• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Kadın Hastalıkları ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat

Menopoz nedir? Menopozun ilk belirtileri neler? Menopoz yaşı kaçtır?

0

Menopoz belirtileri ve menopoz süreci ve menopoz yaşı hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat, menopoz hakkında merak edilenleri tüm detaylarıyla anlattı. Peki, menopoz yaşı kaç olmalı? Erken menopoz sebepleri nelerdir? Menopoza girildiği nasıl anlaşılır?

MENOPOZ NEDİR?

Kadınların adet kanamasının kesilmesi ve yumurtlamanın sona erdiği döneme “menopoz” denir.

MENOPOZA KAÇ YAŞINDA GİRİLİR?

Her kadının belli bir yaştan sonra yumurtlamasının sona ermesi, adet kanamalarının kesilmesi beklenen bir durumdur. Bu dönemde hormonlarda görülen değişime bağlı olarak vücudumuzda da değişimler olmaktadır. Türk kadınlarında ortalama 45-50 yaşlar arasında menopoz görülmektedir.

ERKEN MENOPOZ SEBEPLERİ NELERDİR?

Özellikle 40 yaşından önce görülen ve genellikle aile öyküsü olan erken menopoz durumu da göz ardı edilmemelidir. Erken menopozun pek çok nedeni olmakla birlikte geçirilmiş yumurtalık cerrahileri, kemoterapi veya radyoterapi almış olmak, genetik bozukluk varlığı, aile öyküsü, sigara, metabolik hastalıklar (tip 1 diyabet- galaktozemi), çevresel faktörler (kimyasallar ve virüsler) ve çikolata kisti hastalığıdır. Erken menopoz durumunda hasta yakın takibe alınmalı ve hızla tedavisine başlanmalıdır.

MENOPOZ SONRASI KANAMA

Menopoz tablosu vücutta tamamen oturmadan önce perimenopoz dediğimiz hormonların düzeylerinin yavaş yavaş değişmeye başladığı adet düzensizliklerinin sık görüldüğü bir dönem vardır. Bu dönemde öncelikle mutlaka kadın hastalıkları hekimine muayene olmalı yıllık kontrol yapıldıktan sonra hekiminizin önerdiği gerekli destekleri almaya başlamalısınız. Menopoz dönemi başladıktan sonra oluşan kanamalar mutlaka hekime danışılmalı ve nedeni araştırılmalıdır.

Özellikle hormonal değişimlere bağlı kalsiyum metabolizmasındaki değişimler ile kemik erimesi önlenmeli ve D ve K vitamini takviyesi ile düzenli egzersiz hayatımızın bir parçası olmalıdır. Benzer şekilde kardiyak risklerde bu dönemde arttığı için bu dönemde düzenli kontrole gitmeliyiz.

MENOPOZ BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL ANLAŞILIR?

Bize rahatsızlık veren bazı etkilerde gözlenebilmektedir. Bunlar genellikle aniden oluşan terlemeler ve sıcak basmaları, özellikle vajinal bölgede baskın olan kuruluk ve buna bağlı ilişki sırasında ağrı ve sık idrara çıkma ve enfeksiyonlar floranın değişmesine bağlı olarak kendini gösterebilir.

Özetlemek gerekirse menopoz belirtileri;

  • Ateş basmaları
  • Adet düzensizlikleri (Adet rötarı, adet miktarının azalması veya uzun aralıklı aşırı kanamalar)
  • Vajinal bölgede kuruluk ve buna bağlı ilişki sırasında ağrı
  • Sık idrara çıkma ve sık enfeksiyon
  • Kalp hastalığı riskinin artması
  • Östrojen hormonunun cilde olan etkisinin kaybına bağlı cilt kuruluğu ve saç dökülmesi ve incelmesi
  • Yüzde, özellikle çene bölgesinde kıllanma şikayeti
  • Cinsel isteksizlik
  • Psikolojik olarak ani duygu değişimleri
  • Hekiminizin önerileri, düzenli kontrol ve spor ile yukarıda saydığımız belirtilerin çoğunun önüne geçip bu dönemi keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here