Diğer
  Ana SayfaSağlıkVaris ve pıhtı ilişkisine dikkat! Op. Dr. Arzu Ercan anlattı

  Varis ve pıhtı ilişkisine dikkat! Op. Dr. Arzu Ercan anlattı

  -

  Varis cilt yüzeyinin hemen altında görülebilen şişmiş ve bükülmüş kan damarlarına verilen isimdir. Genellikle bacaklarda ortaya çıkan varisler oluşumlarında oluşan varisin türüne göre damarlar gözle görülür bir şekilde şişebileceği gibi sadece kozmetik değişimler de meydana gelebilir. Damarlarda bulunan zayıflamış valfler bacaklardaki kan basıncını artırarak varise neden olabilir. Varisli damarların kendi başlarına pek çok semptoma neden olduğu bilinmektedir. Ancak tedavi edilmeyen varisli damarların pıhtıya ve sonrasında çok daha ciddi komplikasyonlara neden olabileceğini belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Arzu Ercan’a konu hakkındaki görüşlerini sorduk.

  Varisli Damarlar Potansiyel Olarak Pıhtı Uyarıcısı Olabilir

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Arzu Ercan, kan pıhtılarının trombositler ile bağ dokusu liflerinden oluştuğunu belirterek açıklamalarını sürdürdü: “Pıhtılar yaralanma sonrası ya da aşırı kanamanın önlenmesi için vücudun dolaşım sisteminde tıkaç görevi üstlenir. Pıhtı oluşması oksijen açısından zengin kanın damarlardan akışını önleyebilir. Eğer antikoagülanlarla ya da cerrahi prosedürlerle tedavi edilmezse hasarlı doku oluşumu söz konusu olabilir.”

  Dolaşım sorunları, hamilelik ya da yaşın kan damarlarını zayıflatıcı etkilerinin neden olduğu varisler, bacaklarda şişmeye ve ağrıya neden olabilir. Varisli damarlar, kan pıhtıları gibi tehlikeli varis semptomlarının birçok uyarı işaretinden biridir ve uzun süre tespit edilmezlerse çok ciddi sorunlara neden olabilirler.

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Arzu Ercan varisli damarların bacaklardan çıkan damarlardaki valfler düzgün çalışmadığında geliştiğini bu nedenle olası kan pıhtılarının işareti olarak görüldüğünü belirtti. Bu durum kanın etkilenen damarda birikerek şişmesine ve varisli damarlar oluşmasına neden olur. Kan dolaşımı sorunları söz konusu olduğunda trombositlerin birbirine yapışmaya başlaması ve pıhtı oluşturması olasılığı yüksektir.

  Varisli Damarlar İçin Risk Faktörleri Göz Ardı Edilmemelidir

  Damar iltihabına neden olabilecek bir ortam yaratılması halinde herkeste varisli damar ve kan pıhtısı gelişmesi riski bulunmakla birlikte bu riski artıracak faktörlerin belirlenmesi çok önemlidir.

  - Advertisement -

  Obezite, bacaklar gibi vücudun varisli damar oluşumuna eğilimli bölgelerine ekstra baskı uygular ve bu durum varis semptomları gelişmesi riskini artırır. Uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslek gruplarındaki kişiler uyluklara ve bacaklara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğinden daha çok risk altındadır. Futbol ve basketbol gibi sporlarla ilgilenen sporcular basıncı artıran çok fazla ayakta durma ve özellikle bacaklardaki kasları kuvvetli bir şekilde kasılmasına neden olan sürekli fiziksel aktivite kombinasyonu nedeniyle varisli damarlara ilişkin olarak daha yüksek riske sahiptirler.

  Bir kan damarı hasar gördüğünde ya da damar zayıfladığında kan pıhtıları meydana gelir. Varisli damarlara sahip olunması halinde damar duvarları artık kan damarlarına destek sağlamadığından kan pıhtısı gelişmesi riski artar.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz