Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelik35 yaşından sonra hamilelik ve anne olmak için püf noktaları

  35 yaşından sonra hamilelik ve anne olmak için püf noktaları

  -

  35 yaşında sonra anne olmak isteyen, hamile kalan kadınlar için sağlık önerilerini Formsanté arşivinden derledik (Formsanté 2013)…

  Yumurta rezervinizin her ay biraz daha azalmasının önüne geçemezsiniz ancak yumurta kalitenizi artırarak doğurganlığınızın yıllara meydana okumasını sağlayabilirsiniz.

  35 YAŞINDAN SONRA HAMİLELİK

  35 yaşını geçtiyseniz ve hala bebek sahibi olamadıysanız ya da daha gençseniz ancak uzun bir süre böyle bir şansınız olmayacağını düşünüyorsanız “En iyisi ben bu hayalden vazgeçeyim” demeye başlamanız normal. Çünkü uzmanlar sık sık bebek sahibi olmak için geç kalınmaması gerektiğini söylüyor, kadınlara kariyerleri ile doğum yapma arasındaki seçimi doğru zamanda yapmalarını telkin ediyor.

  Evet, ileri yaşlarda hamile kalmanın ve doğum yapmanın bazı riskleri artırdığı gerçek olsa da istatistikler artık çok sayıda kadının ileri yaşta çocuk doğurduğunu gösteriyor. En son araştırmalardan biri beş kadından birinin 35 yaşın üzerinde olduğunu gösteriyor ki bu rakam 1970’lere göre geç doğum oranının dört kat arttığına işaret ediyor. Aynı araştırmaya göre 40 yaşındaki doğumlarda ise rekor artış var.

  Kadınların kariyer yapmak için çocuk sahibi olmayı erteledikleri yönündeki iddialar malum ancak araştırmalar şunu da gösteriyor; şehirli kadınlar aslında güvenilir bir ilişki bulamadıkları için hamile kalamıyor. Maddi sıkıntılar da kadınların hamileliği ertelemesinin bir diğer sebebini oluşturuyor.

  - Advertisement -

  GEBELİK NASIL HESAPLANIR? KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM?

  YUMURTA REZERVİ İÇİN TEST

  Hamile kalmak için ne kadar rezerviniz kaldığını dört dörtlük gösteren bir yöntem bulunmamakla birlikte bazı testler bu konuda gösterge olabiliyor. Eğer bir yıldır denemenize rağmen (35 yaş üstüyseniz altı aydır) hamile kalamıyorsanız bu testleri yaptırmak için doktorunuza başvurmalısınız. Bu aşamada yapılacak FSH testi yumurtalıklarınızın yumurta üretmek için ne kadar çalışması gerektiğini ölçüyor ve üretkenlik kapasiteniz hakkında fikir veriyor. AMH (anti mullerian hormon) testi ise yumurtalık rezervi hakkında bilgi veriyor ve veriler ultrason görüntüleri alınarak desteklenebiliyor. Tüm bunların yanında annenizle konuşmak da işinize yarayabilir. Tabii ki annenizin doğurganlık hikayesi ile birebir benzerlik göstermeniz mümkün olmayabilir ancak yine de eğer ileri yaşta hamile kalmış bir anneniz varsa sizin de şansınızın daha yüksek olma ihtimali var.

  ANNE ADAYLARININ KABUSU DIŞ GEBELİK

  35 YAŞINDAN SONRA HAMİLELİK İÇİN YAPILABİLECEKLER

  20’li yaşlarda ya da 30’ların başında hamile kalmadıysanız treni kaçırmış değilsiniz. Evet, ilerleyen yaşla birlikte hamile kalma şansınızın azaldığı gerçeği inkar edilemez. Ancak hayat her zaman planlandığı gibi gitmiyor ve kendinizi hamile kalmaya 35 yaşından sonra hazır buluyorsanız şansınızı artırmak için yapabileceğiniz çok şey var.

  Bu aşamada değiştiremeyeceğiniz tek şey yumurta rezerviniz… Her kadın belli bir yumurta rezervi ile doğuyor ve her ay bunun belli bir miktarını kaybediyor. Bu da yılar geçtikçe kaliteli yumurta rezervinin azalması anlamına geliyor. Ancak bu her kadın için aynı şekilde seyreden bir süreç değil. Bazı kadınların doğurganlığı çok uzun süre devam ederken bazılarınınki çok daha kısa sürebiliyor. Polikistik over ve endometriozis gibi sağlık sorunları da doğurganlığın azalmasını tetikliyor.

  Sayıyı değil kaliteyi artırın

  Yumurta sayınızı değiştiremezsiniz belki ama hala yumurtlayabiliyorken kalitesini artırmak sizin elinizde… Ve kaliteyi artırmak ister normal yoldan ister tüp bebek yöntemi ile olsun hamilelik şansınızı da yükseltiyor. Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz kalite konusu üzerinde daha fazla düşünmeniz ve neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

  DOĞURGANLIĞINIZI KORUMANIN 6 YOLU03092013 dogurganlik3

  KÖTÜ ALIŞKANLIKLARI BIRAKIN

  Sigara içmiyorsanız şanslısınız çünkü sigara yumurtalarınızı zehirliyor ve erken menopoza neden olabiliyor. Dünyada kısırlık vakalarının yüzde 13’ünün nedeni olan sigarayı tüketenlerin tüp bebek tedavisinde iki kat daha fazla denemeye ihtiyacı oluyor. Sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım almanız gerekiyor.

  Eğer alkol tüketiyorsanız bunu asgari düzeyde tutun ve mümkünse tüketimi tamamen bırakın.

  Düşüklere neden olabildiği bilinen kafeinin tüketimini sıfıra indirmekte de fayda var. Eğer çok ihtiyaç duyuyorsanız bunu kafeinsiz kahve ile karşılayın.

  FAZLA KİLOLARLA MÜCADE EDİN

  Aşırı kilolu olmak da çok zayıf olmak da kısırlığı tetikliyor. Vücut yağları erkeklik hormonu androjenin östrojene dönüşmesini sağladığı için çok zayıf ve yağsız olmak adet döngüsünü bozarak kısırlığa neden olabiliyor. Aşırı kilo ise insülin direncine ve leptin hormonunun aşırı salınımına neden olarak düzensiz yumurtlamayı tetikliyor.

  YUMURTA GENÇLEŞTİRME PRP YÖNTEMİ NEDİR? KİMLERE UYGULANIR?

  BESLENMENİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

  Sağlıklı bir bedenin altyapısını beslenme şekliniz oluşturuyor. Katkı maddelerini, abur cuburları, şekeri ve beyaz unu günlük beslenmenizden çıkarın. Yapabildiğiniz kadar doğal ve mevsime uygun beslenin. Ancak doğal beslenmeyi takıntı haline getirip kendinizi huzursuz da etmeyin.

  STRESE DİKKAT EDİN

  Tıpkı kilonuz ve uykunuz gibi stres seviyeniz de hormonlarınızı etkiliyor. Araştırmalar yüksek stres altında olan kadınların, doğurgan günlerinde dahi hamile kalma ihtimallerinin düştüğünü gösteriyor. Stresle savaşmak için farkındalık meditasyonu yapabilirsiniz. Evinizin en sessiz köşesinde oturun ve burnunuzdan düzenli nefes almaya odaklanın, düşüncelerin zihninizden gelip gidişini izleyin. Dilerseniz meditasyon konusunda uzman desteği alın.

  İLERİ YAŞTAKİ KADINLARDA TÜP BEBEK BAŞARISINI ARTTIRAN YÖNTEMLER NELERDİR?

  EGZERSİZ YAPIN

  Egzersiz yapmak kilo vermek ve stresi atmak için birebir… Tabii aşırıya kaçmamak kaydıyla… Yürüyün, yüzün ya da bir salonda antrenör eşliğinde bilinçli çalışmalar yapın.

  BEREKETLİ GIDALARA YÖNELİN

  Yeterince vitamin, mineral, lif ve antioksidan alabilmek için taze meyve ve sebze tüketin. Kuru yemişler, avokado ve balığın en iyi yağ asitlerini içerdiğini, hücrelerinizi besleyeceğini ve hormonlarınızı dengeleyeceğini unutmayın. Mercimek, kuru fasulye gibi baklagilleri de yine hormon seviyelerinizin dengelenmesi için tüketin. Kan şekerinizi dengelemek ve gerçek enerji sağlamak için tam tahıllardan yararlanın. Doğurganlığınızı artırmak için besin takviyesi almak istiyorsanız önce doktorunuza danışın.

  03092013 dogurganlik2YAŞINIZ VE DOĞURGANLIĞINIZ

  30-34 arası

  30’lu yaşlarında olan kadınların yüzde 75’i doğal olarak hamile kalıyor. 35 yaş altında tüp bebek tedavisi gören kadınların ilk tüp bebek denemesinde hamile kalma şansı yüzde 33.

   

  35-37 arası

  100 kadından 94’ü üç yıl içinde hamile kalıyor. Ancak ilk altı ay içinde hamile kalamayanların doktora başvurması öneriliyor. 35-37 yaş aralığındaki kadınların ilk tüp bebek denemesinde hamile kalma şansı yüzde 27.

  38-40 arası

  Bu yaş aralığındaki kadınların yüzde 77’si üç yıl içinde hamile kalıyor. Ve yine altı ay içinde hamile kalamayanların doktora başvurması öneriliyor. Bu yaş aralığında tüp bebek başarı oranı yüzde 19.

  40 yaş üzeri

  40-42 yaş arasındaki kadınların yüzde 12,5’i ilk denemede tüp bebek başarısını yakalıyor. 43-44 yaş arasında ise oran yüzde 4,9’a, 44 yaştan sonra yüzde 2,5’e düşüyor.

  03092013 dogurganlik4KARAKTERİNİZ DE DOĞURGANLIĞINIZI ETKİLİYOR

  İÇİ DIŞI BİR

  Telaşlı, hevesli ve içi dışı bir olan bir insan mısınız? İyimserliğiniz hamile kalmak için ihtiyaç duyduğunuz pozitif düşünce gücünü kazanmanıza olanak sağlayacak. Ancak olumsuz durumlarda da çöküşünüz daha fazla olabilir, dikkat!

  ÖNERİ: Her gün sakince oturup mumlar yakmaya, meditasyon yapmaya ve sakinleştirici bitki çayları içmeye vakit ayırın.

  ÇOK DÜŞÜNEN

  Saygılı, kontrollü, dikkatli, vicdanlı, nazik, sakin ve dengelisiniz. Ancak strese girdiğinizde durumu aşırı analiz edip endişelenmeye başlıyorsunuz. Bu nedenle doğurganlığınız hakkında aşırı endişeye kapılmanız da olası…

  ÖNERİ: Ruh halinizi sabit tutmak için öğün atlamadan beslenin. Sık sık yürüyüşe çıkın. İnsanlarla sorununuz ve bunun için neler yapmanız gerektiği hakkında fazla konuşmayın.

  MÜKEMMELİYETÇİ

  Yaratıcı, soğukkanlı, etkili ve beceriklisiniz. Ancak işler sizin istediğiniz gibi gitmediğinde sorun çıkıyor. Bu nedenle doğurganlıkla ilgili konuları fazla abartma riskiniz var.

  ÖNERİ: Evinizi, stresinizi alacak şekilde düzenleyin, yenilere yer açın. Doğada vakit geçirin. Hayatta olumsuz olayların nasıl olumluya dönüşebildiğine odaklanın.

  GEBELİK NASIL HESAPLANIR? KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM?

  GÖZLEMCİ

  Sürekli sorguluyor ve gerçeği arıyorsunuz. Kendini çabuk toparlayan, hayal gücü kuvvetli ve duygusal anlamda güçlüsünüz. Ancak bebek sahibi olma konusunda fazla baskı ve korku hissetmek sizi sarsabilir.

  ÖNERİ: Yavaşlayın ve çok fazla çaba göstermeniz gerektiği düşüncesine direnin. Yoga, yaratıcı yazarlık gibi sınıflara katılın, zihninizden geçen eleştirel düşüncelerin farkına varın.

  PLANLAYICI

  Hayatınızla ilgili berrak bir öngörünüz, insanları motive etmek için bitmek bilmez bir enerjiniz var. Ancak işler istediğiniz gibi gitmediğinde çok sinirlenebiliyorsunuz.

  ÖNERİ: Stresten arınmak için masajdan yararlanın. Aromaterapi yağları ile masajınızı zenginleştirin. Diğer insanlara empati ile yaklaşma üzerine çalışın ve mutlaka plan yapmak istiyorsanız planınıza keyifli programlar da ekleyin.

  HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Hamileliğin en önemli 8 belirtisi için ilgili haberimize bakabilir misiniz?

  İŞTE 8 ÖNEMLİ HAMİLELİK BELİRTİSİ  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz