Diğer
  Ana SayfaFitnessDoğa sporlarıyla kendinizi keşfedin!

  Doğa sporlarıyla kendinizi keşfedin!

  -

  Son günlerde özellikle şirketler arasında hızla yayılan bir eğilim, çalışanları için outdoor eğitimleri düzenlemek. Ekiplerde, takım ruhunu geliştiren ve iletişimi güçlendiren bu özel eğitimler, doğa sporları üzerine kurulu ve bireylerin kendi kapasitelerini keşfetmelerinin de mükemmel bir yolu…

  Bir insan bir günde ne kadar yol kat edebilir, kendisini ne kadar geliştirebilir? Eğer olur da, bir gün, bir outdoor eğitimine katılırsanız bunda sınırın ve kapasitenizin sandığınızdan çok daha yukarıda olduğunu göreceksiniz. Gerçekten de, sadece birkaç metrelik bir ip ile köprüyü aşmak bile kendinize olan güveninizde çok büyük bir artış kaydetmenizi sağlayabilir.

  Doğada olmak, zorlu doğa koşullarıyla baş etmeye çalışmak öğrenmenin belki de en hızlı yolu… Tüm bunları keşfeden şirketler arasında da, çalışanlarını outdoor eğitimlerine göndermek hızla yayılan bir eğilim. Bu eğitimlerle, çalışanların arasında çok daha iyi bir iletişimin ve takım ruhunun oluşturulması, karar alma mekanizmalarının hızlandırılması ve iş hayatında da tıpkı doğada olduğu gibi risk almayı öğrenmeleri hedefleniyor.
  Biz de bu ay, outdoor eğitimiyle ilgili bir haber yapmaya karar verdik. Ükemizin çok az sayıdaki yerleşik doğa sporları eğitim merkezlerinden birisi olan Bolu Aladağlar’daki Mountrain Outdoor Academy oldu istikametimiz… Orman içinde, 300 dönüm arazi üzerine kurulu bu merkeze adım atar atmaz, aslında burada olup eğitim alma şansını yakalamanın yanı sıra şehrin tüm kargaşa ve gürültüsünden uzakta muhteşem bir tatil alternatifi olduğunu da gördük.

  Stratejik düşündüren sporlar Outdoor eğitimi, adından da anlaşılabileceği gibi açık havada, doğada, doğa koşullarıyla mücadeleyi öğretmeyi hedefleyen eğitimlere verilen isim. En önemli özelliği ise teoriden çok deneyimleyerek öğrenme prensibine dayanması. Kano, maymun köprüsü, flying fox, kampçılık bu eğitimin içindeki aktivite ve sporlardan bazıları . Outdoor eğitimlerinde, çoğu zaman belirlenen hedefe ulaşırken tıpkı doğada kaldığınızda olması gerektiği gibi, en uygun planı yapmalı, hızlı ve doğru kararlar almaya çalışmalı ve bunları yılmadan uygulamaya geçirmelisiniz. İk bakışta, bir kayaya tırmanmak ya da bir akarsuyu geçmek iş hayatından çok farklı görünse de, temelde benzerlikleri çok… Burada da, en hızlı şekilde en doğru planı çizmeli, ekip arkadaşlarınızdan yardım almalı ve becerinizi kullanarak hedefe ulaşmalısınız. Katılımcılar, bu eğitimlerin iş hayatına büyük bir katkısı olduğunu ifade ediyorlar. Planlama, sorunları çözme, doğru karar verme gibi aşamaların üstesinden bir takım halinde geldikleri için, iş hayatındaki koordinasyon ve iletişim yeteneklerinin de oldukça geliştiğini vurguluyorlar.
  Nerelerde yapılabilir?
  Outdoor eğitimleri, şehir merkezine yakın alanlarda günübirlik yapılabileceği gibi aynı zamanda Mountrain Outdoor Academy gibi konaklama imkânı da sunan merkezlerde birkaç günlük programlar halinde gerçekleştirilebiliyor. Eğitimler, deneyimli outdoor eğitmenleri tarafından farklı şekillerde planlanabiliyor. Örneğin, takım ruhunun ve birlikte öğrenme yetisinin kazandırılması için farklı bir program tasarlanırken, katılımcılarda liderlik becerisinin geliştirilmesi için bambaşka bir program hazırlanabiliyor. Bu eğitimlere şirket ya da grup halinde olduğu gibi bireysel olarak da katılmak olası… Bu şekilde de, tıpkı grup eğitimlerindeki gibi, eğitmenlerin eşliğinde, sizin için oluşturulan programı takip edebilirsiniz. Üstelik bu şehirden uzaklaşmak isteyenler için de son derece doğru bir alternatif…
  Herkes yapabilir…
  Outdoor eğitimleri söz konusu olduğunda en çok merak edilen eğitimlere herkesin katılıp katılamayacağı… Eğitimcilere göre, her yaştan herkes bu eğitimleri alabilir. Katılım için yaş ya da fiziki kondisyon gibi faktörler hiçbir zaman engel olarak kabul edilmiyor. Ancak, biraz yorulmayı, üşümeyi, ıslanmayı kısacası zorlanmayı göze almanız gerekebiliyor. Tabii, işin en eğlenceli kısmının da bunlar olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü eğitimden sonra zorluklara rağmen belirlediğiniz hedefe ulaşmış olmak tarifsiz bir memnuniyet duygusu yaratıyor…

  Outdoor eğitimleri için, çoğunlukla özel malzemeler edinmenize gerek olmuyor. Gereken tüm malzemeler eğitimleri veren merkez tarafından sağlanıyor. Sizden istenense, genellikle doğa koşullarına uygun, spor giysiler getirmeniz oluyor.

  - Advertisement -

  Çocuklar için çok faydalı
  Outdoor eğitimleri ve doğa kampları çocukların gelişimi için de son derece faydalı olabiliyor. Çocukların hem şehir hayatından biraz uzaklaşmasına ve alternatif bir tatil yapmasına olanak tanıyan bu kamplar hem de onların sorumluluk alma, insiyatif kullanma ve liderlik gibi özelliklerinin gelişmesine büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Bu kamplarda, doğa sporlarıyla ilgili temel eğitim alan çocuklar eğitimcilerin organize ettiği çeşitli program ve aktivitelere katılabiliyorlar.

  Şirket çalışanları için düzenlenen outdoor eğitimlerinde hedef, çalışanlar arasındaki iletişimi güçlendirmek ve takım ruhu oluşturmak. Bu eğitimler, doğa sporları merkezlerinde verilebiliyor. Bolu Aladağlar’da yer alan Mountrain Outdoor Academy de bunlardan birisi… Buraya bireysel eğitim almak ya da sadece kamp yapmak için gitmek de olası.

  Outdoor eğitimi
  Outdoor eğitimleri teorik ve pratik dersler olmak üzere başlıca 2 temel bölümden oluşuyor. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün:

  1. Teorik dersler
  Teorik derslerin başında temel kampçılık dersleri geliyor. Çünkü konaklamalı olan eğitimlerde çoğu zaman, kamp yapılarak çadırlarda konaklanıyor. Bu derslerde doğada konaklarken dikkat edilecek noktalar, kamp yerleri seçimi gibi konular işleniyor. Doğada sıvı alımı ve beslenme, harita ve pusula okuma da bu dersler de anlatılanlardan.
  Doğayla uyum içinde olmanın başlıca kuralı kamp malzemelerinin doğru kullanılmasından geçiyor. Sırt çantaları, uyku tulumları, ocaklar, çadırlar ve diğer malzemelerin kullanımı bu derste anlatılıyor.
  2. Pratik dersler
  Pratik dersler teorik derslerde edinilen temel bilgilerin hayata geçirilme aşaması. Bu aşamada doğa sporlarının çoğunun eğitimini alıyorsunuz. Eğitim için özel bir parkur kullanılıyor. Bu aktiviteler doğada, ağaçlar, kayalar ve kütük, halat gibi doğal malzemeler kullanılarak oluşturulan özel parkurlarda gerçekleşitiriliyor. Bu aktiviteler arasında en yaygın olanları, nasıl yapılacaklarını ve ne sağladıklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  Orienteering: Orienteering yönledirme anlamına geliyor. Başlıbaşına bir spor olarak kabul edilen ve pek çok ülkede federasyonu bulunan orienteeringi önceden haritası çıkarılmış bir arazide, önceden yerleştirilen kontrol noktalarını, harita ve pusula yardımıyla bularak yapıyorsunuz. Orienteering yarışlarında, sporcular ekiplere ayrılıyor ve bir noktadan diğerine ilerleyerek parkuru en kısa sürede bitirmeye çalışıyor. Son derece stratejik hareket etmeyi gerektiren bu spor dalında kondisyon da önemli. Kaya tırmanışı: Denge, estetik, esneklik ve gücü bir araya getiren bu sporda fiziksel güç ve zekayı aynı anda kullanmak gerekiyor. Kaya tırmanışında, kol ve bacak kasları başta olmak üzere, vücudun bütün kasları çalışıyor. Kaya tırmanışı, adrenalini yükseltiyor, stratejik karar verme yeteneğinizi geliştiriyor. Kargo: Kargo, kalın halatlardan örülen geniş ağa yapılan tırmanışa verilen ad. Yani tırmanmak için mutlaka kayalıklara ya da yapay duvarlara ihtiyacınız yok. Kargonun en önemli özelliği kişinin dayanıklılığını ve kondisyonunu zorlaması. Maymun köprüsü: Ayağınızı basacağınız bir çelik halat ve tutunacağınız iki ipten oluşan maymun köprüsü, cesaret ve denge duygusu gerektiren zorlu bir etap. Katılımcılar bu etabı, köprünün biraz üzerinde yer alan çelik halata bağlanarak ve emniyete alınarak geçiyorlar.
  Tarzan ipi: Ormanlık alanda, yüksek ağaçlara bağlanan sağlam halatları kullanarak uçma zevkini tatmak mümkün. Bol bol adrenalin salgılanmasını sağlayan bu egzersiz, kişiler emniyete alınarak yapıldığı için son derece güvenli.
  Sea kayak ve kano: Sea kayak aslında orijini Eskimolara dayanan bir deniz ulaşım aracı. Tek ya da çift kişilik türleri olan sea kayakları, kullanmak için ortasına oturmanız ve çift taraflı kürekleri çekmeniz yeterli. Kızılderililerden gelen kanoda kürekler tek taraflı oluyor ve genellikle iki kişi kullanıyor.
  Flying fox: “Flying fox”u, televizyonlarda seyrettiğiniz komando eğitimlerinden mutlaka hatırlarsınız; belinden ve kasıklarından kemerlerle bağlı kişiler, yerden metrelerce yükseklikteki çelik halat üzerinde makaralar yardımıyla kayar gibi hızla ilerliyor ve bir noktadan diğerine adeta uçarcasına varıyor! Aslında özel bir beceri gerektirmese de -yapmanız gereken sadece kendinizi boşluga bırakmak- bu en fazla cesaret gerektiren aktivitelerden birisi. Ekibe ve kişiye özel programlar: Outdoor eğitimini oluştuna pek çok aktivite var. Ancak burada önemli olan bunların bir araya getirilmesiyle oluşuturulan özel programlar. Ekibin ya da bireylerin özelliklerine göre, eğitmenler tarafından oluşturulan bu programlarda, belli aktiviteler peş peşe ekleniyor ve çoğunlukla katılımcıların bir hedef doğrultusunda bu aktiviteleri gerçekleştirilmesi ve etapları tamamlaması isteniyor.
  Outdoor eğitimlerinde çeşitli aktiviteler birleştirilebiliyor ve bunlardan oluşan bir parkuru genellikle ekip olarak tamamlamanız gerekiyor. Eğitimlere katılmak için herhangi bir yaş ya da fiziki kondisyon sınırlaması yok… Sadece biraz cesaret yeterli!
  1. Yürüyüş
  2. Maymun köprüsü
  3. Kano
  4. Flying Fox
  5. Kargo
  6. Kampçılık
  7. Kaya tırmanışı ve inişi  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz