Bakır tencere, tava ve kupalarınız parlaklığını mı kaybetti? İşte geri kazanma yöntemleri

0

Bakır tencere, tava ve kupalarınız parlaklığını mı kaybetti? Bakır tencere setiniz donuk ve kararmış görünüyorsa, orijinal güzelliğini geri kazanması için cilalama zamanı gelmiştir. Bakır parçalarınızı yıllarca güzel görünmelerini sağlamak için nasıl yıkayacağınız ve cilalayacağınız hakkında bilmeniz gerekenlere yakından bakalım….

Bakır Tencere Nasıl Yıkanır? *

  • thespruceeats.com‘da yer alan bilgilere göre bakır tencere ve tavaları yıkamanın en iyi yolu ılık su ve bulaşık deterjanıdır. Kalıntıları temizlemek için yumuşak bir bez, fırça veya sünger kullanın. Yapışan yiyecekleri çıkarmak için, tavayı 15 dakika sıcak, sabunlu suda bekletin, ardından tekrar fırçalayın.
  • Bakır tencere ve tavalarınızda kaba, aşındırıcı temizlik aletleri veya sert temizleyiciler kullanmaktan kaçınmak önemlidir. Bakır tencere ve tavalarınızı her zaman yıkadıktan hemen sonra elde kurutun. Havada kurumasına izin vermek, su lekeleri bırakabilir ve metalin daha çabuk kararmasına neden olabilir.

Bakırı Bulaşık Makinesine Koyabilir Misiniz? *

  • Bakır kaplar elde yıkanmalı, asla bulaşık makinesinden geçirilmemelidir.
  • Bu kuralın istisnaları bakır renkli mutfak eşyaları ve diğer mutfak aletleridir . Bunlar bakır renkli kaplama ile kaplanmış paslanmaz çelikten yapılmıştır, ancak aslında bakır içermezler. Üreticinin talimatlarını iki kez kontrol etmek iyi bir fikirdir, ancak genellikle bu öğeleri bulaşık makinesine koymak iyidir.

Bakırın Vernikli Olduğunu Nasıl Anlarsınız? *

  • Bazı bakır tencere ürünleri, malzemenin içindekilerle nasıl etkileşime girdiğinden dolayı değerlidir. Örneğin, bakır karıştırma kapları, çırpıldığında yumurta beyazlarının dengelenmesine yardımcı olur ve bakır bir kabın pürüzsüz yüzeyi ve ısıyı iletme özelliği reçel yapmak için idealdir.
  • Bununla birlikte, bazı bakır pişirme kapları, cilasız bakırın daha ince parıltısı yerine parlak, yansıtıcı bir cila ile cilalanmıştır. Cila ayrıca bakırın kararmasını da önler, bu nedenle parça zamanla hafif bir patina geliştirmezse, verniklenme olasılığı yüksektir. Emin olmak için her zaman ambalajı kontrol edebilir veya üreticiye danışabilirsiniz.

Astarlı Bakır Nasıl Temizlenir? *

  • Bazı bakır pişirme kaplarının içi, reaktif olmayan bir pişirme yüzeyi sağlamak için kalay veya paslanmaz çelikle kaplanmıştır. Bu ürünler elde yıkanmalı ve iyice kurutulmalıdır. Bu parçaların bakır dışını parlatabilirsiniz, ancak kalay veya paslanmaz çelik astarı parlatmaktan kaçının.
  • Kalayla yapılan astarlı bakır kapların zamanla koyulaşabileceğini ve bir patina geliştirebileceğini unutmayın. Bu öğelerin ayrıca yıllarca kullanımdan sonra yeniden kalaylanması gerekebilir. Kalay astarından görünen bakır parçaları, yeniden kalaylama zamanının geldiğini gösterir.

Kimyasalsız Bakır Tencerelerdeki Kararma Nasıl Giderilir? *

Zamanla, iyi yıkanmış cilasız bakır parçalar bile oksijen, nem, toz, güneş ışığı, ısı ve elimizdeki yağlarla etkileşime girdiklerinde hafif bir kararma geliştirir. Kontrolsüz bırakılırsa metal zamanla paslanır. Kararma, parlak, tek tip bir yüzeyden ziyade kahverengi veya siyah noktalar veya koyu alanlar gibi görünüyor.

Gıda ile temas etmeyen eşyaları çekici bulursanız yerinde bırakabilirsiniz. Ancak ürünü mutfağınızda kullanmayı planlıyorsanız, o lekeyi cilalamak isteyeceksiniz. Bakır reaktif olduğu için domates ve limon gibi asitli yiyecekleri astarsız bakırda pişirmekten kaçınmanız önerilir. Bunu yapmak bakırın yemeğinize sızmasına ve sizi hasta etmesine neden olabilir.

Bakır eşyalarınızı altı ayda bir cilalamak için ona uygun bir ürün satın alabilirsiniz, ancak bakır tencere ve tavaları temizlemek için sert kimyasal temizleyicilere yatırım gerektirmeyen birçok etkili kendin yap yöntemi vardır. Bakırı temizlemenin temel formülü asit ve tuz gerektirir.

Ketçap veya Salça ile Bakır Nasıl Temizlenir? *

Bakır üzerindeki hafif kararmayı gidermenin bir yöntemi, iki kısım domates salçası veya ketçap ve bir kısım kaba tuz karışımını bakır yüzeye ovmaktır. Macunu birkaç dakika bekletin, ardından tavayı durulayın ve elle kurutun.

Limon ve Tuz ile Bakır Nasıl Temizlenir? *

İnatçı bakır lekesi için, kesilmiş bir limonu koşer tuzuna daldırmayı ve ardından tava yüzeyindeki kesilmiş yüzeyi ovmayı deneyebilirsiniz . Birkaç dakika içinde parlaklığın bakıra döndüğünü görmelisiniz. İstediğiniz gibi parladığında, ürünü bulaşık deterjanı ve suyla yıkayın, ardından iyice kurulayın.

Sirke ile Bakır Nasıl Temizlenir? *

Gerçekten kararmış bir ürün, asit ve tuzun yanı sıra ısıdan da yararlanabilir. Bu yöntem, ocaktaki daha büyük bir tencereye sığabilecek eşyalarla çalışır.

Bir bardak beyaz sirkeyi, üç bardak suyu ve bir çorba kaşığı tuzu, reaktif olmayan büyük bir tencerede yüksek ateşte birleştirin. Kararmış öğeyi sıvıya daldırmak ve kaynatmak için tencereye koyun. Bakır parçadan kararma parçalarının düştüğünü gördüğünüzde, ısıyı kapatın ve tencerenin soğumasını bekleyin. Öğeyi çıkarın ve kalan lekeleri temizlemek için diğer yöntemlerden birini kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here