Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsÇocuğumu Koronavirüs'ten nasıl koruyabilirim?

  Çocuğumu Koronavirüs’ten nasıl koruyabilirim?

  -

  Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Peki, virüs çocukları nasıl etkiliyor? Kronik hastalığı olan çocuklar ne yapmalı? Nasıl beslenilmeli? Biruni Üniversite Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Sert çocukların koronavirüsten korunma yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

  Koronavirüs erişkin insanlara bulaştığı gibi çocuklarda da hastalığa sebep olmaktadır. Ancak virüsün çocukları, erişkinlere ve özellikle yaşlı kişilere göre daha az enfekte ettiğini söyleyebiliriz. Çocukların virüse yakalanma oranı yetişkinlerle aynı ancak semptomlar daha hafif seyrediyor. Covid-19 bulaşan bazı çocuklar hiçbir hastalık belirtisi göstermeden iyileşebiliyor fakat bu süre zarfında yetişkinlere virüs bulaştırabiliyor. Bu nedenle çocukların da koronavirüsten korunması konusunda önlem alınması

  KRONİK HASTALIĞI OLAN ÇOCUKLAR DİKKATLİ OLMALI

   Eğer çocukların kronik bir hastalığı yani doğuştan gelen bir kalp hastalığı, börek yetmezliği, karaciğer hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıf olması ya da bağışıklık sistemini zayıflatan bir ilaç kullanımı söz konusu ise hastalığın seyri ağırlaşabilir.

  - Advertisement -

  Çocukları koronavirüsten korumak için yapılması gerekenler erişkinlerle aynıdır.

  EL YIKAMA EN ÖNEMLİ KURALIMIZ

  Ellerin sık sık yıkanması son derece önemlidir. Eller sıcak su ile değil normal musluk suyuyla ve 20 sn sabunla yıkanmalıdır. Sıcak su, derinin geçirgenliğini arttırdığı için hastalık bulaşma riskini arttırmaktadır. Çocuklar ellerini yıkamadan yüzüne, burnuna ve gözlerine dokunmamalıdır. Günlük kullanılan havlu gibi eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

  ORTAM SIK SIK HAVALANDIRILMALI

  Çocukların bulunduğu ortam sık sık havalandırılmalıdır. Ayrıca evde kalındığı bu dönemde tedbirler alınarak balkondan ya camdan hava alması sağlanmalıdır.

  GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN DENGELİ BESLENME

   Dengeli beslenme ve C vitamininden zengin gıdalarla beslenme son derece önemlidir. Günde 5-6 porsiyon mevsiminde meyve sebze tüketmek,  protein kaynaklarını dengeli almak ve bol sıvı tüketmek bağışıklık sistemi için önemlidir. 

  KORKU VE ENDİŞE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIR

  Çocukları televizyon ekranlarından uzak tutalım. Koronavirüs ile ilgili tartışma programlarını izlemek çocuklar için bir korku ve anksiyete oluşturmaktadır. Bu da en az beslenme kadar çocuklarımızın bağışıklık sistemini etkilemektedir. Vücut direnci açısından çocukların beden sağlığı kadar ruh sağlığı da son derece önemlidir.



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz