Cildinizi doğru kozmetikle koruyun!

Kozmetik seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?
Hassas cilde sahip olanların, paraben, parfüm, renklendirici gibi riskli içerik maddeleri içermeyen hassas ciltlere özel geliştirilen ürünleri tercih etmesi gerekiyor. Cilt dinamik bir organ olduğu için hayat boyu aynı kozmetik ürünü kullanmak doğru değil. Bu nedenle cildin ihtiyacına ve yaş grubuna uygun ürünlerin kullanılması önem taşıyor.

Yanlış kozmetik kullanımı ne tür sorunlara yol açıyor?
Kozmetik seçerken cilt tipinin özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aksi halde ürünler beklenmeyen etkiler yaratıp, kişinin memnuniyetini azaltan sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin, sağlıklı bir ciltte yanlış kozmetik seçimi, cilt hassasiyetini artıran sonuçlar yaratabiliyor.

Cilt yaşlanmasının geciktirilmesi için hangi içeriklerin tercih edilmesi gerekiyor?
İnsan vücudunda doğal olarak sentezlenen HA (Hyalüronik Asit) cildin genç, diri ve sıkı görünümünde çok önemli bir rol oynuyor. Kendi hacminin bin katı kadar su tutma özelliği sayesinde cildin alt tabakalarında bir tampon görevi yaparak cildin üst tabakalarının sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. A vitamini ise cilt hücreleri üzerinde metabolizmayı düzenleyici etkiye sahip. Bu vitaminin ciltte etkin bir biçimde kullanılabilmesi için öncelikle retinaldehid formuna getirilmesi gerekiyor. Hızla cilt yüzeyinden emilen A vitamini, aktif formu sayesinde hücrelerin ihtiyacını karşılayarak tekrar harekete geçmelerini sağlıyor.

Ayşegül Uyanık Örnekal

Formsante Dergisi Kasım 2011 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here