A’dan Z’ye hepatit

Hepatit B, en bulaşıcı virüslerden birisi. Dünyada, 350 milyonu kronik olmak üzere, Hepatit B virüsü bulaşmış tam 2 milyar kişi var. Rakamlar gerçekten ürkütücü ancak bununla savaş için geliştirilen yeni ilaçların varlığı ve ülkemizde Hepatit B’ye karşı yürütülen bilinçlendirme kampanyalarının işe yaraması bu konuda umut veriyor.

Geçtiğimiz temmuz ayında, Paris’te, 12’ncisi düzenlenen Uluslararası Viral Hepatitler ve Karaciğer Hastalıkları Sempozyumu, bir kez daha dikkatleri karaciğer hastalıklarına, en çok da Hepatit B’nin üzerine çekti. Sempozyumda açıklanan, dünyada en yaygın görülen bulaşıcı hastalıklardan birisi olan Hepatit B ile ilgili rakamlar gerçekten de ürkütücüydü. Ancak hastalar için , eski ilaçlara kıyasla- daha etkili bir tedavi sunan ilaçların kullanılmaya başlanması bu konuda aldığımız en umut verici haber oldu. Öte yandan, sempozyumun konuşmacıları arasında bulunan Ankara Üniversitesi Gastroentroloji Bölümü Hepatoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Hakan Bozkaya’nın, Türkiye’de Hepatit B görülme sıklığının azaldığını anlatması Türk gazeteciler için ikinci iyi haberdi.

Bu konuda yürütülen bilinçlendirme kampanyalarının işe yaradığını belirten Prof. Dr. Bozkaya, Hepatit B için görülme sıklığının yüzde 8’den 4’e düştüğünü, hedefinse bu rakamı yüzde 1’e düşürmek olduğunu sözlerine ekledi.

Gerçekten de, tedavisi için dünyanın en fazla yatırım yapılan alanlarından birisi olan Hepatit B enfeksiyonunu önlemek hem çok kolay, hem de son derece ucuz. Bu konuda herkese iş düşüyor. Yapılacak ilk iş tabii ki, Hepatit B’yi ve diğer viral hepatit türlerini tanımak, aşılanmaya büyük önem vermek. Ayrıca, Hepatit B ile enfekte olmuş olabileceğini tahmin edenlerin vakit kaybetmeden, bunun tespiti için kan testi yaptırması da son derece önemli. Çünkü, hastalık erken teşhisle kontrol altına alınabiliyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here