• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Melda Özdamar

Koronavirüs testi nasıl yapılır? 7 soru 7 cevap

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi ile ilgili yıl boyunca en merak sorulardan biri ‘Koronavirüs testi (Covid-19) nasıl yapılır?’ oldu. Peki, koronavirüs ile ilgili merak edilen diğer sorular neler? Koronavirüs testi kimlere yapılır? Koronavirüs testinin sonuçları ne zaman belli olur? Koronavirüs testi nerelerde yapılır? Burundan sürüntü nasıl alınır? Anadolu Sağlık Merkezi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Melda Özdamar, tüm merak edilen soruları ve ‘koronavirüs testi nasıl yapılır?’ sorusunun yanıtını verdi.

KORONAVİRÜS (COVİD-19) TESTİ NASIL YAPILIR?

Dr. Özdamar ‘Koronavirüs testi (Covid-19) nasıl yapılır’ sorusuna şu yanıtı veriyor: Ateş, öksürük, baş ağrısı, nefes darlığı gibi belirtilerin yanında kas ağrısı, tat ve doku kaybı ya da ishal şikâyeti gibi farklı şikayetleri olanlara Covid-19 testi yapılabiliyor. Virüs burnun arkası, geniz kısmına yerleşiyor. Özel örnek alma çubuğu ile önce boğaz (orofaringeal) sürüntüsü sonrasında yine aynı çubuk kullanılarak burundan (nazal) örnek alınıyor ve aynı taşıma besiyerine konulması öneriliyor.

COVİD-19 TESTİ NE KADAR SÜRÜYOR? ACI VERİYOR MU?

İşlem 1 dakikadan kısa bir sürede tamamlanıyor ve hasta herhangi bir acı ağrı hissetmiyor.

KORONAVİRÜS TESTİNİN SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLUYOR?

COVID-19 olgularının rutin doğrulaması gerçek-zamanlı reverse transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (rRT-PCR) testleri olarak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı ve belirlenmiş illerde hizmet veren laboratuvarlarda değerlendirilmektedir. Ortalama 36-72 saatte sonuçlanmaktadır.

koronavirüs testi

KORONAVİRÜS TESTİ NERELERDE YAPILABİLİYOR?

Kişilerin ateş, öksürük, baş ağrısı gibi belirtileri olduğu zaman hastanede hekimin değerlendirmesi sonrası, ilgili formlar doldurulup örnek alınıyor ve test sonucu çıkana kadar tedavi ve/veya izolasyon süreci başlıyor.

Tam teşekküllü hastane ve sağlık merkezlerinde bu test için örnek alınıp ilgili referans laboratuvarlara gönderilip çalıştırılabiliyor.

Koronavirüs şüphesinden bağımsız olarak, hastanelerde hangi kişilere yapılıyor?Ameliyatlar öncesi yapılıyor mu?

Bağışıklık baskılayıcı tedavi alacak kişilerde, aerosol oluşturacak küçük cerrahi girişimler öncesinde ya da genel anestezi altında yapılacak ameliyatlar öncesinde gibi Bakanlık rehberlerinde güncellenen bazı durumlarda semptom olmasa da hasta güvenliği açısından da bu testler çalışılıyor.

PCR TESTİ NEDİR?

PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) Covid-19 ile duyulmuş olsa da vücuttaki pek çok virüs, parazit, mantar ya da bakterinin tespitinde, genetik sorunlarda ve babalık testi gibi birçok alanda kullanılıyor. Covid-19’da vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir, virüse ait RNA’yı gösterir.

Bir tanı test yöntemi olan PCR, DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanıyor.

Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilir. PCR testine moleküler tanı testi de deniyor. Test vücutta virüsün varlığını belirlemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here