Diğer
  Ana SayfaSağlıkSiz sorun uzmanlar yanıtlasın

  Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

  -

  Sağlık konusunda aklınıza takılan ya da sormaya çekindiğiniz sorular mı var? Artık merak ettiğiniz cevaplara kolayca ulaşabileceksiniz…

  Dişlerime ne yaptırmalıyım?
  S- “Yedi sene önce alt damaktaki dişlerimden birini çektirdim ve yeri hala boş. Şimdi onun yanındaki dişim de çürümüş ve çekilmesi gerekiyor. Ama bu durumda son iki dişimin yeri boş kalacak. Eksiklerin yerine köprü yaptırmak mümkün mü? Yoksa takma diş mi konulacak?”
  Aslı F.

  C-
  Sondaki dişiniz de çekileceği için destek alınıp köprü yapılacak dişiniz maalesef bulunmuyor. Aksi halde o dişten destek alarak, porselen köprü yapılabilirdi. Dolayısıyla o bölgeye iki implant uygulayıp, iki ay sonra da porselen kaplamaları takılabilir.
  Dr. İlker Arslan-Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

  Kendi kendime konuşuyorum
  S- “Bazen tek başıma yolda yürürken kendi kendime konuştuğumu fark ediyorum. Çevrede gördüğüm yanlışlıkları eleştirirken buluyorum kendimi. Aslında sosyal biriyim, her zaman yanımda konuşacak birileri oluyor yani neden böyle yaptığımı bilmiyorum. Acaba bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir mi?”
  Şeyda B.

  C-
  Kişi bazen bir konuyu çok yoğun düşündüğü zaman, içinde bulunduğu ortamın farkındalığından uzaklaşarak, zihninde yoğunlaşan düşüncelere tepki verebiliyor. Bu durum, çoğu kişide kendi kendine konuşma olarak ortaya çıkıyor. Kendi kendine konuşma, eğer kişi bunun farkındaysa ve gerçeklikten kopma durumu yoksa oldukça normal bir durum. Bazen, kişi hayatından keyifli bir anı hatırladığı zaman kendi kendine gülümseyebiliyor, ki bu da kendi kendine konuşmayla benzer bir durum. Çok öfkelendiği birini hatırladığı zaman da içinde biriken öfkeyi, bazen yine kendi kendine konuşarak dışarı atabiliyor. Bunlar oldukça normal, insani tepkiler… Öte yandan, eğer kişinin iletişim ve sosyalleşme problemleri varsa, kendi kendine konuşma bunların sonucunda ortaya çıkıyorsa, o zaman psikolojik destek alması gerekiyor.
  Dr. Feyza Bayraktar-Psikolog

  Sorularınız için e-posta gönderebilirsiniz.
  [email protected]  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz