En Gözde 6 Termal Adres

0

Zengin termal su kaynaklarına sahip Anadolu toplaklarında kurulmuş kaplıcalar binlerce yıldan bu yana insanlık için şifa kaynağı olmaya devam ediyor. Uluslararası Tıbbi Hidroloji ve Klimatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle’ye en popüler termal kaplıca yörelerini sorduk. Biz de, bu bölgelerden 6 tesis seçerek özelliklerini sizin için araştırdık.

FUNDA ÇATAR [email protected] com

1. Antakya Ottoman Palace – Antakya

Hem tarihi, hem doğal güzellikleriyle son derece önemli bir coğrafyada yer alan Antakya Ottoman Palace, sağlık turizmi konusundaki iddiasını aktivitelerine de yansıtıyor. Otelde sıcak suyun şifasından değişik şekillerde yararlanabilmek için Türk hamamı, jakuzi, buhar odaları ve yüzme havuzu olanakları sunuluyor. Otelde ayrıca fitness center'den spa merkezine kadar pek çok etkinlik ve bakım merkezi de yer alıyor.
Termal suyun özellikleri: Otelin bünyesinde bulunan ve 43 derece doğal sıcaklığı olan suyun 1 litresi 30 gr (29.317mg) mineral içeriyor. Ayrıca yine 1 litrede 15 mg iyodür adlı mineral bulunuyor. Bu şifalı suyun dünyada eşi ve benzeri olmadığı belirtiliyor. Dünya'nın birçok yerinde termal tesisleriyle ünlü olan Romanya'da bile termal tesislerdeki ortalama mineral oranı 2900 iken Ottoman Palace'ta bu oran 29317,121 yani tam olarak 10 kat daha fazla olarak ölçülüyor.

Hangi hastalıklara iyi geliyor? Şifalı mineral sular; banyo, içme ve kaplıca kürleriyle şu hastalıklara iyi geliyor: Osteoartrit gibi eklem hastalıklarında, romatoit artrit ve ankilozan spondilit gibi iltihabi romatizmal hastalıklarda, fibromiyalji gibi yumuşak doku romatizmalarında ve kronik bel ağrısında tedavi ile rehabilitasyon amaçlı kullanılıyor. Felç, sinirsel ağrılar, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönemde oldukça fayda sağlıyor. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında etkili oluyor. İltihabik akıntılar, kasık ve alt karın ağrıları gibi kadın hastalıklarında da faydalı olduğu söyleniyor. Ayrıca atar damar ve toplar damar hastalıkları ile hipertansiyon gibi kalp damar hastalıkları ve astım, bronşit, larenjit, faranjit ile sinüzit gibi solunum yolu hastalıklarında da fayda sağlıyor. Tel: 0 326 255 16 16

2. Balçova Termal Tesisleri – İzmir

Şehrin stresli ve kalabalık ortamından uzakta, sırtını verdiği ormanlık alanda, doğal termal kaynaklara sahip olan Balçova Termal Otel, doğanın kendisine verdiği tüm güzelliklerle sakin ve huzur dolu atmosferi ayağınıza getiriyor. Balçova Termal Otel, bünyesindeki kaplıca, kür merkezi ve çeşitli tedavi ünitelerinin yanı sıra, sosyal aktivite ile spor merkezine de sahip.

Termal suyun özellikleri: Termal otelde 34 – 40 arasında değişen derecelerdeki şifalı sulardan faydalanılıyor. Sodyum bikarbonatlı su, 1 litrede 1400 mg mineral içeriyor.
Hangi hastalıklara iyi geliyor? Romatoid artrit, ankilozan spondilit, psoriatik artrit ve kollajen doku hastalıkları gibi iltihabi romatizmal hastalıklarda, kireçlenmeler gibi eklem hastalıklarında, fibromiyalji, periartrit, tendinit, bursit ve epikondilit gibi romatizmal ve yumuşak doku hastalıklarında fayda sağlıyor. Şifalı su aynı zamanda bel-boyun fıtık ve ağrılarında, osteporoz, paget hastalığı ve gut gibi kemik-metabolizma hastalıklarında da etkili oluyor. Termal su; kırıklarda, felç durumlarında, multiple skleroz ve parkinson hastalıklarında da rehabilitasyon amaçlı kullanılıyor.
Tel: 0 232 259 01 02

Haberin devamı 2009 Nisan sayımızda…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here