Ana Sayfa Trend 6 Haftada Selülitten Kurtulun

6 Haftada Selülitten Kurtulun

Basenlerinizdeki portakal kabuğu görüntüsüyle vedalaşmaya hazır olun: Diyet, egzersiz ve evde basitçe yapabileceğiniz çeşitli terapilerle selülit artık sizin için bir sorun olmaktan çıkacak. Bu yaz kumsallarda daha özgür salınmak için 6 haftalık bu programa şimdiden başlayın!

Aytaç Özkardaş – aozkardas@doganburda.com – İllüstrasyon: Sabriye Çoşkun

Tahminlere göre kadınların neredeyse yüzde 90'ı az ya da çok selülit problemi yaşıyor. Ve eminiz ki bu kadınların neredeyse hepsi basenlerini pütür pütür gösteren bu görüntüden kurtulmak istiyor.

Aslında selülitin gelişen kozmetik endüstrisinin uydurduğu bir mit olduğunu, bir rahatsızlık olarak değerlendirilmeyeceğini düşünen azımsanmayacak bir kitle var. Öyle ya, bundan 20 yıl öncesinde kimsenin selülitten haberi bile yoktu, ya da bir başka deyişle, 40'ına yaklaşan bütün kadınlar selülitliydi!
Ancak medyanın da etkisiyle madem bütün dikkatler kalçalarımıza, bacaklarımıza yöneldi, o halde bize de bunlardan kurtulmaktan başka yol kalmıyor. Peki ama nasıl? Selülitleri yok etmek ya da sorunu geriletmek için bütün kollardan etkili bir savaş yürütmek gerekiyor. Selülit dosyamızda bu problemi masaya yatırdık. Nedenleri, oluşma mekanizması ve nasıl mücadele edebileceğinizin yollarını araştırdık…

1.ADIM

Egzersizle selülitleri azaltın!

Egzersiz yapmak birçok şekilde selülitlerin azalmasına yardımcı oluyor. Birincisi, egzersiz kalori yakmanızı sağlayarak yağ oluşumunu azaltıyor. İkincisi, kasların çalışması doku kalınlaşmalarına neden olan protein atıklarının uzaklaştırılmasına yardımcı oluyor. Üçüncü olarak da kasları güçlendirmek cilde destek olarak çukurlaşmaların azaltılmasını sağlıyor.
Selülitle mücadele programının egzersiz ayağında size iki farklı türden çalışma öneriyoruz. Birincisi yağ yakmanıza yarayacak kardiyo egzersizleri, diğeri ise kasları güçlendiren ve vücudunuzu sıkılaştıran egzersizler:

Kardiyo egzersizleri

Aşağıdaki kardiyo egzersizleri yağ yakmanıza yarayacak. Bu kardiyo egzersizlerinin yanı sıra sonraki sayfalardaki sıkılaştırma egzersizlerini de yapmanız gerekiyor.

Dayanıklılık: Koşu, bisiklet, yüzme ya da yürüyüş seçebilirsiniz. Dayanıklılık egzersizinin özelliği tüm bu aktiviteleri yavaş bir şekilde yapmanız. Bir hız skalası düşünün, en hızlıya 10 puan verin ve siz ortalama 5-6 derecelik bir hızda 60-90 dakika süreyle çalışın. Dayanıklılık egzersizini haftada en az 1, en fazla 3 kez yapın.

Tırmanma: Hızlı adımlarla tırmandığınızda 30 saniyeden fazla çekmeyecek uzunlukta bir yokuş bulun. 5 dk. ısındıktan sonra tepeye çıkın. Yavaş bir şekilde başlayın, tepeye doğru yaklaştığınızda hızınızı artırın. Tepeden aşağı düşük tempoda inerken tekrar güç kazanın. Bu şekilde inip çıkarak 6-8 kez tekrarlayın. Bu egzersizi spor salonunda yapmak isterseniz tırmanma, koşu ya da bisiklet aletlerinde 30 saniye boyunca atağa geçin, sonrasında 1-2 dakika yavaş hızda çalışın. Egzersizi haftada en az bir kez, en fazla iki kez tekrarlayın.

Aralıklı kardiyo: Yürüyebilir, koşabilir, bisiklet sürebilir ya da koşu bandı kullanabilirsiniz. Hangisini yaparsanız yapın, uygulamanız gereken teknik şöyle: 5 dakikalık ısınmadan sonra hızınızı artırın (10 tam puanlık hız skalasında sizin hızınız 8 olmalı). Bu hızda 5 dakika boyunca koşmaya, yürümeye ya da pedal çevirmeye devam edin. Şimdi hızınızı hız skalasında 5'e düşürün ve bu düşük hızda 5 dakika devam edin. Bu şekilde 3 set yapın. Bu egzersizi haftada en az bir kez, en fazla iki kez tekrarlayın.

Kas Egzersizleri

Bu egzersizleri haftada 3-5 kez tekrarlayın; 6 haftada farkı göreceksiniz. Aşağıdaki hareketleri bir tur halinde yapın, arada biraz yürüyerek bir tur daha tekrarlayın.

Haberin devamı 2009 Nisan sayımızda…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here