Diğer
  Ana SayfaSağlıkStres ve kış depresyonuna birebir

  Stres ve kış depresyonuna birebir

  -

  stres-ve-kis-depresyonuna-birebirModern hayatın yan etkileri kendini stres ve yorgunluk olarak gösteriyor. Eğer son günlerde daha sinirli ve sabırsız olduğunuzu düşünüyorsanız, fazla uyuma ya da hiç uyuyamama gibi problemler yaşıyorsanız sebebi büyük ihtimalle stres ve mevsim dönümünden kaynaklanan depresyon hali.. Malum kış kapıda. Bu ruh halinden kurtulmanın yolu ise doğal takviye almaktan geçiyor.

  Şu kasvetli sonbahar günlerinde daha sinirli ve sabırsız olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Kimbilir belki de insanlara ve olaylara karşı hoşgörünüz azaldı, omuzlarınızda ve boynunuzda sürekli gerginlik hissediyorsunuz. Ya da sabahları sürekli yorgun uyanıyorsunuz, aşırı yeme isteğiniz var veya iştahsızsınız. Bütün bunlara uyku problemleri de eklenmişse ciddi bir stres altında olabilirsiniz ve derhal önlem almanız gerekir. Çünkü vücudumuz herhangi bir stresle karşı karşıya kaldığında vitamin ve mineralleri her zamankinden daha hızlı bir şekilde tüketir. Bununla birlikte strese karşı vücudumuzun verdiği yanıt sonucunda kan basıncı artar, kalp daha hızlı çalışmaya başlar, kaslarda kasılmalar meydana gelir. Stres uzun süreli devam ederse daha ciddi uyku problemleri (fazla uyuma ya da uyuyamama), kronik yorgunluk sendromu (CFS), depresyon ve pek çok başka hastalık ortaya çıkabilir. ABD’de yapılan son araştırmalar, kardiyovasküler hastalıklar, kanser, metabolik hastalıklar ve cilt problemleri gibi pek çok ciddi hastalığın altında yatan nedenlerin başında stresin geldiğini ortaya koyuyor.

  stres-ve-kis-depresyonuna-birebir2Stresle başa çıkmak için

  – Antistres vitaminler diye bilinen B kompleks vitaminlerini ya da B vitamini içeriği zengin olan multivitamin takviyelerini kullanabilirsiniz.
  – Strese karşı vücudunuzun direncini arttıracak, uyku sorunlarınıza yardımcı olacak takviyeleri kullanabilirsiniz
  – Bir spor merkezine gidecek vaktiniz olmasa bile en azından günde yarım saat yürüyebilirsiniz.
  – Uyku öncesi yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı bir egzersiz de yapabilirsiniz. En az 7 saat uyumaya özen göstermelisiniz.
  – Uzun süreli masa başı işlerde ayaklarınızı ve bacaklarınızı sık sık hareket ettirmeniz yararlı olur.
  -Günde en fazla 2 fincan kahveyle (veya çayla) yetinmelisiniz. Bunların aşırı tüketimi halsizliğe, baş ağrısına ve beyin işlevlerinin azalmasına yol açabiliyor…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz