Diğer
  Ana SayfaGüzellikCildiniz yaza hazır mı?

  Cildiniz yaza hazır mı?

  -

  Güneş ışınları en çok açıkta olan alanları etkiliyor yani başta yüzümüz olmak üzere cildimizi. Dolayısıyla yaz ayları denildi mi cilt koruması ve bakımı önceliğiniz olmalı. 

  Sağlık kaynağı olan güneş aynı zamanda dikkat edilmesi gereken çevresel faktörlerin başında geliyor. Hele ki yaz aylarında… Vücudumuzun büyük oranı bu mevsimde güneş ışınına direkt olarak maruz kalıyor. Özellikle hassas ciltlerde problemlere yol açabilen güneş ışınlarına karşı alınabilecek önlemleri öğrenmek için Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gonca Gökdemir’in kapısını çaldık. Prof. Dr. Gökdemir hem sorularımızı yanıtladı hem de güneş-cilt konusunda doğru bilinen yanlışları sıraladı. 

   

  YAZIN EN ÇOK HANGİ CİLT TİPLERİ DERİ PROBLEMLERİ YAŞIYOR? 
  Yaz aylarında güneşin etkisi ile cildimizde pek çok değişiklik ortaya çıkıyor. Özellikle kuru ciltlerde, güneşe bağlı hassasiyeti olanlarda ve lekelenme eğilimi olan cilt tiplerinde problemler görülebiliyor. 

  - Advertisement -

  HASSAS VE KURU CİLTLERİN GÜNEŞ KORUMASI NASIL OLMALI? HANGİ ETKEN MADDELERİ TERCİH ETMELİ, HANGİLERİNDEN UZAK DURMALILAR? 
  Hassas ve alerjik bünyeli ciltlerde kimyasal filtreli olan güneş koruyucu kremlerden kaçınmak gerekli. Özellikle paraben ve PABA içeren güneş koruyucu ürünler kullanılmamalı. Fiziksel filtre olan titanyum dioksit içeren ürünler tercih edilmeli. 

  YAĞLI VE AKNEYE EĞİLİMLİ CİLTLERİN GÜNEŞ KORUMASI NASIL OLMALI? 
  Yağlı ve akneye eğilimli ciltlerde losyon bazında ürünler tercih edilmeli. 

  GÜNEŞ ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR VE BUNU BAŞKA BİR RAHATSIZLIKLA KARIŞTIRMAMAK İÇİN HANGİ BELİRTİLERİ GÖZLEMLEMELİYİZ? 
  Güneş alerjisi güneşe maruz kalan deri bölgelerinde ortaya çıkan ekzematize veya kurdeşen benzeri döküntülerle kendini gösteren bir çeşit cilt hastalığı. Alerjik bünyeli olan kişilerde ortaya çıkıyor. Güneşin ilk görülmeye başladığı aylarda, cildin güneş gören yerlerinde ortaya çıkan döküntülerle karakterizedir. Alerjik reaksiyon farklı görüntülerle kendini gösterebiliyor. Bazen su toplayan egzamatize yaralar görülüyor, bazen de kurdeşen şeklinde kırmızı kabarıklıklar şeklinde. Döküntüler sadece güneş gören yerlerde ortaya çıkıyor. Şüpheli durumlarda alerji testi yapılabilir. 

  GÜNEŞ KREMLERİ SİVİLCE YAPAR MI? BİR DE GÜNEŞ SİVİLCELERE İYİ GELİR Mİ? 
  Eğer güneş koruyucu ürün krem bazında ise sivilce yapabiliyor. Güneş ciltte kurutucu etkilerinden dolayı sivilcelerde geçici bir düzelme sağlayabiliyor ancak tedavi edici özelliği yok. 

  YAZIN SAĞLIKLI BIR CİLDE SAHİP OLMAK İSTİYORSAK EK BAKIM OLARAK NELER YAPTİRABİLİRİZ? 
  En önemli kural doğru güneş koruyucuyu kullanmak… Ayrıca cilt tipine uygun nemlendiriciler ile cildi desteklemek şart. 

  EŞİT CİLT TONU 
  Eau Thermale Avène Crème Teintée SPF 50+, kuru ve hassas ciltlerde UVA ve UVB ışınlarına karşı yüksek koruma sağlıyor. İçeriğindeki E Vitamini’nin antioksidan etkisiyle serbest radikallere karşı savaşırken, Avène Termal Suyu doğal yatıştırıcı ve anti-enflamatuar özelliklere sahip. Kolay emilen, ince dokusu sayesinde cildi nemlendiriyor ve ideal bir cilt tonu vadediyor.

  Fiyatı 72 TL 

  KILCAL DAMAR VE KIZARIKLIK SORUNUNA ÖZEL 
  Kılcal damar problemi ve kızarıklık sorunu yaşayan hassas ciltlere özel renkli güneş koruyucu Bioderma Photoderm AR, rosactiv patenti sayesinde kızarıklığın temel nedenine karşı savaşıyor. Renkli yapısı sayesinde cilt tonunu eşitleyen ve kızarıklığın maskelenmesine yardımcı olan ürün, hücresel bioprotection patentiyle yüzde 99,8 DNA koruması sağlarken, cildin güneşe karşı geliştirdiği savunma sistemlerini koruyor. Aynı zamanda SPF 50+ UVA 33 oranıyla çok yüksek güneş koruması sunan ürün cildi güneş kaynaklı erken yaşlanmaya karşı koruyor. 

  Fiyatı 72,50 TL

  HIZLI EMİLEN FORMÜL 
  Avon Hassas Ciltler İçin Güneş Koruyucu Yüz Losyonu SPF50, suya dayanıklı, hızla emilen ve yağsız formülüyle uygulama anında cildi korumaya başlıyor. Aynı zamanda cilde verdiği ferahlık hissiyle sıcak yaz günlerine bir çözüm sunuyor.

  Fiyatı 15,95 TL

  SPOR YAPANLARA UZUN SÜRE KALICI KORUMA 
  İçeriğindeki E vitamini, UVA ve UVB filtreleri ve antiaging SPC+ kompleksi sayesinde Sun Stick SPF50 cildi güneşten yanmaya karşı koruyarak, cildin kendini koruma mekanizmasını güçlendirmeye de yardımcı oluyor. Alın, burun ve omuz gibi hassas bölgelerde uzun süreli kalıcı hassas koruma sağlıyor. Güneş altında yürüyüş yapan, su sporlarıyla ilgilenen, kar sporlarıyla ilgilenen, hayatının önemli bir parçası spor olan herkesin kullanabileceği Sun Stick; cildi nemlendiren kremler ve güneş kremlerinin üzerine de sürülebiliyor.

  Fiyatı 102 TL

  CİLT KANSERİNE KARŞI KORUMA 
  Actinica Lotion, ultraviyole ışınlarından kaynaklanabilecek ve cilt kanserine yol açabilecek cilt hasarını önlemenin kolay ve etkili yolunu sunuyor. Uluslararası standartlarda UVA ve UVB koruması sağlayan Actinica Lotion, güneşe çıkmanın risk oluşturduğu özel durumlu ciltler için UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı “önleyici güneş koruması” sağlıyor. Doz ayarlı pompası ve prospektüsünde yer alan uygun dozaj tablosu ile en güvenilir korumayı hedefleyen ürün, lipozomal formülasyonu sayesinde suya ve terlemeye karşı uzun süre dayanıklılık sağlıyor. İçeriğindeki nemlendiricilerle de cildin günlük bakımını yapmaya yardımcı oluyor.

  Fiyatı 49 TL 

  CİLT İLE İLGİLİEN ÇOK HANGİ YANLIŞLAR YAPILIYOR? 
  Bronzluk sağlık belirtisidir: Bu yanlış bir inanış. Kontrolsüz ve abartılı güneşlenme deri kanseri riskini artırıyor ve cildin erken yaşlanmasına neden olabiliyor. 
  Güneş sivilcelere iyi gelir: Bu da yanlış bir inanış. Cildi kurutarak geçici bir düzelme sağlar ama tedavi etmez. 
  Güneş koruyucu kullanmak D Vitamini eksikliğine neden olur: Ciltte D Vitamini oluşması için günde 10-15 dakika güneşlenme yeterli. D Vitamini yapımını etkileyecek kadar güneş koruyucu krem kullanmak pratik olarak mümkün değil. 

  YAZIN GÜNEŞLE BİRLİKTE ORTAYA ÇIKAN LEKELER KAÇ TÜRDE OLUYOR? 
  Güneşe bağlı lekeler geçici ya da kalıcı olabiliyor. Geçici olanlar yaz sonunda kendiliğinden geriliyor. Kalıcı olanlar kışın azalmakla birlikte tam olarak geçmiyor. Tedavide öncelikle güneşten korunma, evde kullanılabilen özel leke ürünleri, kimyasal soyma işlemleri, lazer işlemleri yapılabiliyor. Ancak leke tedavilerinin kış aylarında yapılmaması gerekiyor. 

  YÜZ BÖLGESİNE EPİLASYON YAPTIRANLARIN LEKELENMEMESİ İÇİN NELER YAPILMASI GEREKİYOR? 
  Eğer mümkünse bronzlaşmadan önce lazer epilasyon işlemi yapılmalı. Yüz bölgesinde güneşin etkileri görülmeye başlamadan lazer epilasyon işleminin yapılması önem taşıyor. İşlem sonrası mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalı. Lazer epilasyon işlemi yapıldıktan sonra en az üç hafta güneşten sakınılmalı. 

  HYALÜRONİK ASİT DESTEĞİ 
  Dermaceutic Sun Ceutic SPF 50+, etkin UVA ve UVB filtre sistemiyle cildi güneşten korurken, yaşlanma etkilerine karşı güçlü aktifler içermesi sayesinde güneşe bağlı erken cilt yaşlanmasını ve kırışık oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor. İçeriğinde yer alan güçlü onarıcılar, anti-aging kompleksler ve hyalüronik asit ile cildi yeniliyor ve destekliyor.

  Fiyatı 132 TL

  SEKİZ SAATE KADAR YAĞ KONTROLÜ 
  Sekiz saate kadar cildin yağ salgısını yüzde 78’e varan oranda kontrol ettiği klinik araştırmalarla kanıtlanan Murad Oil Controller SPF 15 nemlendirici, içeriğindeki söğüt kabuğu özleri ile sivilce oluşumunu azaltmaya yardımcı olurken, argan özleri ile cildinizi yumuşak ve pürüzsüz yapmayı destekliyor. Gözenekleri tıkamıyor.

  Fiyatı 174 TL 

  CİLT LEKESİ OLUŞUMUNA KARŞI KORUYUCU 
  Cildi UVA/UVB ışınlarına karşı etkili bir şekilde koruyor. Güneşe bağlı cilt yaşlanmasının ve cilt lekelerinin oluşumunu engelliyor. Cildin nemlenmesine, yumuşaklık kazanmasına ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor. Yapışkan olmayan, akışkan bir dokusu var. Güneş yanığı ve cilt yaşlanmasına karşı korumak için boğa dikeni özünün çift UVA/UVB korumalı son jenerasyon nano partikül içermeyen güneş filtreleri ile birleştirilip geliştirildi. Dermatolojik ve oftalmolojik olarak test edilen ürün renklendirici, mineral yağ ve paraben içermiyor.

  Fiyatı 59,90 TL

  KIRIŞIKLIK OLUŞUMUNA KARŞI DESTEK 
  Bioder Suncare Very High Protection Face Cream SPF 50+; çok yüksek güneş koruması sağlarken, en hassas ciltlerde dahi güvenle kullanılıyor. İçeriğindeki güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, güneş kaynaklı deri hasarlarını ve fotoyaşlanmayı azaltıyor. İçeriğinde aynı zamanda ceviz yağından elde edilen omega-3 ve silimarin bulunuyor. Bu özel aktifler cilt ödemini ve güneş yanığı riskini azaltıyor.

  Fiyatı 49,50 TL 

  ANTİAGING ETKİLİ 
  Caudalie’nin güneş koruyucu Soleil Divin Antiaging Etkili yüz koruyucusu, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korurken içeriğindeki antioksidan polifenoller ile cilde antiaging koruma da sağlıyor. UVA ve UVB ışınları olmak üzere çevresel faktörlere karşı etkili. Yumuşak, yapışkan olmayan mat yapısı ile cilde nem verirken güçlendiriyor. İçeriğinde yenilikçi, ışığa dayanıklı ve yüksek toleranslı güneş filtreleri, Vinolevure, bitkisel gliserin, fito aromatik parfüm bulunuyor. 

  Fiyatı 70 TL

  MİNİMUM KİMYASAL FİLTRE İÇERİKLİ
  La Roche-Posay Anthelios SPF50+ Ultra Light yüz kremi, yoğun güneş ışığına maruz kalan, alerjiye eğilimli, hassas veya güneşe karşı toleranssız normal veya karma ciltler için uygun. Minimum kimyasal filtre içerikli, parfüm ve paraben içermeyen formülasyona sahip. Güneş alerjileri olarak bilinen güneşe karşı toleranssızlıkları önlemeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda, ilaçların neden olduğu ışığa karşı duyarlılığı, hamilelik maskelerini veya pigment beneklerini de engelliyor. 

  Fiyatı 62,90 TL

  HASSAS CİLDİ RAHATLATICI 
  Hassas ciltler UV ışınlarından çok daha çabuk etkilenirken, güneş koruyucularının içerdiği kimyasal filtrelere karşı da reaksiyon gösterebiliyor. Dermalogica Ultra Sensitive Tint SPF30 kimyasal filtreler içermeyen, doğal renklendiricili, özellikle hassas cildi rahatlatıcı içeriklere sahip bir ürün. İçeriğindeki ultra ince titanyum dioksit ile güneşin zararlı ışınlarını bloke ederken, yeşil çay, üzüm çekirdeği ve antioksidan vitaminler cildi zamansız yaşlanmaya karşı korumaya, oğulotu özü ve ekinezya ile hassas cildi rahatlatmaya yardımcı oluyor. 

  Fiyatı 225,50 TL

  KIZILÖTESİ IŞINLARA KARŞI KORUMA 
  Açık renkli, hassas ve güneşe karşı duyarlı ciltlere sahip olanlar için geliştirilmiş ürün, özel filtreleme sistemi ile yüzde 90’dan daha fazla UV ışınını emerek, optimum koruma sunuyor. Yağlı his bırakmayan, suya dayanıklı, hypoalerjenik, parfüm ve renklendirici içermeyen formüle sahip. UVA ve uzun UVA ışınlarına karşı yüksek koruma ile buluşturan Ambre Solaire Sensitive Advanced SPF50 +, şimdi de kızılötesi ışınlara karşı koruma özelliğiyle ailelerin yardımcısı oluyor.

  Fiyatı 41,99 TL

  Formsanté 2016 – Temmuz sayısı
  Deran Çetinsaraç  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz