Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıCilt kışa nasıl hazırlanır? Cildi korumak için 15 altın öneri

  Cilt kışa nasıl hazırlanır? Cildi korumak için 15 altın öneri

  -

  Nem oranının düştüğü, rüzgar, yağmur ve karla birlikte kötüleşen hava koşullarına karşı cildinizi korumasız bırakmayın. Kış aylarında cilt bakımı sandığınızdan daha önemli. Kış aylarında soğuyan havalarla birlikte cildimizi korumak oldukça önemli ama bir o kadar zor. Soğuk ve kuru hava ciltte kurumalara ardından başta egzama olmak üzere birçok hastalığa da yol açabiliyor. Bu yüzden kış aylarında cilt bakımının önemli olduğunu vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Dermotoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özlem Akın cildi korumanın 15 yolunu sıralıyor… Peki, cilt kışa nasıl hazırlanır? İşte cildi korumak için 15 altın öneri:

  1- KIŞ AYLARINA UYGUN GİYSİLER GİYİN

  Kış aylarında cildi rüzgar, yağmur ve kardan korumak için vücudu tamamen kapatacak mont, kaban gibi giysiler, elleri korumak için eldiven, boynu ve göğsü koruyup, kapatacak atkı veya şal kullanılması, saçların da bere ya da şapka kullanılarak korunması gerekiyor. Kış aylarında havanın soğumasıyla bağıl neminin azalması, soğuk ve rüzgar gibi faktörler egzama gibi hastalıklara yatkınlığı attırabileceği için uygun kıyafetlerle cilt korunabiliyor.

  2- SAÇINIZI HER GÜN YIKAMAYIN

  - Advertisement -

  Saçınızın doğal sebumunu uzaklaştırmamak adına hafta iki-üç defa yıkamanız daha doğru oluyor. Ayrıca kış aylarında daha da artan çevre kirliliği saçları olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu tür durumlarda saçları güçlendiren biotin, çinko ve demir içeren bakım ürünlerinin kullanılması gerekiyor.

  3- GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

  Güneş yazları olduğu gibi ısıtmıyor olsa da, bu kadar tehlikeli olmadığını düşünmeyin. Özellikle buz ve kar gibi yüzeylerden yansıyan güneş ışınlarının da zarar verebileceğini ve dışarıya çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucusunu uygulamayı unutmayın.

  4- ILIK SUYLA YIKANIN

  Haftada iki-üç kez ve 36-40 derecelik ılık suyla duş almaya özen gösterin. Her gün yıkanmak, sıcak suyla yıkanmak veya yıkanma süresini uzun süre tutmak deriyi kurutuyor. Bundan dolayı duş süresini 5-10 dakikayla sınırlandırın.

  5- DUŞTA KESE VE LİF YAPMAYIN

  Kurutucu yan etkileri nedeniyle kese-lif işlemlerinden ve vücut jellerinden uzak durmaya özen gösterin. Vücut jeli yerine nemlendirici özelliği yüksek olan, hassas ciltlere yönelik bir krem temizleyici tercih etmeli ve cildinize çıplak elle sürün.

  6- PONZA TAŞI KULLANIN

  Ayak derinizdeki kalınlaşma ve nasırlaşmaları, haftada bir defa ölü deriyi uzaklaştıran törpü ile ponza taşı gibi yöntemlerle temizleyin. Her banyo sonrası ayağınıza nemlendirici uygulayın.

  7- SOĞUK HAVALARDA MASKE VE PEELING YAPMAYIN

  Maske ve peeling derinin doğal lipid bariyeri uzaklaştıracağından özellikle kuru deriye sahip kişilerin kış aylarında maske ve peeling uygulamalarından kaçınması uygun oluyor. Ayrıca kışın yüzün günde iki defa yıkanması da yeterli geliyor.

  8- CİLDİN KURUMASINI ÖNLEMEK İÇİN SABUN OLMAYAN BİR CİLT TEMİZLEYİCİSİ TERCİH EDİN

  Derinin doğal lipid bariyeri sıcak su, sık su teması ve sabun içerikli temizleyicilerden zarar görebiliyor. Özellikle alerjik yatkınlığı olan bireylerin kış aylarında bu faktörlere daha fazla dikkat etmesi öneriliyor.

  9- EL VE VÜCUT KREMİ KULLANIN

  Özellikle duştan sonra ve dışarıya çıkmadan önce derinin lipid bariyerini onaran ve besleyen ürünler tercih ederseniz cildinizi daha iyi korursunuz.

  10- DUDAK KREMİNİ İHMAL ETMEYİN

  Kış aylarında dudaklar en çok kuruyan bölgelerin başında geliyor. Dudakların kuruması ile çatlaklar oluşuyor. Dudakların çatlamasını önlemek için dudak kremi kullanmalısınız.

  11- BESLENMENİZE ÖZEN GÖSTERİN

  Bol su içerek ve meyve, sebze gibi besleyici, nem bakımından zengin yiyecekler yiyerek cildinizi sağlıklı ve nemli tutabilirsiniz.

  12- UYGUN GİYSİLER GİYİN

  Soğuk kış günlerinde sentetik, polyester veya yünlü giysiler yerine cildin kurumasını ve kaşınmasını önleyen pamuklu ya da pazen giysiler kullanın. Aynı nedenden dolayı dar giysiler yerine bol giysiler tercih etmeniz de yararlı oluyor. Ayrıca yağmur ve kar sonrası ıslak kıyafetlerle uzun süre kalmadan üstünüzü değiştirmeniz gerekiyor.

  13- ODA ISISININ 20-26 DERECE OLMASINA DİKKAT EDİN

  Evin içindeki nem oranını yüzde 30-50 civarında tutmaya gayret edin. Oda ısısını da 20-26 derece arasında sabitleyin. Evinizde nemli ortam yaratmak üzere evde hava nemlendiren bir cihaz kullanabilir veya kalorifer üzerine su dolu kap yerleştirebilirsiniz.

  14- GECE ELLERİNİZİ NEMLENDİRİN

  Gece yatarken elinize nemlendirici sürün sonrasında da nemi ciltte hapsetmesi için pamuklu eldiven giyin.

  15- HEKİMİNİZİ ZİYARET EDİN

  Son olarak, tüm bu önlemlere rağmen cilt problemleri yaşıyorsanız ya da profesyonel cilt bakımı ve kimyasal işlemler yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka uzman hekiminizi ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

  Hazırlayan: Deran Çetinsaraç  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz