Diğer
  Ana SayfaHaber4 Şubat Dünya Kanser Günü nedir, neden kutlanır?

  4 Şubat Dünya Kanser Günü nedir, neden kutlanır?

  -

  4 Şubat Dünya Kanser Günü nedir, neden kutlanır? sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Her sene 9.6 milyon insan kanserden hayatını kaybediyor. Kanser Kontrol Örgütü tarafından farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 4 şubat Dünya Kanser Günü olarak kutlanıyor. 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedir, neden kutlanır? merak ediliyor. 4 Şubat Dünya Kanser Günü ilişkin bilgiler ve sözler haberimizde..

  4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ NEDİR?

  UICC , Kanser Gününde kanser konusunda farkındalık yaratarak ve eğitim vererek önlenebilir milyonlarca ölüm vakasının önüne geçmeyi hedeflemektedir. Ayrıca hükümetleri ve bireyler kansere için harekete geçmeye davet etmektedir.

  Dünya Kanser Günü ilk kez 2005 yılında Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından düzenlenmiştir. Aynı yıl ülkemizde de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği tarafından başlatılmış, Dünyada ve ülkemizde kanser konusundaki en büyük kampanyalardan biri olmuştur.

  KANSER NEDİR?

  Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir.

  Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilmektedir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda % 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

  - Advertisement -

  ERKEN TEŞHİSİ İHMAL ETMEYİN KANSERDEN KORKMAYIN

  4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ İLE İLGİLİ SÖZLER, MESAJLAR..

  • Küresel kalkınma gündeminde kanserin önceliğini arttırmak amacıyla 4 Şubat dünya kanser gününü kutlarım.
  • Kanseri yenen bir savaşı kazanmış demektir.. 4 Şubat dünya kanser günü bilinçlenme gününü kutlarım.
  • ‘Yapabiliriz, Yapabilirim’ bilinciyle dünya kanser gününü kutlarım.
  • Kanser ile mücadele eden kişi, savaşın ortasında cenk eden kahramandır.. 4 Şubat dünya kanser günü bilinçlenme gününü kutlarım
  • Kanserin önlenmesi ve kontrolüne yönelik politikaların etkinliğini ölçmeye yönelik hedef ve göstergeler ortaya koymak maksadıyla 4 Şubat dünya kanser gününü kutlarım.
  • Erken teşhisin hayat kurtarır sloganıyla Dünya kanser gününü kutlarım..

  HANGİ KİTLE TEHLİKE HABERCİSİ?

  BELİRTİLERİ TANIYIN KANSERDEN KORKMAYIN  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz