Diğer
  Ana SayfaSağlıkTuz yerine sarımsak tozu dökün

  Tuz yerine sarımsak tozu dökün

  -

  Yemeklerinize gereksiz yere tuz atmaktan bir türlü kendinizi alamıyor musunuz? Size hem kolay hem de lezzetli bir önerimiz var. Aktarlarda satılan sarımsak tozunu yemeklerinizi tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

   

   

   

  - Advertisement -

   

   

   

  Böylece tuz kullanım miktarınızı dengelemiş olursunuz. Sarımsağın kokusundan çekiniyorsanız kırmızı biber de tuzun yerine kullanabileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor.

  Faydaları: Sarımsak, A, B, C ve E vitaminleri içeriyor. Sarımsağa özel koku ve lezzeti veren taşıdığı kükürtlü uçucu yağ. Bu yağ antiseptik, idrar artırıcı, safra salgılarını artırıcı, solucan düşürücü (özellikle askarit ve oksiyürlere karşı), iştah açıcı, tansiyon (kan basıncı) ve kolesterol düşürücü, kanı sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahip.

   

  24112014 vitrap02Eklemlerinizi dinlendirin

  Eklemlerinde kireçlenme probleminden dolayı diz ağrısı yaşayanlara günlük 510 mg zencefil ekstresi tüketmeleri öneriliyor. Zencefilin yanı sıra her gün 20 dakika boyunca yapacağınız soğuk kompres de (buz bastırma) ağrılarınızın dinmesine yardımcı olacak. 

   

   

   

   

  Enerjinizi yeniden kazanmanın püf noktaları 

  24112014 vitrap03

  Klinik Psikolog Elçin Orhan, Kronik Yorgunluk Sendromu ile baş etmek için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: 

  – Bol vitaminli, mineralli besinler tüketin.

  – İş ve özel hayatınızda yeni stratejiler belirleyin.
  İş yerinde sosyal destek amaçlı gruplar kurun. Takım çalışması yapın, eğitim içerikli uygulamalara katılın. 

  – Stres kaynaklarınızı tanıyın. Bu kaynakları siz yönetin, onların sizi yönetmesine fırsat vermeyin.

  – Aktivite günlüğü oluşturun. Günlükler çok az veya çok çalıştığınız zamanları anlamanıza, bu sayede de dengeli ve gerçekçi hedefler belirleyip uygulamanıza yardımcı olacaktır. Hedefleri kolaydan başlayarak arttırın. Dinlenmeye ayırdığınız zamanınızı giderek azaltıp, hedeflerinizi küçük parçalar haline getirerek güne, daha sonra haftalara yayabilirsiniz.

  – Çalışma ortamlarınızı yeniden düzenleyin. Yani aşırı iş yükünden kaçının, çalışanlar arasında destek ve sosyal ilişkilerinizi arttırın, sorumluluk ile bürokratik işlerinizi azaltın.

  – Uyku düzeninize dikkat edin. Gün içinde uyumayın.

  – Gevşemeyi öğrenerek, kas gevşetici egzersizler yapın.

   

  24112014 vitrap04Limonlara dikkat!

  İçtiğimiz suyun alkali oranını artırmak için içerisine limon sıkıyoruz veya bir kafede maden suyu içtiğimiz zaman mutlaka limon dilimleri de ekletiyoruz. Limonun C vitamini deposu olduğunu bilmeyen yok. Peki ya bu limonlar temiz değilse? Yakın zamanda yapılan bir araştırmada restoranlarda bardakların içerisine atılan limon dilimlerinde mikroorganizmalar olduğu tespit edildi. Evinizde kullandığınız limonları sıkmadan önce mutlaka suyun altında güzelce yıkayın. Dışarıda ise bunu yapmanız pek mümkün değil; bu yüzden içeceğinize dilim olarak attırmak yerine içerisine sıkılmasını istediğinizi söyleyebilirsiniz.

   

   

   

   

  Formsanté Dergisi Ekim 2014 sayısı

     Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz