Diğer
  Ana SayfaSağlıkErkek kısırlığında son gelişmeler Tüp bebek merkezine başvuran erkekler arttı!

  Erkek kısırlığında son gelişmeler Tüp bebek merkezine başvuran erkekler arttı!

  -

  Uzmanlar, son birkaç yıl içinde kısırlık nedeniyle üroloğa başvuran erkeklerin sayısının arttığına dikkat çekiyor. Bu sorun yüzünden tüp bebek merkezlerine başvuran erkeklerin sayısında ülkemizde de büyük bir artış var. Tedavi edilemez gözüyle bakılan erkeklerin yüzde 80’e yakını çocuk sahibi olabiliyor. Biz de geri kalan yüzde 20’lik kısma neler oluyor, kısırlık tedavisinde erkekler öncelikle hangi uzmana başvurmalı ve doğru tedavi hangisi sorularının cevapları için erkek kısırlığını masaya yatırdık.

  Ülkemizde evli her yüz çiftten kısırlık sorunuyla karşı karşıya. Kısırlığın yüzde 30'u erkeklerden, yüzde 50'si ise kadınlardan kaynaklanıyor. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 15 -20'sinde her iki tarafta da sorun tespit ediliyor. Son yıllarda, endüstri ve inşaat sektöründeki büyüme, sigara tüketimindeki artış, çevremizdeki gürültü ve ısı artışı, iş ortamında aşırı yorulma ve stres gibi pek çok faktöre bağlı olarak erkeklerin kısırlık oranında da artış görülüyor. Uzmanlar, geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında, kısırlık nedeniyle üroloğa başvuran hasta sayısının gün geçtikçe daha çok arttığına dikkat çekiyor. Ayrıca üroloğa yapılan başvuru sayısındaki artışı, erkeklerin bilinçlenmesine de bağlıyorlar. Çünkü çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar Türk erkekleri sorunun kendilerinden kaynaklandığını kabul etmeyip, eşlerinin kısır olduğunu ileri sürme eğilimindeydiler.
  Günümüzde ise erkekler eşleriyle birlikte doktora başvurmaktan ve bu uğurda gerekirse bıçak altına yatmaktan bile çekinmiyorlar. Erkeğin sorununu kabullenmesi ve eşine destek vermesi de kısırlık tedavisini kolaylaştırıyor. Şimdilerde erkek kısırlığındaki en büyük sorun ise döllenme için testiste hiç sperm bulunamaması. Ancak tıp son yıllardaki gelişmeler sayesinde hiç spermi olmayan erkeklerin bile baba olma şansını yüzde 50 oranında arttırıyor. Kök hücre gibi geleceğin tedavileri de kısırlık sorununun çözümünde umut veriyor. Artık vücuttan alınan kök hücrelerin sperm yerine kullanılması gündemde.
  Tüm bu gelişmeleri gözardı etmeden, bu kez olaya biraz da tersten bakmak istedik. Erkeklerde kısırlık tedavisinden sonuç alınamamasının altında hangi etkenler yatıyor, çocuk sahibi olamayan erkekler öncelikle androloji uzmanına mı başvurmalı? Yüzde 80'lik bir kısımda başarı sağlanırken geri kalan yüzde 20 tamamen mi başarısız oluyor? Başarısızlığın ardında yanlış tedaviler mi yatıyor?

  Devamı 2005 Eylül sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz