Diğer
  Ana SayfaSağlıkBoyun ağrıları için uygulanan tedavi edici egzersizler

  Boyun ağrıları için uygulanan tedavi edici egzersizler

  -

  Yaşam hayat kalitesini olumsuz etkileyen boyun ağrıları, birçok kişi için problem oluşturmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Yasemin Soytürk Özseren, boyun ağrısı nedir? Tedavi edici egzersizlerin amacı nedir? Ve boyun ağrıları için uygulanan tedavi edici egzersizler hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

  BOYUN AĞRISI NEDİR?

  Boyun ağrısı çok sık karşılaşılan kas-iskelet sistemi yakınmasıdır. Boyun ağrısı; kafa tabanı ile 7. boyun omuru arasında arka kısımdaki ağrı olarak tanımlanır. Kafa arkasına, kulak arkasına, çeneye, omuzlara ve kollara yayılabilir. Birçok kronik ağrı tablosunda olduğu gibi boyun ağrısında da fizik tedavi ve rehabilitasyon çok önemli bir yer tutmaktadır.

  TEDAVİ EDİCİ EGZERSİZLER SIKLIKLA TERCİH EDİLMEKTEDİR

  Fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimlerinin günlük pratiklerinde sıkça kullandıkları tedavi edici egzersiz yaklaşımının etkin olduğu söylenebilir. Tedavi edici egzersizler, fiziksel engellilik oluşturan sorunların önlenmesi veya tedavi amacı ile kişinin hareketliliğini sağlamaya yönelik ve kişinin fonksiyonlarında artışın hedeflendiği egzersizlerdir.

  Fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında, egzersiz en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Hastanın tedavi edici egzersiz öncesi değerlendirilmesi, fonksiyonel yetersizliğinin belirlenmesi, bu yetersizliğin anatomi ile ilişkisinin saptanması ve kinezyolojik açıdan incelenmesi gereklidir. Belirlenen gereksinimlere göre egzersiz programları oluşturulur. Ancak hareket sisteminin bir bütün olduğu unutulmamalıdır. Örneğin tek eklem kısıtlılığının yanı sıra; bu kısıtlılığın kişinin yaşamına getirdiği engeller ve sorunlara yönelik çözümler de üretilmelidir. Uygulanan egzersizin özgüllüğü söz konusudur.

  - Advertisement -

  BOYUN AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR? BOYUN AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  TEDAVİ EDİCİ EGZERSİZLERİN AMACI NEDİR?

  Tedavi edici egzersizlerin hedefleri; bireyin hareketliliğini ve esnekliğini, kas kuvvetini, dayanıklılığını, koordinasyonunu ve becerisini geliştirmektir. Egzersiz tedavisinin temel dayanağı, organizmanın yüklenmeye olan uyumudur. Aşırı yüklenme prensibine göre organizmaya veya dokuya yüklenme arttırdıkça uyum artacak ve hedeflenen gelişme elde edilecektir.

  BOYUN KASLARI GÜÇLENDİRİLMELİDİR

  Boyun kasları hem statik hem de dinamik fonksiyonları olan kompleks bir anatomiye sahiptir. Statik olarak boynun ve başın dik postürünü sağlamanın yanı sıra; hareket sırasında başın stabilizasyonunu da sağlarlar. Dinamik olarak ise; geniş bir hareket alanının dışında boyuna ve başa en uygun pozisyon sağlayarak denge, koku, görme ve işitme gibi fonksiyonlara yardımcı olurken kaburga kemiklerine, köprücük kemiği ve kürek kemiğine yapışan kaslar sayesinde stabilizasyona ve solunuma yardımcı olurlar. Birçok çalışmada kronik boyun ağrısı olan hastaların boyun kas kuvvetlerinin normal hastalardan daha düşük olduğu bulunmuştur. Gerçi ağrı nedeniyle boynun normalden az kullanılmasının da güçsüzlüğe neden olabileceği bir gerçektir. Fakat ilişki nasıl olursa olsun bu kısır döngü kırılmalı ve boyun kasları güçlendirilmelidir.

  BEL VE BOYUN AĞRILARINA DİKKAT!

  EGZERSİZLER DOKTOR KONTROLÜNDE OLMALI

  Egzersiz, kısa sürede sinir adaptasyon yolu ile etkili olurken kas dokusu değişiklikleri daha uzun zaman alacaktır. Ayrıca hastaların gözetim altında yapılan egzersizlerden daha fazla fayda görmeleri nedeniyle, en uygun yaklaşımın egzersiz programına hastane ortamında başlanması ve sonrasında uzun süreli olarak ev egzersiz programı şeklinde devam edilmesidir.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....