Diğer
  Ana SayfaGüzellikEstetikte nokta atışı

  Estetikte nokta atışı

  -

  Nokta atışı yani direkt hedefe odaklanabilen estetik operasyonlar hem etkileriyle hem de uygulama kolaylığıyla radarımıza girdi. Bu yöntemlerden Yüksek Fokuslu Ultrason’u Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cemal Aygıt; Nokta Lifting’i Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Reha Yavuzer; Thermilift yöntemini ise Dr. Hüseyin Tırman anlattı.

   


  Yüksek Fokuslu Ultrason

   Prof. Dr. Cemal Aygıt

  Yüksek fokuslu ultrason nedir?
  Ultrason bilindiği gibi anne karnındaki fetüsü izlemeye imkan tanıyan aynı zamanda karaciğer, safra kesesi, böbrek ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığın tanısında kullanılan bir teknoloji. Ultrason enerjisi tıpta 50 yılı aşkın süredir kullanılıyor ve klinik çalışmalarda herhangi bir yan etkisine rastlanmadığı ispatlandı. Günümüz teknolojisinin gelişmesine paralel olarak farklı cihazlar ile cerrahisiz cilt gençleştirme ve sıkılaştırma işlemleri yapılabiliyor. Bu alanda en yeni yöntemlerden biri Yüksek Fokuslu Ultrason (HiFu) sistemi olarak kabul ediliyor. Yüksek fokuslu yani odaklı ultrason yönteminde, ultrason dalgası noktalar halinde dokuda odaklanıyor. Odaklandığı bölgelerde sürtünmeyle beraber ısı enerjisi ortaya çıkıyor. Dolayısıyla kontrollü olarak yüzden boyuna uzanan kas, fasia tabakası (SMAS) ve derin dermis tabakasında koagülasyona sebep oluyor. Vücut tarafından yara dokusu olarak algılanan bu bölgelerde yoğun kolajen aktivasyonu sağlanıyor. SMAS tabakasındaki ısı koagülasyonu germe ve lifting etkisi ile ciltte sıkılaşma ve gençleşme meydana getiriyor.

  - Advertisement -

  Nasıl uygulanıyor?
  Öncelikle uygulama alanları teşhis ediliyor. Hastanın doku yapısına göre uygulamaya karar veriliyor. Doğru bölgelere doğru dozlarda uygulandığında HiFu sistemi ameliyatsız bir çözüm sunuyor. Cilt ve cilt altı doku katmanlarını bilinçli olarak odaklanmasını istediğimiz, dört çeşit başlık bulunuyor. Yüksek odaklı yani fokuslanmış başlıkların bizim istediğimiz, cilt altı doku katmanlarına ulaşarak termal hasar odakları ile cildin bundan olumlu anlamda faydalanması sağlanıyor. Bu işlem sırasında cilt yüzeyi  hasar görmüyor. Dokuya ulaşan yüksek odaklı ultrason enerjisi sayesinde stimülasyon artıyor ve ciltte yeni kolajen oluşumu sağlanıyor. Yüze uygulanan cerrahi işlemler esnasında germe etkisini verdiğimiz SMAS katmanında noninvazif bir şekilde sıkılaşma etkisi meydana gelerek, zaman içinde doğal bir yüz germe etkisi oluşuyor.

  Nokta Lifting
  Prof. Dr. Reha Yavuzer

  Nokta Lifting nedir? Nasıl etki ediyor?
  Nokta lifting, jel kıvamındaki dolguların geniş alanlara verilmeden sadece yüzün taşıyıcı noktalarına yerleştirilmesi ile elde edilen yukarı yönlü kalkması ve toparlanmasıdır. Adeta lifting yani germe etkisini sağlayan bu yöntemde yüzün destek noktalarının belirlenip kişinin sarkan yerleri ile ilişkisine göre üç değişik uygulama yapılıyor. Uygulama yapılan yerlere göre 5 nokta, 8 nokta ve 10 nokta lifting dediğimiz bu yöntemde yüzün yapaylaşma veya aşırı dolma olasılığı yok. Bu nedenle de klasik dolgu uygulamalarına göre çok daha doğal sonuçlar elde ediliyor. Bir binanin inşasında taşıyıcı kolonların oluşturulup binanın bu taşıyıcılar üzerinde yükselmesi prensibine dayanan 5-8-10 Nokta Lifting yöntemi sadece düzeltici etkiye sahip olmayıp yaşlanma sürecinin başındaki kişiler içinde yaşlanma ve sarkmayı yavaşlatıcı özelliği de bulunuyor. Kadınlara ve erkeklere uygulanabilen Nokta Lifting de anatomik özelliklere bağlı olarak noktalar belirleniyor.

  Farklı türleri var mı?
  Nokta lifting işleminin uygulanan nokta sayısına göre 3 değişik tipi mevcut.

  5 NOKTA LIFTING:
  Nokta Lifting yönteminin temelini oluşturan 10 ana yüz taşıyıcı noktasının sadece 5’inin desteklenmesini içeriyor. 5 Nokta Lifting, sıklıkla sadece orta yüz (yanak bölgemiz) veya alt yüz (çene kenarı), ağız köşesi sarkıklıkları için uygulanıyor. 30’lu yaşlarla birlikte başlayan minimal doku gevşemeleri ve sarkıklıklarının önüne geçmek için çok başarılı bir yöntem. İki değişik tipte yapılabilen 5 Nokta Lifting de ihtiyaca göre hangi tip uygulama yapılacağına karar veriliyor. 5 Nokta lifiting, morluk ve şişlik olasılığı düşük bir yöntem olması nedeniyle erkek hastaların en çok tercih ettiği yöntem.

  THERMILIFT
  DR. HÜSEYIN TIRMAN

  Thermilify yöntemi nedir?
  Liposuction ve germe ameliyatlarının tek bir seansta yapılabildiği ameliyatsız gençleşme yöntemi. Yüz, gıdı, boyun, göz çevresi, kol sarkması, karın bölgesinde yağlanma, sırt, basen, popo kaldırma, vajina sıkılaşması, meme dikleştirme ve koltuk altı terlemesine karşı etkili. Özellikle de yüz ovalini kaybetmiş, ameliyatsız, iyi ve doğal sonuçlara ulaşmak isteyen hastalar için ideal bir yöntem. Çünkü biz Avrupalı yüzüne sahip değiliz. Avrupa’da insanlar zayıf, yüzlerinde yağ oranı çok düşük. Ancak Türk halkının yüzü ABD’lilere benziyor. Bir de 30 yaşından sonra herkesin yaşadığı bir sorun var; gevşeme. Yağlar yaş ilerledikçe aşağı doğru iniyor ve yanak kenarlarımız zamanla “buldog” gibi görünüyor. Thermilift, liposuction etkisiyle hastaların yağ sorununu çözerken, aynı zamanda lifting etkisiyle germe ve sıkılaşma ihtiyacını karşılıyor. Diğer yöntemlerden en büyük farkı her iki soruna da aynı anda çözüm getiriyor olması.

  Uygulama sonrası ciltte ne farklılıklar oluyor?
  Uygulama sonrası cildin kolajen üretimi artmaya başladığı için ciltte hemen görülen sıkılaşma, toparlanma, yüz ovalinin belirginleşmesi ve lifting etkisi meydana geliyor. En az üç yıl süren bu toparlanmayla; uzun ömürlü sonuçlar elde ediliyor.

  Sonrasında nelere dikkat edilmeli?
  Ödem oluşmamasını sağlamak için, uygulama sonrasında hasta sadece bir hafta süresince geceleri yatarken özel bir maske kullanıyor.

  Formsante – 2015 Mart sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz