Diğer
  Ana SayfaİlişkiCinsel sorunlara zihin dokunuşu

  Cinsel sorunlara zihin dokunuşu

  -

  Hipnoz denilince akla, bir o yana bir bu yana sallanan bir saat resmi gelse de, aslında olay bu kadar basit değil. Bugün doğru şekilde kullanılan hipnoz, yıllarca çözüme ulaşmamış cinsel sorunlarda bile işe yarıyor.

  Hipnoz, genelde doğaüstü olayları akla getirse de, aslında kendiliğinden oluşan doğal bir zihin durumu. Sanıldığının aksine büyü, sihir ya da doğaüstü hiçbir yönü yok. Aslında herkes kendiliğinden oluşan bu zihin durumunu, bilmeden, farkında olmadan sürekli yaşıyor. Örneğin; araba sürerken, sürücüde oluşan dalma hali de bir hipnoz sayılıyor ve otoyol hipnozu olarak adlandırılıyor. Bilinç yola odaklıyken, bilinçaltı farklı düşünceler arasında geziyor ve sapacağınız kavşağı geçtikten sonra uyanıyorsunuz. Normal yaşamda durum bu şekilde özetlense de, hipnozun terapi biçimi olarak kullanılması biraz daha farklı. Hipnoterapide herkes hipnoza giremiyor. Hipnoza girebilmesi için kişinin duruma iyi konsantre olması gerekiyor. 6-7 yaşın altındaki çocuklarda ve 60 yaş üstü yaşlılarda hipnoz pek denenemiyor. Zeki, konsantrasyonu yüksek, iş birliğine ve telkine açık, hipnozu gerçekten isteyen kişilere hipnoz uygulanabiliyor. Kişiye hipnozun ve hipnoterapinin uygulanabilmesi için, kişinin hipnozun ne olduğunu anlaması, iyileşeceğine inanması, mucize beklememesi, bunu ‘ben-kendim başaracağım’ demesi, sorunlarını ve bu sorunların kendisine ait olduğunu kabul etmesi olumsuz duygularıyla yüzleşmeye ve bu duygularını temizlemeye hazır olması gerekiyor.

   

  Orgazm olamama sorununa hipnoterapi

  - Advertisement -

  Cinsel sorunların çözümünde de kullanılan ve büyük başarılar elde edilen hipnoterapi konusunda görüştüğümüz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Androloji Anabilim Dalı Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Polikliniği’nden Psikolog Sibel Dinç, sorularımızı cevapladı.

   

  Hipnoterapi nasıl fayda sağlıyor?

  Hipnoterapi, gerçek sorunun köküne ulaşıyor. Sorunların kökü bilinçaltında bulunuyor; bu nedenle sadece davranışla ya da görünen belirtilerle uğraşmıyor. Örneğin, sorunlu yemek yeme davranışıyla ilgilenip kilo vermek için diyet yapmanızla ilgilenmiyor. Çünkü kiloların geri geleceğini biliyor. Bunu da kilo almanın esas nedeninin ortadan kalkmamasına bağlıyor. Uygun yöntemle yapılan hipnoterapi, sorunu kökünden hallediyor. Hipnoterapi ile değişim isteyen kişinin, sorunu başlatan durumu, düşünceyi ya da fikri açıklıkla anlaması sağlanıyor. Eğer kökler temizlenirse sorun ortadan kalıcı olarak kalkıyor.

   

  “Aslında tüm sorunların çözümleri zihninizde. Bilinçaltınızda, belki de sizin bile haberdar olmadığınız bir korku var. Bunu çözmekse hiç zor değil… Biraz cesaret!”  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz