Diğer
  Ana SayfaHaberCorona Virüs toplantısının ardından 3 Bakandan önemli açıklamalar

  Corona Virüs toplantısının ardından 3 Bakandan önemli açıklamalar

  -

  Türkiye’de dün ilk kez Corona Virüs vakası tespit edilmişti. Bugün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı Sağlık Bakanı Fahrettin KocaKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan‘ın katılımıyla yapıldı. Toplantıda sağlık, turizm ve ticaret alanındaki önlemler masaya yatırıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Salgının Avrupa’daki durumu bizi dün akşamki tabloyla karşı karşıya bırakmakla büyük ihtimalle yetinmeyecektir, risk ciddidir” dedi.

  BAKANLAR NELER SÖYLEDİ?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Salgının Avrupa’daki durumu bizi dün akşamki tabloyla karşı karşıya bırakmakla büyük ihtimalle yetinmeyecektir, risk ciddidir.” dedi.

  OKULLARIN TATİLİ TOPLANTI GÜNDEMİNDE YOKTU

  Okulların tatili konusunun toplantının gündeminde yer almadığını ifade eden Bakan Fahrettin Koca, “Önümüzdeki günler gündeme gelebilir. Bunu, salgının seyri de belirler.” diye konuştu.

  Bakan Fahrettin Koca’nın mesajları şöyle:

  • Bir veya birkaç vaka salgın değildir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Yapmanız gereken, hayatımızı tedbirler doğrultusunda yeni bir düzene sokmaktır. Koronavirüs, tedbirlerimizden daha güçlü değildir.

  KOLONYA ÖNERİLİYOR MU?

  • 60 derecenin üzerinde olmak kaydıyla Bilim Kurulu kolonyayı tavsiye ediyor.
  • Bir veya birkaç vaka salgın değildir.
  • Pozitif çıkan vakada kişisel mahremiyete de önem veriyoruz.
  • Okulların tatil edilmesi konusu bugün gündemimizde değildi.
  • Yazın virüsün etkisinin azalacağını öngörüyoruz.
  • Vatandaşımızın mümkün oldukça yurt dışına gitmemesini öneriyoruz. Yurt dışında ise evinden çıkmamasını istiyoruz.

  TURİZM BAKANI ERSOY

  Turizm Bakanı Ersoy ise “15 Nisan virüs açısından hassas bir tarih. Mümkünse yurt dışından Türkiye’ye turizm talebinin nisan sonuna ertelenmesi mantıklı geliyor.” diye konuştu. Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı genel müdürlüklerin etkinlik ve organizasyonlarının da nisan sonrasına ertelenmesinin gündemde olduğunu söyledi.

  - Advertisement -

  YAZ SEZONU BAŞLANGICI, MART DEĞİL NİSAN

  Ersoy, otellere, yaz sezonu başlangıcını bu sene mart sonu değil nisan sonu olarak planlamalarını önerdiklerini bildirdi.  

  BAKAN PEKCAN

  Ticaret Bakanı Pekcan’ın mesajları şöyle:

  • Gıda ürünlerinde de fahiş fiyatlar görüyoruz. Onlar için de gereğini yapacağız. Fırsatçılara göz açtırmayacağız.
  • Pekcan, 16 Mart’tan itibaren nisan sonuna kadar yurt içindeki fuarların ertelemesine karar verildiğini belirterek, “Resmi duyuruları yapacağız” dedi.
  • Maske ve dezenfektan ürünlerinde fahiş fiyat iddialarına ilişkin konuşan Pekcan, “2 bin 193 firmanın 2 bin 641 ürününü denetledik, 2 bin 180’ini soruşturma kapsamına aldık” dedi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz