Doğada kamp keyfi

30092014 kamp

Şehir hayatından kaçıp kendinizi doğanın kollarına atmanın en güzel yollarından biri de kuşkusuz çadır kampı kurmak. Çadırda otel odalarının konforunu bulamasanız da, doğayla aranızda beton duvarlar olmayacak, onunla bütünleşecek, onun kurallarına göre yaşayacaksınız. Ancak yola çıkmadan önce unutmamanız gereken şeyler var! İşte huzurlu bir kamp için küçük öneriler…

Yanınıza almayı unutmayın 

Çadır, mat, uyku tulumu gibi temel ekipmanların yanı sıra hayatınızı kolaylaştıracak hatta bazen kurtaracak malzemeler bulunuyor.  

– Ellerinizi özgür bırakacak kafa feneri

– DEET içeren böcek kovucu sprey

– Çok amaçlı çakı, kibrit-çakmak (su geçirmez kilitli torbada ya da ağzı kapalı küçük bir pet şişede taşıyabilirsiniz)

– İlkyardım kiti

– Harita, pusula

– Çöp torbası  

– Bir çamaşır ipi ve birkaç mandal

 

Karanlık basmadan hazır olun

Evden çıkmadan önce çadırın sağlamlığını kontrol edin. Çadırı güneş batmadan önce kurmuş olun. Önce zemine naylon bir örtü (eski bir banyo perdesi de olabilir) serin. 

 

Suyunuz var mı?

Birçok kamp yeri musluk suyu sağlıyor. Ancak böyle bir olanak yoksa suyu yanınızda taşımanız gerekiyor. Özellikle uzun doğa yürüyüşleri sırasında da yanınıza su alın.

 

Kaybolmayın

Kampçıların sık yaptığı hatalardan biri yürüyüşler sırasında kaybolmak. Her ne kadar cep telefonları GPS özelliğine sahip olsa da doğada sadece dijital haritalara güvenilmesi önerilmiyor. Kamp kurduğunuz bölgeye ait kapsamlı bir haritayı ve pusulayı çantanızda bulundurun. Yola çıkmadan önce bunları kullanmayı öğrenin.

 

Ardınızda iz bırakmayın

Evinize dönerken çöplerinizi, doğaya ait olmayan tüm atıkları toplayın. 

 

Aytaç ÖZKARDAŞ GOZZI

Formsanté Dergisi Eylül 2014 sayısı

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here