Diğer
  Ana SayfaGüzellikKaliteli seks için genital estetik

  Kaliteli seks için genital estetik

  -

  Göz önünde olmasa da vücudumuzun en özel bölgesinin de iyi görünmesini isteriz. Peki genital bölgenin iyi görünmesi veya işlevini yerine getirebilmesi ne anlama geliyor bunu hiç düşündünüz mü? Bugün genital bölgede yapılan estetik operasyonlarıyla hem işlevsel hem de estetik açıdan pek çok fayda sağlayabilirsiniz.

  Nasıl daha iyi nefes alabilmek için burun ameliyatı gerekiyorsa daha iyi bir cinsel hayat için de vajina estetiği yaptırılıyor. Üstelik vajina estetiğinin tarihçesi çok eskilere dayanıyor. Mario Puzo’nun ünlü “Baba” romanında, Don Corleone’nin oğlu Sonnie’nin sevgilisi Lucy, vajina estetiği yaptırmıştı. Günümüzde ise gelişen yöntemler ile genital bölge operasyonlarıyla vajinanın fiziksel sorunları ortadan kaldırabildiği gibi görünümünde de değişiklikler yapılabiliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahı Prof. Dr. A. Cemal Aygıt, vajina estetiğiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı.

  Hem estetik hem işlevsel operasyonlar
  Kadın genital bölgesinde dış ve iç kısımlarla ilgili operasyonlar yapılabiliyor. Bunlar hem estetik hem de işlevsel amaçlı yapılıyor. Prof. Dr. A. Cemal Aygıt, küçük dudakların aşırı büyük olmasına bağlı olarak estetik görünüm problemi yaşanırken, aynı zamanda nemlenme, koku ve sekresyonların (salgı) birikmesi, cinsel ilişki sırasında problem yaşanması gibi işlevsel sorunların da ortaya çıkabildiğini söylüyor: “Bu durumda, küçük dudaklar cerrahi olarak normal boyutlarına getirilerek bu sorun çözülüyor. Vajinanın özellikle doğumlardan sonra veya zamanla gevşemesi de sorunlara yol açabiliyor. Bunun çözümü de vajina daraltma ameliyatları oluyor.” Prof. Dr. A. Cemal Aygıt, tıbbi gereklilikler dışında değişik sebeplerle de başvurular olabildiğini anlatıyor. Bu sebeplerin arasında büyük dudakların zamanla sönmesi ve zayıflaması yer alıyor. Yani büyük dudakların hem kendi görünümü, hem de küçük dudakların açığa çıkmasına yol açması nedeniyle estetik olarak sıkıntı yaratabiliyor. Klitorisin, üzerindeki deriyle aşırı örtülü olması da ilişki sırasında kadının haz almasını olumsuz etkileyebiliyor. Bu deri fazlalığına, sıklıkla küçük dudakları aşırı büyük olan kişilerde rastlanıyor.

  Yağ enjeksiyonuyla vajina gençleşiyor
  Prof. Dr. A. Cemal Aygıt, en çok yapılan operasyonlara örnek olarak büyük dudaklara yağ enjeksiyonu ile gençleştirme ve aşırı büyüklükteki küçük dudakların normal boyutlara getirilmesi (labioplasti) işlemlerini gösteriyor. Labioplasti işlemi sırasında gerektiğinde klitoris üzerindeki deri fazlalığı da alınabiliyor.

  - Advertisement -

  Operasyon sonrası 1 ay seks yok
  Prof. Dr. A. Cemal Aygıt, dış genital bölge işlemlerinin lokal anestezi altında yapılabildiğini söylüyor ve ekliyor: “Hasta konforu açısından sedasyon anestezisi uygulanabiliyor. Büyük dudaklara yağ enjeksiyonunda,hastanın karın gibi yağlı bir bölgesinden alınan yağ dokusu kullanılıyor. Enjeksiyondan sonra dış genital organda genç bir görünüm kazanılıyor. Konulan yağ dokusunun bir kısmı özelliğini kaybedeceğinden, altısekiz ay sonra bu işlemin tekrarıyla daha iyi bir sonuç elde edilebiliyor. Bu işlem ortalama bir saat sürüyor ve hastanede yatış gerektirmiyor. Küçük dudakların aşırı büyüklüğü bazen asimetrik de olabiliyor. Bu durum kişiyi daha çok rahatsız edebiliyor. Her durumda küçük dudakların fazlalık kısımları çıkartılarak, yeni küçük dudaklar simetrik olarak oluşturuluyor ve büyük dudakların içinde kalacak bir görünüm kazandırılıyor. Böylece nemlenme, sekresyon birikmesi ve koku gibi şikayetler de ortadan kalkıyor. Hastanın da isteği doğrultusunda, bu işleme klitoris üzerindeki aşırı doku fazlalığının alınmasını da ilave edilebiliyor. Böylece kişinin cinsel hazzında belirgin bir artış olabiliyor. Bu işlem de yaklaşık bir saat sürüyor ve hastanede yatış şart değil.” Operasyon sonrası gündelik hayata dönüş; yağ enjeksiyonlarından sonra iki-üç gün, labioplasti ameliyatından sonra dört-beş gün içinde oluyor. Yaklaşık bir ay sonra da cinsel ilişkiye izin veriliyor. Prof. Dr. Aygıt, yağ enjeksiyonunda iz kalmadığını; labioplasti ameliyatından sonra da kalan izin fazla belirgin olmadığını, dokuda oluşan sertliklerin ise zamanla yumuşadığını belirtiyor.

  Ayna ayna söyle bana…
  Prof. Dr. A. Cemal Aygıt, genital bölgenizin estetiğe ihtiyacı olup olmadığını anlamak için kriterleri şu şekilde sıralıyor:
  ➤ İç dudakların sarkık ve çok belirgin olması (özellikle genç hastalarda)
  ➤ Dış dudakların sönmüş ve çökük olması
  ➤ İç dudakların bariz görünür halde olması (daha çok orta yaş grubunda)

  Seks hayatında kalite artıyor
  Genital bölgede yapılan operasyonlar hem işlevsel hem de estetik açıdan faydalar sağlıyor. Prof. Dr. A. Cemal Aygıt, bu operasyonlarla kadının hem özgüveninin arttığını hem de fiziksel olarak daha kaliteli bir cinsel hayat yaşayabildiğini vurguluyor ve ekliyor: “Bu noktada şunu belirtmeliyim ki; tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatları da eşler arasında var olan sorunların çözümü olarak görmemek gerekiyor.”

  mart-2013-estetik-4-resim-2Bir fenomen: G shot!
  Prof. Dr. A. Cemal Aygıt, klitoris üzerinde eğer aşırı bir deri örtüsü bulunuyorsa, bunun cerrahi olarak çıkartılmasının ilişki sırasında daha fazla uyarılma ve haz alma sağlayacağını söylüyor: “Bu işlem küçük dudakların fazlalıklarının alınması ya da büyük dudaklara yağ enjeksiyonu operasyonu sırasında yapılabileceği gibi ayrı bir işlem olarak da yapılabiliyor. Cinsel ilişki sırasında kadının daha fazla haz alabilmesi için son yıllarda popüler, aynı zamanda da tartışmalı olan ‘G-shot’ ya da ‘G noktası enjeksiyonu işlemi’ giderek yaygınlaşıyor. ‘G noktası’ aslında bir bölgedir ve vajinanın ön duvarında, girişten yaklaşık 3-5 cm içeride yer alan, 1-2 cm çapında bir alandır. Yapılan araştırmalarda, vajinal orgazm olan kadınların, vajina ön duvarlarının daha kalın olduğu görüldü. G noktası olarak tarif edilen bölgenin aslında klitorisin devamı niteliğinde bir doku olduğu yapılan çalışmalarda gösterildi. G-shot işlemi bu bölgeye hyalüronik asit denilen maddenin enjeksiyonu ile gerçekleştiriliyor. Bu madde, yüzdeki kırışıklıklar için dolgu maddesi olarak kullanılıyor. G-shot, somut bir işlem olmayıp bir fenomendir. Uygulama yapılanların yüzde 80’i bu işlemden fayda gördüğünü ifade etmekle birlikte, bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum değildir. G-shot işleminin tartışmalı olması da bu nedendendir. Önemli bir nokta da; seksüel disfonksiyonu olan, orgazm olamayan kadınlar için bu yöntem uygun değildir. Orgazm olabilen kadınlarda, bunun daha kolay, daha haz verici ve çok sayıda olmasını sağlayabiliyor. Bu uygulamanın etki süresi kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 6-12 aydır. Bu enjeksiyonlar tekrarlanabiliyor.” Prof. Dr. Aygıt, bu işlemleri yaptırmadan önce; kendi istekleriniz ve durumunuz hakkında bir uzmana danışıp, uygunluğu ve olası komplikasyonlar hakkında bilgi alıp karar vermeniz ve işlemi mutlaka yetkin bir uzman hekime yaptırmanız gerektiğini ekliyor.

  Deran ÇETİNSARAÇ

  Formsanté Dergisi Mart 2013 Sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz