6 maddede egzersizi sevmeye hazır olun!

530023323

En başından beri egzersiz ve sportif aktivitelerle bağınız bir türlü tutmadı mı? Tempolu hareket etmek bir işkence gibi mi gözüküyor? Ya da egzersizi sevmek için gerekli motivasyonu sağlayamadınız mı? Tavsiyelerimizi dikkate alarak egzersizden kaçan sizi, spor aşığı birine dönüştürmeye başlayın!

HAYATINIZA DAHİL EDİN
Spor, egzersiz ya da başka bir şeyi benimsemenin yolu onu hayatınızın bir parçası haline getirmekten geçer. Günlük rutininizde egzersize yer vermeye çalıştıkça daha çok sevip alışkanlık haline getirmeye başlayacağınızı unutmayın. Egzersizi hayatınıza dahil ederken, aile üyelerinizi de işin içine katarak durumu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Haftasonu aile kahvaltısından sonra sahilde yarım saatlik bir bisiklet turu fena olmazdı değil mi?

TAKIM RUHU
Egzersizi sevmeme nedeniniz belki de yanınızda size eşlik eden biri olmadığı içindir. Buradan yola çıkarak en yakın arkadaşınızı kolundan tutup en yakın spor salonuna sürükleyebilir, spor salonuna üye olmasanız bile koşu ya da yürüyüş için olumlu yönde zorlayabilirsiniz. Bir şeyler paylaştıkça ve faydasını gördükçe başka egzersiz türlerini de denemek isteyeceksiniz.

NEYİ SEVİYORSUNUZ?
Onlarca egzersiz türünün içinde hepsini yapmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Bir ya da iki ayınızı tüm türleri başlangıç seviyesinde deneyerek bundan sonra hangi egzersizi yapmak istediğinize karar vermeye çalışın. Böylece sizi mutlu eden şeyi bulacaksınız ve her zamankinden daha istekli şekilde devam edeceksiniz.

BAŞLAMAK BİTİIRMENİN YARISI
Yeni bir aktiviteye başlamak biraz zor olabilir, anlıyoruz. Ama sonunda kendinize özel bir alan yaratıp, iyi hissedeceğinizi düşündüğünüzde işiniz biraz daha kolaylaşacak. Belki ilk zamanlarda kendinizi motive etmek için tamamladığınız egzersizler sonucunda kendinizi ödüllendirebilir, bir sonraki antrenmanınız için daha heyecanlı olabilirsiniz. Başlamadan önce kendiniz için bir şey yaptığınızı ve sonunda çok iyi hissedeceğinizi hatırlayın…

HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN
İlk kez başlayacağınız egzersizler için önyargıyı bir kenara bırakın. Hata yapacağınızı düşündüğünüz için bir şeyleri denemekten çekiniyor olabilirsiniz. Hata yaptığınızda herkesin gözlerini size dikeceği hissini yaşıyor, çekingen ve ürkek bir moda giriyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki, bir şeyleri ancak hata yaparak ve uzmanlarına danışarak öğrenebilirsiniz.

Elif Gürsoy
Formsanté – 2015 Haziran sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here