Corona Virüs çocuklara nasıl anlatılmalı? 8 öneri

0
598

Türkiye ve dünyanın gündemi Corona Virüs. Haber kanalları ve sosyal medyada sıklıkla Corona Virüs’le ilgili gelişmelerle karşılaşmak mümkün. Peki, Corona Virüs çocuklara nasıl anlatılmalı? Çocuklara Corona virüs nasıl söylenmeli?

Çin’den yayılan Corona Virüs, bugünlerde neredeyse tek gündem maddesi. Türkiye’de 2. Corona Virüs vakası tespit edildi. Konunun bir de psikolojik boyutu var. Corona Virüs’ü çocuklara nasıl anlatabiliriz? GEN Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü; anne ve babaların Corona Virüsü çocuklara nasıl anlatabileceğine dair önerilerde bulunuyor.

Çocuklara Corona Virüs nasıl anlatılmalı diyorsanız işte 8 öneri:

  • SAKİN OLUN *

Öncelikle ailenin kendi kaygısını kontrol altına alması ve kriz yönetme becerisi çok önemli. Eğer anne ve baba bu durumda çok kaygılanırsa, çocuklar da kaygılanabilir. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar, bu tip durumları somut olarak anlamlandıramadıkları için olayları ebeveynlerinin davranışlarına bakarak yorumlarlar. Ebeveyn kaygılı, endişeli ve stresli ise çocuk da benzer bir tutum içine girer.

Sakin kalmak ve doğru önlemleri almakla işe başlayabiliriz. Kendi endişelerinizi yönetmekte zorlandığınız böyle dönemlerde çocuklarınızdan bilgi saklamak ya da duygularınızı göstermemeye çalışmak yerine, onlara karşı samimi ve açık olun. Yaşlarına uygun bir dille çocuklarla konuşmak, belirsizliğin getireceği kaygı ve korkunun önüne geçer.

  • EMİN OLMADIĞINIZ BİLGİYİ PAYLAŞMAYIN *

Evde haber kanallarının sürekli açık olmamasına dikkat edin. Çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda, endişe senaryoları içeren konuşmalar yapmamaya özen gösterin. Bilgiyi nereden alacağınızı iyi değerlendirin ve güvendiğiniz haber kaynaklarını belirleyip, sınırlandırın. Emin olmadığınız hiçbir bilgiyi paylaşmamaya dikkat edin.

KORONAVİRÜS CANSIZ YÜZEYDEN BULAŞIR MI? NE KADAR SÜRE YAŞAR?

  • GÜVENLİ ETKİNLİKLER PLANLAYIN *

Çocuğunuz ile birlikte her zamankinden daha çok evde zaman geçirmeniz gerekebilir. Bu nedenle bu sürede yapabileceğiniz ev içi verimli aktivitelerinizi planlayın. Bu aktivitelerden; düzenli yapılan esneme hareketleri, yoga ve pilates imkanınız varsa evde en az 20 dk süresince gerçekleştirme, sanatsal etkinliklerde bulunma, enstrüman çalma, belgesel izleme, kitap okuma, günlük duş alma, bol su içme, yabancı dilin gelişimi için alt yazısız yabancı dilde programlar izleme, sağlıklı beslenme, ders tekrarı ve bireysel çalışma, aile içi beraber yapabileceğiniz aktiviteler (yemek yapma, oyun oynama vb) oluşabilir.

  • SOSYAL MEDYADA DOĞRU BİLGİ SEÇME *

Çocuğunuz sosyal medya kullanıyorsa, her okuduğu bilgiye inanmaması gerektiğinden ve doğru bilgiyi nasıl seçeceğinden bahsedin. Unutmayın ki, bu gibi durumlarda olayın kendisinden çok, yayılma hızı ve şekli insanları kaosa sürüklemektedir. Okul öncesi dönemdeki çocuğunuza çok detaylı ve somut bilgi vermek yerine, daha basit bir dille, kısa ve net ifadeler kullanmaya çalışın.

Küçük yaşlardaki çocuklarınıza konuyu oyunlaştırarak, oyuncaklar üzerinden anlatabilirsiniz. Mümkünse açık havada oyunlar oynayabilirsiniz. Sembolik oyunlarla hastalığı ve önlemlerini anlatabilirsiniz.

  • OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR İÇİN OYUNLAŞTIRMA *

Küçük yaşlardaki çocuklarınıza konuyu oyunlaştırarak, oyuncaklar üzerinden anlatabilirsiniz. Mümkünse açık havada oyunlar oynayabilirsiniz. Sembolik oyunlarla hastalığı ve önlemlerini anlatabilirsiniz.

  • RUTİNLERE SADIK KALIN *

Rutinlere sadık kalmak çok önemli. Öngörmesi güç bir yaşamın içinde öngörebileceği akışların olması çocuğa kendini güvende hissettirir.

  • ÇOCUĞUNUZLA SOHBET EDİN *

Evinizde kendi önlemlerinizi (kişisel hijyen, el yıkama, kıyafetlerin temizliği, hapşırma/öksürme gibi) belirlerken, bunları çocuğunuzun da dahil olduğu bir aile sohbetinde duygularınızı da paylaşarak konuşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here