Diğer
  Ana SayfaFitnessKim kiminle nerede spor yapıyor?

  Kim kiminle nerede spor yapıyor?

  -

  Uzmanlar sporun dönemsel değil, hayat boyu sürmesi gerektiğini söylüyor. Yaşamına sporu katan birçok kişi tek başına, daha hızlı sonuç almak isteyenler de bir antrenörle çalışmayı tercih ediyor. Kişisel antrenörleriyle yaptıkları derslere konuk olduğumuz ünlü isimler yaptıkları sporları ve yaşamlarına katkılarını Formsanté okurlarıyla paylaştı… 

   

   

   

  - Advertisement -

   

  AKASYA ASILTÜRKMEN 
  Dersler ihtiyacıma göre şekilleniyor 

  “Yaklaşık iki yıldır Galata’daki Vinyasa Pilates&Yoga’da Yöntem Yurtsever ile yoga yapıyorum. Tekniği kuvvetli, çalışması rahat, sınırları öğrencisinin konfor alanında genişleten bir hoca. Son yıllarda daha çok kasları uzatarak güçlendiren, esnemeye dayalı sporları tercih ediyorum. Yoga, profesyonel, anatomiyi iyi bilen bir trainer eşliğinde yapılırsa hem duruş bozukluklarını, hem de spor sakatlanmalarını neredeyse sıfıra indiriyor. Yöntem Hoca hem pilates hem de yoga hocası olduğundan ihtiyacıma göre dersi şekillendirebiliyor. Spor sakatlanmaları ve fizik tedavide çalıştığı için, daha önceden ciddi bir sakatlanma geçirenlerin kesinlikle rahat çalışabileceği bir isim.”

  ECE VAHAPOĞLU 
  Koşmak beni özgürleştiriyor 

  • “Sertifikalı wellness trainer olduğum için fitness çalışmalarımı çoğunlukla tek başına yapıyorum. Bazen Ercan Çimenay ile functional çalışıyoruz. Haftanın her günü farklı spor yapıyorum. Fitness ve yoga dışında bir senedir asıl yükseldiğim alan koşu oldu. Özellikle 10K yar ışlarda başarılı dereceler alıyorum. Kendi yaş kategorimde hep ilk üçe giriyorum. Sahilde veya ormanda yani açık havada koşuyorum. Milli atlet Elif Tozlu ile Enka Atletizm Pisti’nde interval koşu antrenmanlar ı, düz koşu ve koşu dril’leri çalışmanın beni çok geliştirdiğini düşünüyorum. Bu sayede daha hızlandım ve koşu tekniğim iyileşti. Koşu, kas kuvveti kadar nefesin de iyi kullanılmasını gerektiren bir spor. Koşmak beni özgürleştiriyor ve meditasyon yapıyorum. Bacaklarım istediğim gibi kaslanıyor. Ancak belirgin kas görüntüsü için fitness’a da devam ediyorum.” 

  IRMAK ÜNAL KARABACAK 
  Hiç aksatmadan spor yapıyorum 

  • “Spor yapınca kendimi mutlu hissediyorum. Kişisel eğitmenle çalışmanın yüzde 100 yararına inanıyorum. Ne kadar tecrübeli olursanız olun, sizi yeniliklerden haberdar edecek, motive edecek, size destek olacak, vücudunuzu ve ihtiyaçlarını tanıyan bir spor hocanızın olması kesinlikle büyük bir artı. İşte bu yüzden Burak Kasapoğlu ile çalışmayı seçtim. HIIT, yani yüksek yoğunluklu interval antrenmanları tercih ediyoruz. Kardiorespiratuar tekniklerle belirlenen hız ve dinlenme aralıklarıyla 1.5 saat süren çalışmamızı kardiyo ile sonlandırıyoruz. Amacım dayanıklılığımın artması, kaslarımı korumak, denge duygumu güçlendirmek ve rahatlamak. İki doğumun ardından ciddi bel sorunları yaşadım. Bu sıkı çalışma ve beslenme temposuna girdiğimden beri belim çok daha iyi. Çalışmalarımıza ek olarak haftada üç gün yoga ve meditasyon yapıyorum. Sağlıklı yaşam, beslenme ve spor dönemlik değil, bir yaşam tarzı benim için!” 

  IŞIL REÇBER 
  Kendime güvenim arttı 

  • “Yaklaşık dört yıldır kick box yapıyorum. Daha önce başka bir antrenörle çalışıyordum ancak boynumda ortaya çıkan sorun nedeniyle ara vermek zorunda kaldım. Uzun süredir haftada iki gün Cihangir Öznar ile çalışıyorum. Bu bir savunma sporu, kendimi nasıl koruyacağımı öğrendim. Öğrendikçe de kendime güvenim arttı. Şu ana dek kick box tekniklerini antrenman dışında kullanmak zorunda kalmadım ama Cihangir Hoca derslerde beni bir dövüşçü gibi çalıştırıyor. Kick box hızlı sonuç almayı sağlayan, kondisyonu artıran bir spor. Bir saat kick box yaparak üç saat pilates çalışmakla elde edilenden daha çok fayda sağlanıyor. Bu spor dışında düzenli olarak kardiyo ve pilates de yapıyorum. Açık havada yürüyüşü de ihmal etmiyorum.” 

  ZEYNEP MANSUR 
  Pilatesten başka spor yapacağımı düşünmüyorum 

  • “Aynı zamanda yaşam koçu da olan antrenörüm İsmail Karagöl, spor yaparken beni birçok konuda bilgilendiriyor, beslenme gibi sporu tamamlayan önemli unsurlarla ilgili uyarıları oluyor. Yaklaşık 10 aydır birlikte pilates yapıyoruz. Haftada iki-üç gün pilatese ek olarak, üç gün de kardiyo çalışıyorum. Pilateste sabit bir programımız yok, çalışmamız ihtiyacıma göre değişebiliyor. İlk hedefimiz; sağlıklı ve bilinçli egzersiz yapmak… Uzun yıllardır birçok spor dalında ve spor salonlarında dönem dönem spor yaptım, ta ki İsmail Hoca sayesinde pilatesle tanışana kadar… Bundan sonra da başka bir spor dalına yöneleceğimi sanmıyorum. Bu sayede daha bilinçli ve sağlıklı bir hayat sürüyorum, bedenimi daha iyi tanıdım, kaliteli yaşam için bir adım attım.”

  Formsanté – 2015 Temmuz sayısı
  Ayşegül Uyanık Örnekal 
  Fotoğraflar: Bülent Kaya, Murat Tamay   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz