının sonuçları daha kalıcı hale geldi. Lazer ve ultrasonik liposuction yöntemleri daha hızlı cilt toparlanması sağlıyor, ancak aldığımız yağı tekrar kullanacaksak, enjektör yardımı ile mekanik liposuction’ı tercih ediyoruz. Askı yöntemlerinde de yenilikler bulunuyor. Yüz bölgesönde başarı ile uygulanan siluet lift yöntemi, artık popo askısı olarak da kullanılıyor.

  Nilgün Yıldız
  Formsante Dergisi Ocak 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz