Diğer
  Ana SayfaSağlıkMide şişkinliği neden olur? Mide şişkinliğine ne iyi gelir?

  Mide şişkinliği neden olur? Mide şişkinliğine ne iyi gelir?

  -

  Son yıllarda gerek yanlış yaşam alışkanlıklarının gerekse modern çağın vazgeçilmezi stresin yol açtığı sorunlardan biri olan mide şişkinliği giderek yaygınlaşıyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik, ülkemizde her üç kişiden birinin karşılaştığı mide şişkinliğine; yanlış beslenme davranışı, öğünde dengeli olmayan yiyecek seçimleri ve sindirim sisteminin tolere edemediği besinlerin tüketiminin yol açabildiğini belirtiyor.

  Dyt. Çelik, “Bu sorun; genelde yemekten sonra aşırı gaz üretimi, sindirim sistemi kaslarının hareketindeki bozukluklar, mide asidi ya da sindirim enzimlerinin azalması ve bağırsakta yaşayan bakteriler tarafından üretilen gaz ya da yemek yerken yutulan hava gibi nedenlere bağlı da gelişebiliyor. Bu durumun sık yaşanması ise kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

  MİDE ŞİŞKİNLİĞİNE NE İYİ GELİR?

  Mide şişkinliğine karşı tüketilmesi önerilen gıdalar arasında; elma sirkesi, fesleğen, tarçın, ananas, kivi, fermente lahana turşusu, zencefil, yoğurt, rezene ve papaya yer alıyor” diyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz