Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetAçlık bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

  Açlık bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

  -

  Açlık bağışıklık sistemini nasıl etkiler? sorusunun cevabını Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın verdi.

  AÇLIĞIN İNSAN VÜCUDUNDAKİ ETKİLERİ NELERDİR?

  Açlığın insan vücudundaki etkilerini özetlersek, açlık veya açlığı taklit eden diyetler bağışıklık sistemini ve aşı etkisini güçlendirebilir ve virüsler dahil enfeksiyonlarla mücadelede işe yarayabilir. Şöyle ki; farelerde yapılan çalışmalar açlık veya eşdeğeri diyetlerin yaşlanmış veya yanlış programlanmış bağışıklık sistemi hücrelerinden kurtulması için bir vesile olduğunu, bunların yerine gelecek yeni genç hücrelerin daha güçlü bir bağışıklık sağlayabileceğini göstermektedir.

  Benzer durumun özellikle yaşlı insanlarda da olduğu düşünülmektedir. Yaşlı insanlar da aşı etkinliği düşüktür. Aşılananların yaklaşık %50’sinde virüsle mücadele edecek antikor üretilebilmektedir. Bunda da hücre yaşlanmasının rolü olabileceği düşünülmektedir. Buna karşın açlık diyetlerinin aşı etkisini artırdığını gösteren insan çalışması yoktur.

  Ayrıca açlık ve eşdeğer diyetlerin kan basıncını düşürdüğü, inflamasyonu (hsCRP) azalttığı, açlık kan şekeri ve IGF-1 hormonunu düşürdüğü gösterilmiştir. Kilo ve yağ kaybı sağlar. Kanser hastalarında kemoterapinin etkisini artırır. Ancak uzun süre yapılan çok düşük kalorili diyetlerin aksine bağışıklık sistemi bastırabileceği de bilinmektedir. Dolayısı ile aralıklı olarak belli süreler yapılması hem bağışıklık sistem hem de kalp damar sağlığı açıcından faydalı olabilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz