Diğer
  Ana SayfaSağlıkDENGEDE KALIN!

  DENGEDE KALIN!

  -

  ‘Enerjik’ ya da ‘durgun’… Her iki ruh hali için de hayat kimi zaman çekilmez olabiliyor. Neyse ki Ayurveda öğretisi, birbirinden lezzetli mönüler ve yoga egzersizlerinden oluşan programla her iki tipin de, hem ruhen hem de bedenen dengeye kavuşmasına yardım edebiliyor.

  Funda ÇATAR

  ENERJİK TİP MİSİNİZ?
  Sürekli bir telaş halinde, oradan oraya koşuşturuyorsunuz. Olaylara hızlı tepki vermeniz de tipik özelliklerinizden. Beyniniz ise, tıpkı bedeniniz gibi, sürekli aktif olmaya programlanmış. Ancak bu gergin yapınız, haliyle, sizi zaman zaman yorabiliyor. İşte o dönemlerde konsantrasyon güçlüğü çekmeye başlıyorsunuz. Ayrıca bir şeyler ters gitmeye başladığında hemen asabileşiyor ve keyfinizin kaçmasına engel olamıyorsunuz. Doğal olarak bedeniniz de benzer tepkiler vermeye başlıyor; örneğin mideniz bu sıkıntısını size 'ağrılarla' belli ediyor. Aslında ihtiyacınız olan tek şey, biraz sakinleşmek!
  Enerjik bir yapıya sahipseniz, dengeye kavuşmanız için beden ve ruhunuzu dinginleştiren yoga egzersizlerine ihtiyacınız var. Aynı zamanda sakinleşmenizi sağlayacak olan bir beslenme programına da… Gerçi siz büyük bir olasılıkla krema soslu makarnaları tercih ediyorsunuzdur ama, gerçek şu ki, baklagiller ve sebzelerden oluşan bir beslenme programı sizin için çok daha faydalı. Yoga eğitmenleri size havuç, kırmızı turp, patates, kabak, zencefil veya tarçın gibi sakinleşmenize yardımcı olan besinlerle baharatları öneriyorlar. Unutmayın ki, çok sevdiğiniz kahve ve siyah çay da, tıpkı şekerli tatlılar gibi içsel sakinliğinizi korumanızı önlüyor. Dolayısıyla bu tür besinlerden ve içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Ayrıca tipinize uygun bir beslenme programını takip etmeniz, yoga egzersizlerinin etkilerini daha kısa sürede göstermelerini sağlar. Yoga egzersizlerini düzenli olarak yaptığınızda, gergin ve telaşlı yapınızın kısa sürede kaybolacağına tanık olacaksınız.

  Dinginlik veren yoga hareketleri

  Çocuk duruşu: Dizlerinizin üzerine çömelin. Ayaklarınız birbirine paralel olarak arkaya doğru bakmalı. Vücudunuzun üst bölümüyle yere eğilip, alnınızı zemine dayayın. Bacaklarınızı, üst bedeninizin uyluk ve baldırlarınız arasında dinlenmesi için hafifçe açın. Kollarınızı öne doğru uzatarak gevşetin. Sakinleşin ve düzenli olarak nefes alıp verin.

  - Advertisement -

  Kedi duruşu: Ellerinizden destek alarak dizlerinizin üzerinde durun. Bacaklarınızı kalça, kollarınızı da omuz genişliğinde açın. Ayak parmaklarınız arkaya, el parmaklarınız da öne doğru bakmalı. Nefes verirken sırtınızı tıpkı bir kedi gibi kamburlaştırın. Bu sırada başınızı gevşek tutun. Nefes alın, sırtınızı aşağıya doğru bastırın ve başınızı yukarıya uzatın. Egzersizi 3-5 kez tekrarlayın.

  Köpek duruşu: Köpek pozisyonu alın. Ayak parmaklarınızın üzerinde yükselin, bedeniniz V şeklini alacak şekilde sırt ve kalçanızı yukarıya uzatın. Nefes alın ve baş ile bedeninizi içeriye doğru eğerek nefes verin. Ayaklarınızla zemine doğru mümkün olduğu kadar baskı yapın. Ensenizi uzatın ve başınızı kollarınızın hizasında tutun. Bu pozisyonda bekleyerek sessizce 5 kez nefes alıp verin.

  SAKİN TİP MİSİNİZ?

  Hiçbir şey sizi hemen sarsamaz. İşlerinizi derinlemesine incelemek için masa başında saatlerce oturacak kadar da sabırlısınız. Üzerinizdeki ağır sorumluluklardan ise nadiren yakınıyorsunuz. Ancak dikkatli olun, çünkü sakin tipler zamanla ruhsal çöküntüye girebiliyor veya Tükenmişlik Sendromu'na yakalanabiliyorlar. Aynı zamanda hareketsiz bir yaşam sürdürdükleri için de vücudun dengede kalmasını sağlayan enerjiden yoksun oluyorlar.

  Sakin tipseniz; canlanmanızı sağlayan, kondisyonu, hareket yeteneğini ve kas sistemini güçlendiren yoga egzersizlerini tercih etmelisiniz. Metabolizmayı hızlandıran ve enerji seviyesini artıran menüler de beslenme listenizde ilk sıralarda yer almalı.
  Yoğun baharatlarla harmanlanmış mercimek veya nohut gibi baklagiller, sakin tipler için özellikle önerilen besinlerden. Ayrıca zencefil, karabiber, kırmızı biber veya Hindistan ceviziyle baharatlandırılmış pirinç, patates ve lahana da, metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkili. Bunların yanı sıra, tere ve maydonoz gibi otlar da enerji eksikliğine karşı birebir. Yoga eğitmenleri, enerji seviyenizi artırmanız için her öğün hafif ateşte pişirilmiş veya çiğ sebzeler tüketmenizi öneriyorlar. Ayrıca sabahları 'canlandırıcı' etkiye sahip sihirli bir içecekle güne dinç başlayabilirsiniz. Bu içeceğin formülü ise çok basit; birkaç damla limon suyu, bir çay kaşığı bal ve bir bardak su. Tüm malzemeleri karıştırarak elde edeceğiniz bu içecek, vücudunuzun toksinlerden arınması ve metabolizmanızın hızlanması için birebir.

  Haberin devamı 2008 Haziran sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz