Diğer
  Ana SayfaSağlıkSizin terapiniz hangisi?

  Sizin terapiniz hangisi?

  -

  Aromaterapi, refleksoloji,çampisaj ya da shiatsu… Doğal terapiler, stresten arınarak sağlıklı bir ruh,beden ve zihin gücüne sahip olmanızı sağlıyor. Pek çok hastalık şikayetlerinin dindirilmesine yardımcı olmaları da çabası… Doğal terapilerin gücünden yararlanmak istiyor, ancak hangi yöntemin size uygun olduğunu bilmiyorsanız, yazımızı okuyun.

  Yoğun iş temposu,kilitlenen trafik, ayaküstü yapılan atıştırmalar, evdeki sorumluluklar… Günlük hayatta bize sıkıntı veren bu durum karşısında,strsin etkisinde kalmamız ve kendimizi isteksiz,yorgun hissetmemiz kaçınılmaz. Böyle zamanlarda bedeblerimiz de farklı biçimlerde tepki veriyor; kimimizin başı ağrırken kimimizse kas tutukluğundan şikayet ediyoruz. Oysa, doğanın bize sunduğu terapiler sayesinde güne sağlıklı ve enerjik başlamamız mümkün aslında. Üstelik, doğal yöntemlerin yan etkileri yok denecek kadar az. Ancak uygulanması göründüğü kadar kolay değil. Dolayısıyla, doğal terapilerden etkin bir şekilde yararlanmak, ender rastlansa da yan etkilerinden korunmak için mutlaka eğitimli uzmanlara başvurmamız gerekiyor. Siz de doğal yöntemlerden yararlanmak istiyor,fakat sizin için en uygun terapinin hangisi olduğunu bulmakta güçlük çekiyorsanız,üzülmeyin.Neden mi? Çünkü, bu yazımızda, ülkemizde en sık uygulanan 7 doğal terapi yöntemine yer verdik.

  1.AROMATERAPİ

  Aromatik bitkilerin kullanımı neredeyse insanlık tarihi kadar edskiye dayanıyor. Aromaterapi,bitkisel özyağların masaj,teneffüs(buğu),kompres ve banyo gibi yollarla uygulanmasını içeren doğal bir terapi yöntemi. Bu yöntem,masajın rahatlatıcı etkisiyle, özyağların iyileştirici özelliklerini birleştiriyor. Özyağların zengin yapısı kan dolaşımına girerek yaşadığımız günlük sıkıntıların boşalmasında etkili oluyor ve rahatlama sağlıyor. Günümüzde özellikle ruhsal ve duygusal sıkıntıların giderilmesinde aromaterapinin önemli bir yeri var. Uzmanlar,bu yöntemin en etkin uygulama şeklinin ise masaj olduğunu belirtiyor.

  2.SICAK TAŞ TERAPİSİ

  Lav taşlarının suda ısıtılarak bedenin derinlerine nüfuz etmesini sağlayan bir masaj terapisi. Masaj,ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılıyor. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını,dolayısıyla kasların,dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini sağlıyor. Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması sayesinde suyun terapi özelliğinden de yararlanıyor. Masajın etkisini güçlendirmek için aromatik özyağlar da kullanılıyor. Sıcak taş terapisinin periyodik olarak uyulanması,özellikle kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili oluyor. Bu terapi aynı zamanda fiziksel,duygusal ve zihinsel anlamda da enerji veriyor. Kısacası,terapi gören kişi kendini baştan ayağa arınmış hissediyor.

  3.REFLEKSOLOJİ

  Kökeni Mısır'a kadar uzanan Refleksoloji,vücutta bulunan tüm organların karşılığı olan refleks noktalarının ayak tabanında da bulunduğu prensibine dayanıyor. Ayaklarımız,tabanında da bulunduğu prensibine dayanıyor. Ayaklarımız, beden ve ruh sağlığımızın adeta bir aynası. Öyle ki,stresten baş ağrısına kadar pek çok şikayetleri ayaklarımız aracılığıyla tespit etmemiz mümkün; yani, Refleksoloji yöntemiyle. Bu masaj tekniği de aromaterapik yağlarla yapılıyor. Bunun sonucunda beden fonksiyonları normale dönüyor; vücut kendi kendini iyileştirmek mekanizmasını harekete geçiriyor. Son derece basit ve kolay uygulanan bu terapi vücudu stresten arındırıyor,rahatlatıyor ve dinlendiriyor. Aynı zamanda vücut toksinlerden arınıyor,dolaşım sistemi güçleniyor ve ağrılar diniyor.

  - Advertisement -

  4.ÇAMPİSAJ

  Beş bin yıldır Hindistan'da uygulanan ve Ayurveda'nın içinden doğal bir masaj tekniği. Sıkıntıların toplandığı merkezi,yani başı rahatlatarak tüm bedenin yorgunluk ve stresin etkilerinden arınmasını sağlıyor. Aynı zamanda; üst beden,sırt,omuz,boyun,saç derisi, saçlar ve yüze de aromatik özyağlarla uygulanıyor. Zihni dinlendiriyor ve rahatlatıyor; kişinin bedene sıkışıp lalmış duygusal sorunlardan arınmasına yardımcı oluyor.

  5.SHİATSU

  Kökleri Çinliler'e kadar uzanan Shiatsu, parmakla yapılan bir masaj türü. Tabii zaman zaman devreye eller,el ayaları ve dirsekler de giriyor. Shiatsu'da esas hedef, Uzakdoğu kökenli tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi,kişide genel bir iyilik ve denge sağlamak, negatif olan her şeyi uzaklaştırıp,pozitiflere yer açmak. Shiatsu'da öncelikle vücudun enerji dengesiyle ilgileniyor. Vücudun içinden enerji, yani Chi akan meridyenlerdeki tıkanlıklar ve dengesizlikler gideriliyor.

  6.ÇİÇEK TERAPİSİ

  İnsan bedeninin iyileşme mekanizmasını harekete geçirmek için bitkilerin minimal dozda suyla seyreltilerek kullanılması metoduna dayanıyor. Yani kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için doğru bitki,minimum dozda kullanılırsa bedenin iyileştirme süreci başlıyor. Hastalıkların çoğunun fiziksel değil, zihinsel ve duygusal kaynaklandığı tezine dayanıyor.Korku,umutsuzluk,kaygı,irrasyonellikve yorgunluk gibi duyusal problemler pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Yabani bitkisel, çiçekler ve ağaçlar bu duygusal problemlerin tedavisine destek oluyor. Bitkilerin pozitif gücü bedenimize nüfuz ederek,bize pozitif bakış açısı kazandırıyor.

  7.REİKİ

  Reiki,yaşam gücü enerjisi anlamını taşıyor. Bu enerjiye açılmış bir kişinin,ellerini beden üzerine yerleştirerek kendisine ya da başkalarına enerji aktarmasıyla uygulanıyor. Bu sistem ikl olarak 1920 yılında Japonya'da Budist rahip Mikao Usui tarafından uygulanıyor. Reikiyi ruhsal ve fiziksel sıkıntılarınız olmasa bile her gün düzenli olarak uygulamanızda yarar var. Çünkü reiki hayata daha pozitif bakmanıza,sakinleşmenize,bağımlıklardan kurtulmanıza ve duygusal dengenizin kurulmasına da yardımcı oluyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....