Diğer
  Ana SayfaSağlıkDikkat! Arı sokması şoka sokabilir

  Dikkat! Arı sokması şoka sokabilir

  -

  Yaz aylarıyla birlikte arı sokması vakaları da artıyor. Sokulan bölgede çoğunlukla ağrı, kızarıklık ve şişme gibi lokal reaksiyonlar görülürken, alerjik kişilerde anaflaksi denilen ve kişinin ölümüne yol açabilen bir reaksiyon doğabiliyor. Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Altuğ Kolsuk, “Anaflaktik reaksiyonlarda deride yaygın şişlik, deri altında ödem, nefes darlığı ve dolaşım bozukluğuna bağlı şok tablosu gelişir. Özellikle baş ve boyundan arı sokmalarında anaflaksi gelişme olasılığı daha yüksektir” diyor.

  Ne yapmalı? Arı sokmalarında deriye takılı kalan iğneyi ezilmeden özenle çıkarın, bölgeyi bol su ve sabunla yıkayın, sulandırılmış amonyak ile dezenfekte edin, buz uygulayın. Dr. Kolsuk, bazı durumlarda kortizon ve antihistaminik veya adrenalin içerikli ilaçların uygulanması gerekebileceğini belirterek, anaflaksi (alerjik şok) benzeri bulgular gösteren kişilerin ise en kısa zamanda bir sağlık kurumuna ulaştırılması gerektiğinin altını çiziyor.
  Korunmak için: Arıların bulunabileceği yerlerde uzun kollu gömlek ve pantolon tercih edin, parlak ve canlı renkte giysilerden kaçının, açıkta yemek yemeyin ve açıkta yemek bırakmayın, çöplerinizi evin dışına alın, bahçe işleri yapacaksanız eldiven kullanın, bahçeye yalınayak basmayın, parfüm kullanmayın, arabanıza bindiğinizde arı olmadığından emin olun.

  agustos-2011-saglik-a--resim-2Ayaklarınız neden uyuşuyor?
  Kimi zaman ayaklarınız uyuşur, üzerine basamaz, birkaç dakika son derece rahatsız edici bir duygu yaşarsınız ya, nedenini hiç düşündünüz mü? Uzun süre bacağınızın üzerine oturduğunuzda oluşan bu iğnelenmelerin sebebi beynin verdiği alarm. Beyin, bacağa giden sinirlerle bağlantının koptuğu sinyalini veriyor. Eğer pozisyon değiştirdiğinizde bu durum geçiyorsa endişelenecek bir şey yok. Ancak pozisyon değiştirmenize rağmen 10 dakika ve üzerinde inatçı bir şekilde iğnelenmeler devam ediyorsa ve çok sık meydana geliyorsa nedenlerini araştırmak için hekiminize başvurun.

  agustos-2011-saglik-a--resim-3Duşta şarkı söyleyin!
  Banyolar kendimizle başbaşa kaldığımız özel alanlardır. Ayrıca akustikleri harikadır. Böyle olunca, suyun altında içimizdeki diva birdenbire ortaya çıkıveriyor. Almanya’da yapılan bir araştırma, bu eğlenceli temizliğin hastalıklarla savaşan antikorları artırarak ‘bağışıklık sistemini’ güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Müzik terapistleri de şarkı söylemenin ruh hali üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylüyor. Yani stiliniz ister pop, ister türkü, ister rock olsun detone olmaktan korkmayın, daha sağlıklı olmak için şarkı söyleyin.

  - Advertisement -

  Biliyor muydunuz?
  Kuru tut, uzun kullan
  Tıraş bıçağını kullandıktan sonra yıkayın ve sallayarak fazla suyu akıtın. Hijyenini sağlamak ve paslanmasını engellemek için; antibakteriyel bir sprey sıkarak kuru yerde muhafaza edin, duş kabininde tutmayın.

  Formsante Dergisi Ağustos 2011 Sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz