Diğer
  Ana SayfaSağlıkAğız kokunuzdan rahatsız mı oluyorsunuz? Nedeni bu olabilir!

  Ağız kokunuzdan rahatsız mı oluyorsunuz? Nedeni bu olabilir!

  -

  FORMSANTE ÖZEL İÇERİK

  Ağız kokusu toplumda sık olarak görülmektedir. Bir çok insanın kabusu haline gelen ağız kokusu sosyal hayatı önemli derecede etkilemektedir.

  ERKEKLER DE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

  Erkeklerde daha sık görülen ağız kokusunu kapalı ortamlarda insanlar daha belirgin olarak fark eder. Ağız, dişler, burun ve sinüsler, solunum yolları vücudun tamamını ilgilendiren hastalıklar ve mide bağırsak sistemi olmak üzere vücudun bir çok organı buna sebep olabilir.

  - Advertisement -

  UZUN SÜREN AÇLIK AĞIZ KOKUSU NEDENİ

  Fizyolojik olarak herkeste uzun süren açlık ve susuzluktan sonra görülebilir, sabahları görülebilir, kişilerin beslenme tercihlerine göre de oluşabilir.

  BADEMCİKLER ÜZERİNDEKİ GİRİNTİLERE YAPIŞAN GIDA ARTIKLARI NEDEN OLABİLİR

  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım’a göre, hastalık olarak bakıldığında en önemli sebeplerden birisi bademcikler de oluşan girintilerde kalan gıda artıklarının zaman içerisinde kokuşması sonucu ortaya çıkan ağız kokusudur.

  Bademciklerin genel yapısı gereği üzerinde kript dediği mizgirintiler vardır. Kriptler kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bazı insanlarda daha büyük bazı insanlarda daha küçük olabilir. Bu girintiler bazen saklı kalabilir, yutma esnasında parçalanan gıdalar bu girintilere girerek buraya yerleşir ve zaman içerisinde kokmaya başlar. Saklı kalan bu gıda artıkları kokunun dışında boğaz ağrısı, yutarken takılma hissi, boğazdan kulağa doğru vuran ağrı ve boyunda dokunma ile hassasiyet artışı ile saptanabilir.

  AĞIZ KOKUSU NEDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

  Bazı insanlar zaman içerisinde bu beyaz artıkları kendi elleriyle çıkararak burayı temizlediğini düşünür ancak tekrar buralara giren gıda artıkları yeniden aynı belirtilere neden olur. 

  Bazı hekimler hastalarda değişken olan boğaz refleksi nedeniyle görünen bu beyazlıkları yanlışlıkla enfeksiyon sanarak yanlış teşhis koyabilirler. Bademciklerdeki bu gıda artıkları normal bakışta fark edilmeyebilir, kulak burun boğaz uzman hekimi tarafından endoskopik muayene ile ancak görüntülenebilir. 

  ‘İLAÇLA TEDAVİSİ MÜMKÜN DEĞİL’

  Bademcikler üzerindeki gıda artıklarının tedavisi ilaçla mümkün değildir. Zaman içerisinde kendiliğinden de geçmez ve kronik enfeksiyonlara neden olarak hayat kalitesini etkiler.

  Teknolojinin verdiği imkanlar ile günümüzde bunlardan kurtulmak mümkün. Buharlaştırma yöntemi ile bademciklerdeki bu görüntüler birbirleriyle birleştirilerek tek boşluk haline getirilir. Gıdaların gireceği bir boşluk kalmaz ve böylelikle bu problemden kurtulur. Yani bademcik tamamiyle alınmadan kriptolizis dediğimiz yöntem ile bu sorundan kalıcı olarak kurtulmak mümkün.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz