Diğer
  Ana SayfaGüzellikSoru işaretlerinden kurtulun!

  Soru işaretlerinden kurtulun!

  -

  Birçoğumuz yaşlanmanın etkilerini gidermek için, vücudumuzda irili ufaklı birtakım değişiklikler isteriz. Bu bazen mimik çizgimizi düzeltmekken, bazen de meme estetiği gibi ciddi bir operasyon olabiliyor. Ancak bu kararı almadan önce, aklınızda hiçbir soru işareti kalmaması gerekiyor. İşte estetik cerrahi öncesi hastaların sorması gereken sorular ve cevapları…

  1 – Estetik operasyon geçirmek istiyorum ve arkadaşlarım birkaç cerrah tavsiye etti. Benim için doğru olan doktoru nasıl seçmeliyim?

  Kulaktan kulağa yayılan isimler mükemmel sonuçlar doğurabiliyor. Fakat doktorunuzun sıklıkla tavsiye edilen, güvenilir bir isim olmasının yanı sıra, ilgilendiğiniz ve yaptıracağınız operasyon konusunda da deneyimli olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda doktorunuzu ve operasyon geçireceğiniz kliniği iyi araştırmalı, gerekli kriterlere sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Hatta mümkünse; o klinikte daha önce operasyon geçirmiş hastalarla irtibat kurarak, onların yaşadığı deneyimler hakkında bilgi almalısınız.

   

  - Advertisement -

  2 – Doktorumla yapacağım ilk görüşmeden neler beklemeliyim?

  Öncelikle, bu görüşmenin 30- 45 dakikadan az sürmemesi gerekiyor. İlgilendiğiniz işleme göre, bu süre bir saate yakın ya da gerekliyse daha uzun olabiliyor. Doktorunuzun bu zamanı tamamen size ayırarak, geçireceğiniz işleme dair tüm ayrıntıları açıklaması gerekiyor. Görüşmeye gitmeden önce iyi bir araştırma yaparak, merak ettiğiniz soruların bir listesini çıkartmanız da önem taşıyor. Bu görüşmede; söz konusu operasyon için doğru bir aday olup olmadığınız değerlendiriliyor, ayrıca olası riskler ve potansiyel komplikasyonlar hakkında da bilgi veriliyor. Bununla beraber, doktorunuzun istediğiniz işleme dair muhtemel sonuçlardan çeşitli örnekler göstererek, operasyonu gerçekçi bir şekilde açıklaması gerekiyor.

   

  3 – Operasyon öncesi doktorumla kaç görüşme yapmam gerekiyor?

  İşlem öncesi yapacağınız ortalama iki görüşme, aklınızdaki tüm soruların ve endişelerin giderilmesine yardımcı olabiliyor. Uzmanlar ise, hastanın estetik operasyona tüm olasılıklar hakkında bilgi sahibi olup, kendini rahat hissederek girmesinin önemine değiniyorlar.

   

  4 – Bir günde 10 estetik operasyon geçiren insanların hikayelerini duyuyoruz. Tek seferde kaç operasyon geçirmek güvenli oluyor?

  Genellikle aynı gün içerisinde iki operasyon yapılmasında bir sorun olmuyor. Tek seferde yapılacaksa, ameliyathanede geçirilecek sürenin en fazla 6 saat olması gerekiyor. Ancak bu sayının ve sürenin artması, hastaların psikolojik ve fiziksel olarak travma yaşamalarına yol açabiliyor. Uzamış ya da sürekli yapılan cerrahi müdahaleler yüksek risk taşıyor. Uzmanlar, meme ve karın ya da meme ve yüze uygulanacak işlemler gibi çoklu operasyonların ise tek seferde uygulanabileceğini belirtiyor.

   

  5 – Ameliyat sonrası iyileşme dönemim nasıl geçecek?

  Bu süre yapılan işleme göre değişmekle birlikte, hastalar ortalama 7-10 gün içerisinde ayağa kalkıyor ve günlük hayata dönebiliyor. Fakat estetik operasyonun kesin sonuçlarını görmek için 6 ay ya da daha uzun bir süre gerekebiliyor.

   

  6 – Bu tür işlemlerde komplikasyonlara ne sıklıkta rastlanıyor?

  Çok rastlanmaması sevindirici olmakla beraber, her doktor belli oranda komplikasyonla karşılaşıyor. Uluslararası standartlara göre yüzde 4’ün altında komplikasyon oranı başarılı olarak nitelendiriliyor fakat uzmanlar komplikasyon adı altında sınıflandırılamayan ama yaygın olarak görülen birtakım sonuçlara dikkat çekiyor. Örneğin, liposuction sonrası bozukluk gibi… Bu nedenle de söz konusu sonuçların ortaya çıkabileceğinin, operasyon öncesi ayrıntılı bir şekilde açıklanması gerekiyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....