Diğer
  Ana SayfaFitnessBuz banyosu mu?

  Buz banyosu mu?

  -

  Ağır bir antrenmandan sonra soğuk terapisi kaslarınızın hızla toparlanmasını ve egzersiz ağrılarından daha hızlı kurtulmanızı sağlayabiliyor. Ancak yapılan araştırmalar bunun aynı zamanda kas gelişimini de durdurabildiğini gösteriyor. Queensland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sıkı bir direnç egzersizinden sonra yapılan soğuk su terapisinin hücre aktivitesini geciktirebileceğini ya da engelleyebileceğini, ayrıca kas gelişiminde etki eden önemli bir enzimin aktivasyonunu durduracağını gösteriyor. Yani kısacası bütün antrenman boşa gitmiş oluyor. Uzmanlar buz terapisinin kullanımında önemli olanın hedefler olduğunu vurguluyor: Eğer hedef kas gelişimi ise soğuk terapisi iyi bir seçim değil. Ancak daha iyi hissetmek ve ertesi gün daha iyi bir performans göstermek istiyorsanız, mesela devam eden bir turnuvada iseniz o zaman soğuk terapisine başvurmak akıllı bir seçim olabiliyor.

  Yoga artrit ilaçlarına da çözüm oluyor
  Yoganın depresyondan korunmaya yardımcı olduğu, zihni sakinleştirdiği bilinen bir gerçek. Şimdi artrit hastalarının eklem ağrılarına iyi geldiği de ortaya çıktı. Journal of Rheumatology’de yayınlanan bir çalışmaya göre, araştırmacılar haftada üç gün yoga yapan artrit hastalarının gözle görülür iyileşme kaydettiğini ortaya koydu. Yoga yapan hastalarda ağrılar azaldı, enerji düzeyleri arttı ve fiziksel sağlıkta iyileşme gözlendi. Eklem ağrılarından şikayet ediyorsanız yogaya başlamadan önce bir uzmana danışın ve konusunda uzman bir yoga eğitmeni ile çalışın. 

  Karla gelen fırsatı kaçırmayın
  Doğada aktif olmayı seviyor musunuz? O zaman kar yağdı, hava soğuk diye eve kapanmayın. “Snowshoeing”, yani kar paletleri ile karda yapılan yürüyüş ve koşu iki kat kalori yakmanızı sağlayacak. Tıpkı kumda yürümek gibi, normal zemine göre karlı zeminde yaptığınız yürüyüşlerde çok daha fazla efor harcarsınız. Bacaklarınızı da daha yukarı kaldırmanız gerekiyor. Üstelik bu aktivite sadece bacak ve kalçaları değil, core bölgesini, özellikle de karın kaslarını çalıştırıyor.

  Ceketler artık cebe sığıyor
  New Balance’ın spor giyim koleksiyonu, 2016 İlkbahar-Yaz sezonunu; teknolojisiyle her türlü hava koşuluna meydan okuyan ceketlerle açıyor. Ceketler ultra hafifliği ve suya, rüzgara dayanıklı yapısıyla öne çıkıyor. Spor yaparken her türlü hava şartına hazırlıklı olmak isteyenler için özel olarak tasarlanan ceketlerin en dikkat çeken özelliklerinden biri de katlanabilir olması… Ceketler, hafif yapısıyla katlandıklarında, küçük bir cebe bile sığabilecek forma giriyor. Özellikle gece ve sabahın erken saatlerinde spor yapanların fark edilmesini sağlayan reflektör detaylar da ceketlere eklenmiş.

  - Advertisement -

  Formsante 2016 – Şubat sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz