Diğer
  Ana SayfaHaberAntienflamatuvar diyet nedir? Diyet listesinde neler olmalı?

  Antienflamatuvar diyet nedir? Diyet listesinde neler olmalı?

  -

  Geçirdiğimiz zorlu süreç itibariyle, yeme tarzındaki değişiklikler ve hareketsizliğin artması gibi nedenlerle obezitenin görülme sıklığı arttı. Bu durum beraberinde birçok şikayeti de getirdi. En sık karşılaştığımız şikâyetlerin başında obezitenin etkisiyle oluşan osteoartritin, bel ve sırt bölgesinde meydana getirdiği ağrılardaki artış gelmektedir. Antienflamatuvar diyet ve kilo kaybı ile bu ağrıları azaltmamız mümkün. Peki, antienflamatuvar diyet nedir? Nasıl yapılır? Diyet listesinde neler olmalı? Uzman Diyetisyen Tamar Demirçi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

  ANTİENFLAMATUVAR DİYET NEDİR?

  Antiinflamatuvar diyet genel ilkeleriyle; çeşitli ve değişik türde taze besinler ile bol meyve ve sebze tüketimine yönlendirerek, işlenmiş ve fast food besin tüketimini en aza indirgemeyi amaçlar.

  Antienflamatuvar diyet

  ANTİENFLAMATUVAR BESLENME LİSTESİ

  • Kişinin beslenme öyküsü, yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durumuna göre tamamen kişisel ve uygun beslenme planının uzman diyetisyen eşliğinde hazırlanması gerekmektedir.
  • Patates ve soğan dışında bol sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Omega-3 içeren; zeytinyağı, keten tohumu, ceviz, kabak çekirdeği, somon, uskumru mutlaka beslenme planında yer almalıdır.
  • Beyaz ekmek ve pirinç gibi rafine karbonhidratlar, diğer rafine tahıllar, sofra şekeri ve hamur işi, kurabiye, kek, enerji barları gibi şeker içeren ürünler kesinlikle tüketilmemelidir.
  • Beslenme programlarında tavuk ve balık gibi yağsız protein kaynaklarına yer verilmelidir.
  • Kırmızı et, yumurta, yağlı süt ve yoğurt kısıtlı tüketilmelidir.
  • Zencefil, köri, zerdeçal ve biberiye gibi antiinflamatuvar etkili baharatların tüketimine özen gösterilmelidir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz