Diğer
  Ana SayfaGüzellikKuru fırçalama nasıl yapılır? Faydaları neler? İşte kuru fırçalama tekniğine ilişkin bilmeniz...

  Kuru fırçalama nasıl yapılır? Faydaları neler? İşte kuru fırçalama tekniğine ilişkin bilmeniz gereken her şey

  -

  Bir süredir güzellik ve bakım dünyasında yer alan kuru fırçalama tekniğini mercek altına aldık. Bu basit uygulama aslında eski zamanlara dayanıyor. Günlük hayatımıza rahatça dahil edebileceğimiz kuru fırçalama nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Zararları var mı? Fırça bakımı nasıl olmalı? İşte kuru fırçalama tekniğine ilişkin bilmeniz gereken her şey…

  Kuru fırçalama nedir?

  Healthline‘da yer alan bilgilere göre kuru fırçalama, yüzyıllardır var olan bir Ayurveda tıbbı türüdür. Sağlığa birçok faydası olduğuna inanılıyor.

  Kuru fırçalama uygulayıcıları, doğal lifli kıllara sahip bir fırçayı vücutlarının üzerine sürerler. Buradaki fikir,  ölü cildi canlandırmak ve cildin gözenekler yoluyla toksinleri yok etme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olmak.

  Kuru fırçalamanın faydaları nelerdir?

  Kuru fırçalama vücudunuzun toksinleri atmasına yardımcı olabilir. Ayrıca rahatlamanıza yardımcı olabilir. Kuru fırçalamanın faydalarını destekleyecek çok az veri var, ancak çoğu insan için kuru fırçalamanın da çok az zararı var.

  Kuru fırçalamanın faydalarını destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır. Ancak anekdotsal kanıtlar var. Olası faydalar aşağıdakileri içerir:

  - Advertisement -

  Lenfatik sistem ve toksinlerin uzaklaştırılması

  Lenfatik sistem vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Sıvılar sistemden akar ve lenf düğümlerinden süzülür. Hastaysanız veya çok fazla toksine maruz kaldıysanız, sistem yedeklenebilir ve tıkanabilir. Bu nedenle, soğuk algınlığınız olduğunda lenf düğümleriniz sıklıkla şişer.

  Kuru fırçalamanın vücudun ter yoluyla toksinleri atmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Fırçanın üzerindeki sıralı kıllar gözenekleri uyarır ve açar. Bu, vücudun terlemesini kolaylaştırır ve bu da lenfatik sistemden akan toksin miktarını azaltır. Bu iddiayı destekleyecek çok az araştırma bulunuyor.

  Ölü cilt hücrelerinin giderilmesini sağlar

  Kaba kıllar kuru, ölü hücreleri ciltten fırçalayabilir. Bu, cildinizi daha pürüzsüz ve yumuşak bırakabilir.

  Gevşeme sağlar

  Bir masaja benzer şekilde, kuru fırçalama sizi rahatlatabilir. Bu faydadan en iyi şekilde yararlanmak için karanlık ve sessiz bir yerde kuru fırçalama yapın.

  Selülit görünümünü geçici olarak azaltır

  Selülit en çok kadınları etkileyen bir durum. Selülitten etkilenen bölgeler dalgalı veya “süzme peynir” görünümüne sahiptir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir.

  Bazıları kuru fırçalamanın selülit görünümünü azaltabileceğini çünkü vücut üzerinde masaja benzer etkileri olduğunu iddia ediyor. Bu teoriyi destekleyecek hiçbir bilimsel veri yoktur ve çoğu doktor tarafından tanınan bir tedavi değildir.

  Kurul onaylı dermatolog ve Chicago Kozmetik Cerrahi ve Dermatoloji direktörü Dr. Carolyn Jacobs, “Kuru fırçalama pul pul döküyor, bu çok kuvvetli bir şekilde yapılmazsa sorun değil” diyor. “Fakat kadınlarda yağ ve kolajen bantları nedeniyle selülite yardımcı olmaz.”

  Kuru fırçalamanın zararları nelerdir?

  Bazı insanlar kuru fırçalamadan kaçınmalı veya dikkatli davranmalıdır. Egzama ve sedef hastalığı olanlar da dahil olmak üzere açık veya iltihaplı cilde sahip kişiler, iltihaplı bölgeyi kuru fırçalamaktan kaçınmalıdır. Açık bir yara üzerinde kuru fırçalamadan da kaçınmalısınız. Yarayı bakteri sokabilir, bu da enfeksiyona neden olabilir.

  Kuru fırçalama nasıl yapılır?

  Fırçayı kurutmak için uzun saplı doğal lifli bir fırça kullanın. Uzun sap, vücudunuzun tüm bölgelerine ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Ayaklarınızdan başlayın ve vücudunuzu yukarı doğru hareket ettirin.
  • Geniş, dairesel, saat yönünde hareketlerle cildinizi fırçalayın.
  • Ayak tabanlarınız gibi cildinizin ince olduğu bölgelere hafif, kalın cilde daha fazla baskı uygulayın.
  • Ayaklarınızı, bacaklarınızı ve orta bölgenizi fırçaladıktan sonra kollarınızı fırçalayın. Koltuk altlarınıza doğru yukarı doğru fırçalamalısınız.
  • Kuru fırçalamadan sonra kuru cildi çıkarmaya yardımcı olmak için soğuk bir duş alın.
  • Duştan sonra kurulayın ve cildinizi nemlendirmek için zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi doğal bitki yağları eklemeyi düşünün.
  • Kuru fırçalamaya ilk başladığınızda, hafif fırçalama ile başlamak en iyisidir. Alıştıkça, baskıyı artırabilirsiniz.

  Fırça bakımı nasıl yapılır?

  Fırçalama rutininizi tamamladıktan sonra fırçanızı duruladığınızdan emin olun. Küflenmeyi önlemek için açık, güneşli bir alanda kurutun. Fırçanızı haftada bir kez sabun ve su kullanarak temizleyin. Ayrıca fırçanızı kimseyle paylaşmaktan kaçınmalısınız. Bu, enfeksiyon riskini önlemeye yardımcı olabilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....