Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaça faydalı yağlar hangileridir? İşte saçlara iyi gelen doğal yağlar

  Saça faydalı yağlar hangileridir? İşte saçlara iyi gelen doğal yağlar

  -

  Hepimiz genellikle yumuşacık, sağlıklı, kırılmayan ve güçlü saçlara sahip olmak isteriz. Ve bunu nasıl elde edebileceğimiz konusunda bazen çaresiz kalabiliriz. Saç büyümesi ve sağlığı için kullanılabilecek bazı yağlar  sadece saç büyümesini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda saçın parlaklığını, pürüzsüzlüğünü ve genel sağlığını hafifletmeye, uçların yanı sıra bölünmüş uçlar ve kepek gibi sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olabilir. Peki, saçlara iyi gelen yağlar hangileridir? Saça faydalı yağlar hangileridir? Kuru ve yıpranmış saçlara hangi yağlar iyi gelir? Yağlı saçlara hangi yağlar iyi gelir? 

  Saça kullanılacak yağ; saç büyümesini teşvik etmeli, kuru kafa derisi ve kepekle mücadele etmeli, saçlardaki hasarı gidermeli, parlaklık katmalı ve aynı zamanda da saçları beslemelidir. Öncelikle yapmamız gereken şey, sahip olduğunuz saç tipini ve kalitesini ve neye ihtiyaç duyduğunu anlamaktır.

  SAÇLARA FAYDALI YAĞLAR HANGİLERİDİR?

  Saçlara faydalı bazı yağlar şöyle:

  • Hindistancevizi yağı
  • Argan yağı
  • Jojoba yağı
  • Badem yağı
  • Zeytinyağı
  • Üzüm çekirdeği yağı
  • Lavanta yağı
  • Susam yağı
  • Biberiye yağı

  HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI

  Sağlıklı saçlar için en popüler saç yağlarından biri olan hindistancevizi yağı çok yönlüdür, aynı zamanda cildi beslemek için de mükemmeldir. İçerisindeki yağ asitlerinin büyük içeriği, saç foliküllerine buharlaşmadan derinlemesine nüfuz eder. Ayrıca temel saç sağlığı için gerekli olan karbonhidratlar, vitaminler ve mineralleri de içerir. Herhangi bir katkı maddesi ve karışım içermeyen saf bir yağ kaynağıdır. Uygulamadan önce yağı ısıtarak kullanmayı tercih edenilirsiniz.

  Saça faydalı yağlar

  - Advertisement -

  Saç büyümesini teşvik etmenin yanı sıra saçlarınızı sağlıklı, yumuşak ve parlaklık sağlar. Hindistan cevizi yağı, E vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için saç kremi olarak da kullanılabilir. Birçok avantajın yanı sıra saçı ısı hasarına karşı korur ve telleri onarır. Saç deriniz ne kadar sağlıklı olursa saçlarınız o kadar iyi görünür.

  HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

  Tüm saç tiplerinde etkilidir ve kuru, hasarlı veya sönük saçları olanlar için çok faydalıdır. Saçlarını yumuşatmak isteyenler en iyi sonuç için bu yağı belirli bir süre düzenli olarak kullanmalıdır. Saç uzaması yavaş olan kişiler için de önerilir.

  Daha önce de belirtildiği gibi, mümkün olduğunca katkı maddeleri içermeyen organik ürünler kullanın. Saç derinize ve saçınıza uygulamadan önce yağı hafifçe ısıtın. Kış aylarında, genellikle yağ katılaşır, bu yüzden uygulamadan önce onu ısıtmanız gerekir. Kuru bir saç  derisi olanlar, yağı saçın ve kafa derisinin köklerine doğru  masaj yapmalıdır.

  ARGAN YAĞI

  Fas’ın egzotik ülkesinden gelen  Argan yağı, Argan ağaçlarının fındıklarından çıkarılır. Son zamanlarda, bu yağ güzellik dünyasını sadece saç için değil cilt için de iyi olduğu için oldukça gündemde.Koyu  altın rengi nedeniyle “sıvı altın” olarak adlandırılan yağ asitleri, antioksidanlar ve E vitamini bakımından zengindir. Çoğunlukla, yağ asgari işleme tabi tutulur, bu nedenle sağlıklı saçlar ve hızlı büyüme için olabildiğince doğaldır.

  Bu yağ çok iyi bir  nemlendiricidir. Hasar görmüş saçları onarır ve saç köklerini ısı ve ultraviyole ışınlarından daha fazla hasar görmekten korur. Argan yağının ayrık saç  uçları tedavi ettiği bilinmektedir. Diğer avantajı ise, saçları çok yağlı yapmamasıdır.

  Kuru, kırılgan, kıvırcık veya sert saçları olanlar kesinlikle argan yağı tercih etmelidir. Saçlarınızı sık sık düzleştiriciler, maşalar ve kurutucular gibi cihazlardan ısıya maruz bırakırsanız, bu sizin için iyi bir seçenektir.

  Kullanımı: Argan yağı kalın ve viskozdur, ancak yağlı yapıya sahip değildir Yağ saçınıza doğrudan  uygulanabilir, sadece avuçlarınıza birkaç damla alın ve köklerden kaçınarak saç tellerine uygulayın. Saç maskesi yapmak için de kullanabilirsiniz.

  JOJOBA YAĞI

  Bu yağın telaffuzu aslına  jojoba değil   ho-ho-ba dır .. Bu yağ, kafa derisinin doğal salgısı olan sebum’un birçok özelliğine sahip olduğundan, saçlar için idealdir. Saçlı derimizdeki veya saçlarımızdaki doğal dengeyi olumsuz etkilemez.

  Yağ, saça derinlemesine nüfuz eder ve mükemmel bir nemlendiricidir  ve çeşitli iyileştirici özelliklere sahiptir. Yağı düzenli kullanmak saçınızı  zenginleştirir ve güçlü bir parlaklık verir. En iyi yanı, yeni saç hücrelerinin büyümesine yardımcı olarak saç büyümesini arttırmasıdır. Kepeklere karşı hareket eder ve böylece saç dökülmesini azaltır ve saçları korur.

  Saç uzamasını  artırmak ve kepeği kontrol etmek isteyenler için oldukça idealdir . Kuru kafa derisi sorunları ve kırık ve sönük  saçları olanlar için de idealdir.

  Parlak saçlara sahip olmak  için haftada en az bir kez kullanın. Avuç içlerinize veya küçük bir kaseye birkaç damla alın, saçları kafa derisinden ayırın ve saç ve kafa derisi bölümlerine uygulayın. Yıkamadan önce en az bir saat bekletin, ancak en iyi sonuç için gece boyunca bekletin . Saç kreminize de birkaç damla ekleyebilirsiniz.

  BADEM YAĞI

  Badem yağı hem cilt ve hem de saç için mükemmeldir.Çok  yüksek doğal E vitamini içeriğine sahiptir ve saç kırılmasını azaltan ve büyümesine yardımcı olan magnezyum ile birlikte yağ asitleri, proteinler ve antioksidanlar açısından zengindir. Sadece saçınıza ve cildinize nemlendirici  uygulama için değil, aynı zamanda kuru cilt ve kuru saçları olanlar için de tavsiye edilir.

  Sadece nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda nemi de saça hapseder ve saçı besleyerek  saç dökülmesine ve kırılmasına karşı korur. Hızlı saç uzaması  için en iyi yağlardan biridir.

  Kuru, kırık ve donuk saçlar için mükemmel bir tercihtir . Saç dökülmesi sorunlarınız varsa, bu yağ sizin için de  uygundur.

  Bu yağı doğrudan   saçınıza ve saç derinize uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, kullanmadan önce  ısıtabilirsiniz. Gece boyunca saçta bırakın ve ertesi sabah besleyici bir şampuanla yıkayın. Bazı günlerde saç kremi yıkadıktan ve saçınızı havluyla kurutduktan sonra saçınızda birkaç damla kullanabilirsiniz. Nemi hapsedecek  ve saçı parlaklaştıracaktr .

  ZEYTİNYAĞI

  Çok yönlü bir yağ olan zeytinyağı , koruyucu ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Saçınızdaki doğal keratini korur ve antioksidan içeriği ile doğal bir saç kremidir. En iyi sonuçlar için organik, ekstra sızma zeytinyağı  versiyonu kullanın. E vitamini bakımından zengindir, saç uzaması için harikadır ve yağdaki oleik asit nemi kilitler. Saç derisini canlandırır, saç köklerini besler ve saç tellerinin uzamasını destekler.

  Özellikle Saçı yumuşatır, pürüzsüz bir doku verir. Anti-inflamatuar özellikleri ile bu yağ, özellikle limon suyu ile birleştirildiğinde kepekle mücadeleye yardımcı olabilir. Zeytinyağı ayrıca ısı hasarına karşı korur, hasarlı saçlara sağlıklı bir görünüm verir.

  Hasarlı, donuk, kuru veya kıvırcık saçların yanı sıra kepek problemlri olanlar için harika bir seçenektir . Aynı zamanda da saç uzamasını hızlandırır.

  Yağ kuru veya nemli saçlara uygulanabilir. Biraz yağı ısıtabilir ve saç derisi ve saç yoluyla eşit olarak dağıtabilirsiniz. Baş banyosundan önce uygularsanız , yağı yıkamadan önce saçınızı 20 ila 30 dakika boyunca ılık bir havlu sarın. Yıkamak için iyice şampuanlayın.

  ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

  Ülkemizde çok iyi bilinmemekle birlikte üzüm çekirdeği yağı saç bakımı konusunda ivme kazanmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, üzüm tohumlarından çıkarılır. Sağlıklı saçların uzaması için gerekli yumuşatıcılar, antioksidanlar ve besinleri içerir. Bu yağ yağlı yapıda değildir ve kokusuzdur, bu yüzden kullanmak çok daha kolay hale gelir.

  Saç derisini nemlendirir, saç büyümesini destekler, saç yapısını güçlendirir ve kırılgan ve zayıf saçları tedavi etmek için mükemmeldir. Saç dökülmesini önlemeye  de yardımcı olur.

  Kuru ve kırılgan saçlardan muzdarip olanlar, ancak saç foliküllerinin büyümesini canlandırdığı için kayıp saçların yeniden büyümesini ,isteyenler  için mükemmeldir. Saçları ve kafa derisi yağlı olma eğiliminde olanlar için de harikadır.

  Doğrudan saçınıza ve saç derinize uygulayabilir ve bir gece bırakabilirsiniz. Ayrıca, derin bir bakım tedavisi için kullanabilirsiniz. Saçınızı yağ ile kaplayın ve yıkamadan önce 20 dakika sıcak bir havluyla örtün. Ayrıca lavanta veya biberiye gibi birkaç damla uçucu yağ eklemek istiyorsanız harika bir taşıyıcı yağ olarak da kullanılabilir.

  LAVANTA YAĞI

  Lavanta çiçeklerinden elde edilen, birçok amacı olan uçucu bir yağdır. Araştırmalar, saç büyümesini desteklediğini ve saçın daha dolgun ve kalın görünmesini sağladığını gösteriyor. Saç foliküllerinin sayısını arttırmaya yardımcı olur ve antimikrobiyal ve antiseptik niteliklerle bilinir. Bir taşıyıcı yağ ile masaj yapıldığında, kafa derisindeki dolaşımı artırabilir ve saç kaybını azaltabilir.

  En önemlisi saç kökünü foliküllerden iyileştirmesidir. Saç derisini nemlendirir ve saç derisindeki sebum üretimini dengeler. Lavanta yağının   stresi azalttığı da bilinmektedir.Tüm saç tipleri, özellikle ön ve arkada yağlı saçlara ve diğer bölgelerde kuru kafa derisine sahip olanlar için idealdir.

  Uçucu bir yağdır, bu nedenle en iyi hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile kullanılır. Doğrudan saç veya kafa derisi üzerinde kullanmamak en iyisidir. İki yemek kaşığı taşıyıcı yağda yaklaşık 10 damla lavanta yağı karıştırabilir ve kafa derisine masaj yapabilirsiniz. Bir gece saçınızda bekletebilirsiniz.

  SUSAM YAĞI

  Popüler susam tohumlarından elde edilen bu yağ, saç uzaması  için birçok  ilaç  içinde kullanılır. Antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi eder. E vitamini açısından zengindir ve cilt ve saç için harikadır.

  Saçı dengeler, saç derisini besler, kepeği tedavi eder ve saç büyümesini artırır.

  Tüm saç tiplerine uygundur, ancak kayıp saçların yeniden büyümesini   ve şık bir parlaklık isteyenler için mükemmeldir.

  Susam yağı en iyi sıcak kullanılır. Yağı ısıtabilir ve saç ve saç derisinde kullanabilirsiniz. Bir gecede bırakabilirsiniz .

  BİBERİYE YAĞI

  Bu yağı   taşıyıcı yağ kullanarak uygulamanız  gerekecek. Özellikle Saç uzaması  için harikadır. Yüzyıllar boyunca, saç uzaması  ve gri saçların başlangıcını geciktirmek için birçok kültürde kullanıldığı bilinmektedir.

  Biberiye yağı kafa derisinin kan dolaşımını uyarır. Suda pişirilmiş biberiye yapraklarının ferahlatıcı günlük durulamada kullanılması da saç rengini de korur.

  Tüm saç tipleri, özellikle boyalı renklere sahip kalın saçlar için idealdir.

  Zeytinyağı  veya hindistancevizi yağı ile birlikte uygulayabilirsiniz. Bu şekilde bu yağı saklayabilir ve bir gece saçınızda kullanabilirsiniz.

  İLGİLİ İÇERİKLER

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz