Diğer
  Ana SayfaGüzellikBoynunuz yaşlanmasın

  Boynunuz yaşlanmasın

  -

  Güneş, solaryum, sigara gibi kötü alışkanlıklar boynu erkenden yaşlandırırken önceden alınacak tedbirler ya da uygulanacak estetik yöntemler boyun güzelliğini korumayı hedefliyor.

  haziran-2012-yazar-resim-2Boyun cilt yapısı daha ince ve zayıf olduğu için yaşlanmaya yüz bölgesinden önce başlıyor. Güneşe ve dış etkenlere karşı ise daha dayanıksız. Bu nedenle özellikle beyaz tenli ve kuru ciltlerin güneşten daha fazla korunması gerekiyor. Boyun güzelliğini kötü yönde etkileyen faktörlerin başında güneş, yanlış yastıkla yatmak, bilinçsiz diyet yapmak ve ani kilo vermek geliyor. Erken menopoza girmek de yaşlanma ve kırışıklıklar üzerinde olumsuz bir etken oluyor. Estetik ve Plastik cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, “Ne yazık ki genellikle 40 yaş ve üzeri kadınlarda boyun bölgesinde kırışıklıklar ve sarkmayla birlikte gevşeklik çok sık görülüyor. Boyunda sarkmaya genetik yapıya bağlı olarak daha erken yaşlarda da rastlanabiliyor. Bu durum daha kilolu ve hantal bir görünüme sebep oluyor. Özellikle boyun ortasında oluşan birit denilen kas bantları boyun bölgesinin güzelliğini bozuyor ve boyunun daha kısa görünmesine neden oluyor” diyor.

  40 yaş sonrasına dikkat!
  Boyundaki kas bantları platysma denilen çok ince kas yapısının boyun hareketi, konuşma, mimik gibi etkenlerle ayrışması anlamına geliyor. Bu bant oluşup, kas yapısı ayrıştıkça boyun estetiğini kaybediyor. Boyundaki bu kısalma çene ve boyun arasındaki açıyı da etkiliyor. Özellikle 40 yaş sonrası boyun ve çene açısı genişlerken konturu de azalmaya başlıyor. Bu da özellikle yan profilde bozulmaya neden oluyor. Daha yaşlı ve kilolu bir görünüm ortaya çıkıyor. Boyun bölgesindeki bu kas ayrışması ve boyundaki enine kırışıklıklar için botoks uygulaması yapılabiliyor. Botoks ile boyundaki kırışıklıklar azalıyor, bant gideriliyor ve boyun daha uzun görünüyor. Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, “Botoks uygulaması dekolte bölgesine yayılarak yapılıyor ve göğüs arasına dek inilebiliyor. Kırışıklıklar çok yoğun olduğunda dolgu da eklenmesi gerekiyor. Birkaç botoks uygulaması düzenli şekilde yapıldığında kırışıklıklar tamamen kaybolabiliyor. Kırışıklık oluştuktan sonra sadece kremler ya da losyonlar yeterli olmuyor. Çok ilerlemiş sarkmalarda çözüm olarak yüz ve boyun germe de yapılmalı, ancak hafif durumlarda botoks uygulaması ile gerekirse iple asma veya lazer uygulamaları da yapılabiliyor” diyor.

  BOYUNDAKİ KIRIŞIKLIKLARA NELER YAPILABİLİR?
  ● Boyunda gevşeklik varsa çok ilerlemeden LPG ve lazer LPG ile sıkılaşma uygulanabiliyor. Bu işlem 15-16 seans gerektirebiliyor. 30-45 dakikalık seanslar şeklinde uygulanıyor. Acısız bir işlem ve cilt altı bağ dokusunun sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Etkisi üç hafta içinde ortaya çıkıyor ve sonuçlar kalıcı oluyor.
  ● Boyun bölgesinde botoksun dışında en sık yapılan işlemlerden biri endermology ve lazer uygulaması oluyor. Bunu telle asma ve boyun germe takip ediyor. Elimizdeki yöntemlerle boyun germe ameliyatını oldukça ileri yaşlarda yapabiliyoruz.
  ● Botoksun altı ayda bir uygulanması gerekiyor.

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Haziran 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz