Diğer
  Ana SayfaBeslenme & Diyet"Popüler diyetler kısırlık yapıyor"

  “Popüler diyetler kısırlık yapıyor”

  -

  ‘Yanlış diyet yapan her 7 kadından ve 5 erkekten biri kısır.’ Kanadalı bir bilimadamının araştırması popüler diyetlerle ilgili bugüne kadar bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı. Beslenme Uzmanı Susie Langley’in, Dublin’deki 27. Uluslararası Beslenme Konferansı’nda sunduğu son araştırması popüler diyetlerin daha doğru bir deyişle tek tip beslenmenin kısırlığa neden olduğunu açıkça ortaya koydu.

  nedeniyle son yıllarda bir diyet çılgınlığıdır gidiyor. Az zamanda çok kilo vermeyi vaat eden diyetler en çok tercih edilenlerden. Özellikle dünyaca ünlü sanatçıların ve mankenlerin uyguladıkları popüler diyetlerin listeleri elden ele dolaşıyor, genellikle kadınlar bu diyetleri uygulayarak kilo vermek için yoğun çaba sarf ediyor. Amaç aynı: Madonna gibi, Kate Moss gibi ince ve formda bir vücuda sahip olmak. Mümkünse en kısa zamanda! Ancak incelme uğruna sağlığımızdan olduğumuzu çoğunlukla gözardı ediyoruz. Oysa, düşük kalorili ve genellikle tek tip beslenmeye dayalı diyetlerin faturası oldukça ağır. Kalp damar hastalıklarından osteoporoza, sinir sisteminin hasara uğramasından böbrek fonksiyonlarında geri dönüşümlü ya da dönüşümsüz pek çok hastalık, bu diyetlerin yol açtığı sorunlardan sadece bir kaçı. Bu salgınla başa çıkmaya çalışan diyet uzmanları, şimdilerde bilinçsizce uygulanan popüler diyetlerin üreme sağlığı üzerindeki etkilerini mercek altına aldı. Geçtiğimiz günlerde Dublin’de düzenlenen 27. Uluslararası Beslenme Konferansı’nda bu diyetlerin bir marifeti daha ortaya çıktı ki bu hiç de övünülecek gibi değil.
  Amerikan Denizaşırı Ülkeler Diyetisyenler Derneği tarafından Dublin’de düzenlenen konferansta, Kanadalı Beslenme Uzmanı Susie Langley, yaptığı araştırmadan yola çıkarak, kısırlık ve beslenme arasındaki bağlantıya dair görüşlerini, farklı ülkelerden katılan beslenme uzmanları ile paylaştı. Ülkemizden Amerikan Diyetisyenler Derneği’nin Türkiye temsilcileri Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez ve Diyetisyen Füsun Atayata’nın katıldığı bu beslenme konferansında konuşulan konulardan biri de popüler diyetlerdi.

   

  Bu konuda Beslenme Uzmanı Susie Langley’in söyledikleri ise çok çarpıcıydı. Langley, içinde bulunduğumuz yıl içinde 300 kısır kadın üzerinde gerçekleştirdiği bir çalışmayı konferansa katılan beslenme uzmanlarıyla paylaştı. Sonuç gerçekten de ürkütücüydü: Kişiye özel olmayan, kulaktan dolma popüler diyetler ve tek tip beslenme programları kısırlığa neden oluyordu. Üstelik hem kadında hem de erkekte!
  Bu araştırmaya göre, kısa sürede hızlı kilo kaybına neden olan düşük enerjili diyetler, tek tip besine dayalı diyetler ve karbonhidrat ile proteini ayıran diyetler de üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyerek kısırlığa yol açabiliyorlar. Yani, beslenme programınızdan günlük ihtiyacınız olan besin öğelerinden birini çıkardığınızda, vücudunuzun gereksinimi olan kalori miktarından daha düşük kalori aldığınızda bu beslenme şekli kısırlığa yol açabiliyor.
  Kanadalı Beslenme Uzmanı Susie Langley’in araştırmasında, ayrıca, ciddi sağlık sorunlarına neden oldukları gerekçesiyle sık sık tartışma konusu olan Atkins, Piritikin, South Beach, Lady Diana, Beverly Hills ve Makrobiyotik gibi pek çok popüler diyet bu kez üreme sağlığını olumsuz yönde etkiledikleri gerekçesiyle bir kez daha kara listeye alındılar. Biz de, bu araştırmanın ana fikrinden yola çıkarak, konferansa katılan Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez ve Füsün Atayata’nın verdiği bilgiler doğrultusunda hangi popüler diyetlerin kısırlığa yol açabileceğini, nedenleriyle birlikte aktardık. Üreme sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi için diyet yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini de uzmanlara sorduk!

  Devamı 2006 Mayıs sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz