✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Kadın Hastalıkları ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat


Ana Sayfa Sağlık Adet (regl) dönemi meme ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Adet (regl) dönemi meme ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Adet döneminde vücudumuzda meydana gelen bazı değişimler olur. Bunlardan biri de yaşanan meme ağrısıdır. Peki, adet (regl) dönemi meme ağrısı neden olur? Adet (regl) dönemi meme ağrısı nasıl geçer? Kadın Hastalıkları ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Op. Dr. Pınar Bahat, adet dönemi yaşanan meme ağrısının neden olduğunu ve bu ağrıyı hafifletmek için neler yapılabileceğini açıkladı.

ADET DÖNEMİ MEME (GÖĞÜS) AĞRISI NEDEN OLUR? *

Regl dönemi için hepimiz beklediği dönem öncesinde hazırlıklar yapıyor ve bekliyoruz. Bu dönem var olan hormonal bazı değişimlere bağlı olarak vücudumuzda fiziksel ve ruhsal olarak bazı değişimler olabiliyor.

Adet olacağımız dönemin hemen öncesinde kıyafetlerimizden vücudumuzda olan şişkinliği ve hafif kilo artışını hepimiz fark edebiliyoruz. Bazı dönemler bu şişkinlik daha fazla olurken bazı aylarda daha hafif olabilmektedir. Tüm vücudumuzda olduğu gibi memelerimizde olan şişkinliğe bağlı olarak da bu dönemde meme ağrısı görülebilmektedir. Ağrı eşiği çok düşük olan kadınlar bu dönemi daha az konforlu geçirebilmektedir. Bunun için özellikle bu dönemde mümkünse adetimize bir hafta kala tuz ve karbonhidrat tüketimini en aza indirmeliyiz. Özellikle sebze meyve ağırlıklı beslenildiğinde vücutta ki ödem miktarının azalmasına bağlı olarak daha rahat bir regl dönemi geçirilmektedir.

ADET DÖNEMİ MEME AĞRISI NASIL GEÇER? *

Meme ağrısını azaltmak için yine özellikle bu dönemde aşırı dar kıyafetler giymekten kaçınmalıyız. Aralıklarla alacağımız ılık duşlar bizler için rahatlatıcı etki yaratacaktır. Ancak devamlı olan ve adet dönemlerinden bağımsız bir meme ağrısı yaşıyorsak mutlaka yıllık rutin kontrollerimiz dışında da doktorumuza başvurarak meme muayenemizi yaptırmalıyız.

Unutmamalıyız ki küçük dokunuşlar ile her dönemimizi daha keyifli bir hale getirebiliriz.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here