Bilmeniz gereken 30 diyet sırrı

Günlerce, haftalarca, aylarca hatta daha da abartarak yıllarca kilo vermeye çalıştınız. Tartının üzerine çıktığınızdaysa hiçbir zaman yüzünüz gülmedi. Demek ki bir yerlerde hata yaptınız. İşte bilmeniz gereken 30 diyet sırrı…

 • BADEM YİYİN

Beslenme uzmanları az miktarlarda ve ceviz yararlı olduğunu Canınız atıştırmalık şeyler yemek çok aşırıya badem, ceviz ya da fındık tüketebilirsiniz. Bu kuruyemişler kalori içerdiği
için yerken dikkatli olunması şart. Bademde bulunan iyi yağlar, yağ yakma genlerini harekete geçirir ve kilo vermenize yardımcı olur.

 • YAĞ VE KARBONHİDRATLARI BİRBİRİYLE KARIŞTIRMAYIN

Yağları ve karbonhidratları ayrı tutmalısınız. Vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi karbonhidratlardan alırsınız. Enerjiyi aldıktan sonra üstüne yağ tüketirseniz, gerekli olan enerjiyi zaten aldığınız için, vücudunuz yağı depolar bu da kilo almanıza neden olur.

 • AÇ KALMAYIN

Her gün aynı miktarda kalori alırsanız, daha iyi hisseder ve daha fazla yemekten kaçınırsınız. Bir gün çok yiyip, ertesi gün aç kalırsanız, kendinizi doymuş hissetmezsiniz. Bu
nedenle, her gün aynı şekilde yemeye özen gösterin.

İŞTE KULAKTAN KULAĞA YAYILAN DİYET HURAFELERİ

 • İNCE ARKADAŞLAR SEÇİN

Belki biraz acımasız olacak ama, zayıf olmak için zayıf arkadaşlar edinmelisiniz. Yapılan araştırmalar, obezitenin bulaşıcı olduğu ve ailesinde ya da çevresinde obez insanlar olan kişilerin de yavaş yavaş obezliğe doğru yaklaştığını gösteriyor. Bu nedenle, zayıf olmak
istiyorsanız, çevrenizdeki insanları da diyete yönlendirmelisiniz.

 • PAKETLERE DİKKAT

Paket tasarımları, ürünü çekici hale getirmek için yapılır. Bu nedenle ürün paketleri üzerinde yazanlar sizi yoldan çıkartmasın. ‘Tuz oranı düşük’ ya da ‘az kalorili’ gibi cümleler sizi kandırabilir. Bu yiyeceklerin sizin için uygun olup olmadığını anlamak için içeriğine
göz gezdirmeli ve sonra almalısınız.

 • PROTEİN YÜKLEMESİ YAPIN

Proteinin yağ yakımına yardımcı olduğu biliniyor. Protein, sizi tok tutarken kas yapmanıza da yardımcı olur. Düşük karbonhidrat diyeti, yağların saklanmasını ve sonrasında enerji için
kullanılmasını sağlar.

 • EGZERSİZLERİNİZDE DEĞİŞİKLİK YAPIN

Kendinizi mutsuz ve sinirli hissettiğiniz zaman stres hormonu harekete geçer ve kan
şekeri seviyeniz düşer. Bu durumda canınızın tatlı bir şeyler yemek istemesi normaldir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda spor yaparak kan şekeri seviyenizi kontrol altına alabilirsiniz. Spor şeklinizi değiştirebilir, çok ağır egzersizler yapmak yerine yoga gibi daha hafif egzersizleri seçebilirsiniz.

2019’DA EN ÇOK YAPILAN 5 DİYET HATASI

 • DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Vücudunuzdan memnun olmamanız psikolojinizi de etkiler. Vücudunuz hakkında iyi hissederseniz, kötü alışkanlıklara daha az yönelirsiniz. Bu nedenle, canınız sıkkın olduğunda
çikolataya saldırmak yerine, olduğunuz yerde zıplayabilir ya da bir yere uzanıp bacaklarınızı yukarıya doğru kaldırarak rahatlayabilirsiniz. Yüksek sesle “Çok iyi hissediyorum!” demek de size iyi gelecek. Eğer omuzlarınızı düşürüp, depresif bir biçimde “Çok kötüyüm!” diye etrafta dolaşırsanız, zararlı yiyeceklere saldırmak için hep bahaneniz olur ve bu da kilo
almanıza neden olur.

 • YEDİKLERİNİZİ UNUTMAYIN

Gün içinde neler yediğinizi fark etmeyebilirsiniz. Bu nedenle her yediğinizi ve bunların ne kadar kalori içerdiğini bir kâğıda yazın. Yediklerinizi kâğıt üzerinde görmek, ne kadar gereksiz kalori aldığınızı daha iyi anlamanızı sağlar.

 • AĞIRLIK ÇALIŞIN

Kadınların en büyük korkularından biri de ağırlık egzersizleri yapmak. Çünkü ağırlıkların onları Arnold Schwarzenegger gibi kaslı vücutlu biri yapacağını düşünürler. Oysa bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Erkek ve kadın vücudu arasında büyük fark vardır. Erkeklerle karşılaştırıldığında, kadınlar 30 kat daha az kas yapıcı hormona sahip. Ağırlık çalışması sadece metabolizmanızı harekete geçirir ve daha kolay kilo vermenizi sağlar.

 • İLK SİPARİŞİ SİZ VERİN

Arkadaşlarınızla dışarıda yemek yiyecekseniz restoranda ilk siparişi veren siz olun. Eğer diğerlerinin sipariş vermesini beklerseniz onların seçtikleri aklınızı karıştırır ve siz de onların
seçtiği zararlı yiyeceklerden denemek isteyebilirsiniz.

 • DİYET İÇECEKLERDEN VAZGEÇİN

Kısa vadede diyet içeceklerin bir zararı olmasa da, uzun süreli diyetlerde bu içecekler
kilo alımına neden olur. Çünkü bu içeceklerin içinde bulunan tatlandırıcı maddeler, beyine daha fazla kalori tüketmesi gerektiği sinyalini verir ve bu da daha fazla yemenize neden olur.

 • SU İÇİN

Günde sekiz bardak su içmek, sadece sizi tok tutmakla kalmaz. Su içmeden ciğerleriniz iyi
çalışmaz; bu da yağ yakımını engeller. Bu nedenle, ne olursa olsun, bol bol su içmeye özen göstermelisiniz.

 • ‘BEŞ KURALI’NI UYGULAYIN

‘Mumya’ filminden hatırlayacağınız güzel yıldız Rachel Weisz’ın da uyguladığı ‘beş kuralı’ basit bir zayıflama yöntemi. Günde beş öğünde, beş ayrı yemek yemeniz gerekiyor. Bu yemekler karbonhidrat ve protein içermeli, glisemik indeksleri de düşük olmalı. Yediklerinizin, şekersiz olmaları ve yararlı yağlar ile liflerden oluşmaları da önemli. Yapacağınız yemeklerin içerisinde beş malzeme kullanmalısınız. Haftada beş gün, beşer dakika, ısınma hareketleri ve egzersizler yapmaksa bir başka kural. Bu diyette önemli olan günde 1.300 kalori yakmayı başarabilmek.

METABOLİZMANIZI ATEŞLEMENİN 10 YOLU

 • UYKU DÜZENİ

Uykusuzluk, metabolizmanızı doğrudan etkiler. Uykusuz kaldığınızda iştahınız açılır ve
doyma hissi en az seviyeye iner. Yapılan araştırmalara göre, eğer altı saatten daha az uyuyorsanız obez olma riskiniz yüzde 27 oranında artar.

 • DAHA AZ KALORİ

Aldığınız kalori miktarını azaltmalısınız. Kalorili içecekler yerine su içmeli, canınız tatlı
istediğinde kuru meyve tüketmelisiniz. Eğer canınız lezzetli bir akşam yemeği istediyse, kızartmalar yerine; ızgara et, tavuk, balık ve yanında bol haşlanmış sebze yiyebilirsiniz.

 • HİNDİSTAN CEVİZİNİN GÜCÜ

Hindistan cevizi ya da omega 3 yağları, diyet programınızda size enerji verecek ve kilo vermenize yardımcı olacaklar arasında ilk sırada. Özellikle Hindistan cevizi yağı, metabolizmanızı harekete geçirerek kalori yakmanızı sağlar.

 • GREYFURT

Jennifer Lopez’in diyetisyeni Richard Giorla, “Her zaman yanınızda bir şişe greyfurt yağı bulundurun” diyor. Greyfurt yağındaki aromanın, karaciğer enzimlerini etkilediğini ve yağları yakan sinirleri harekete geçirdiğini belirtiyor.

 • ÇEYREĞİNİ DENEYİN

Uzmanlar, kilo vermenin en iyi yollarından birinin de tabağın çeyreğini bitirmek olduğunu söylüyor. Tabağınızdaki yemeğin çeyreğini yedikten sonra 20 dakika kadar bekleyin.

 • KAHVALTI ÖNEMLİ

Öğünlerinizin miktarını kontrol altına almalısınız. Sabah kahvaltısı en çok yediğiniz öğün olmalı. Çünkü kahvaltı metabolizmanızın çalışmasını sağlar.

 • SİRKE

Yemekten önce, çok az miktarda sirke içmek, kulağa çok hoş gelmese de iştah keser. Böylece daha az yersiniz.

 • EGZERSİZLERİ ÇEŞİTLENDİRİN

Aralıklarla yapılan egzersizler, kardiyovasküler sistemi geliştirmeye yetmez. Haftada bir defa egzersizleri, yüzerek ya da bisiklete binerek desteklerseniz, daha da hızlı kilo verirsiniz.

 • GRUPLARA KATILIN

Grup içinde olmak her zaman tek başınıza olmaktan iyidir. Bu nedenle bir egzersiz programına yazılabilir ve grup egzersizi yapabilirsiniz.

 • ZAMANLAMA

Regl döneminin iki hafta öncesi, en hızlı kalori yakabileceğiniz dönem. Bazal metabolik hızınız bu dönemde yüzde sekizden yüzde 16’ya çıkar. Bu, daha hızlı kilo vermenize
yardımcı olur.

 • KENDİNİZİ İNANDIRIN

Kilo vermek isteme nedenlerinizi ve güzel bir vücudun faydalarını maddeler halinde bir kâğıda yazın. Kendinize “Eğer değişirsem ne olacak, nasıl hissedeceğim, hayatım daha mı iyi olacak?” gibi sorular sorun.

 • ALTERNATİFLER BULUN

Atıştırmalıklardan vazgeçemiyorsanız kendinize alternatif yiyecekler bulabilirsiniz. Örneğin,
canınız muz istediğinde, yerine bir elma yiyebilirsiniz.

 • TAT ALMANIZI ENGELLEYİN

Koku, iştah üzerinde etkilidir. Eğer bir yemekte çok fazla çeşni varsa, kokusu da fazla olur. Bu da iştahınızın kapanmasına neden olur.

BEDENİNİZİ ONARAN YENİ TREND: KETOFASTİNG

 • SÜT ÜRÜNLERİNİ İHMAL ETMEYİN

Süt ürünlerindeki kalsiyum, yağ yakmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, gün içinde en az iki öğününüzde süt ya da süt ürünlerinden birini tüketin.

 • BESİNLERLE DOST OLUN

Yediklerinizi düşman olarak görmeyin. Size kilo aldırdıkları için özellikle kalorili yiyeceklere kızmayın. Kendinizi iyi hissettiğiniz bir günde, besin değeri yüksek şeyler yiyebilirsiniz.

 • ELLERİNİZ MEŞGUL OLSUN

Boş durmak acıkmanıza neden olur. Örneğin canınız yemek istediğinde elinize telefonu alın ve bir arkadaşınızı arayın ya da tırnaklarınıza oje sürün. Böylece açlık duygunuzu, bir süreliğine de olsa bastırmış olursunuz.

MAYR DİYETİ NEDİR SAĞLIĞA ETKİLERİ NELERDİR?

ARALIKLI ORUÇ (IF) DİYETİ NASIL YAPILIR?

BEDENİNİZİ ONARAN YENİ TREND: KETOFASTİNG

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here