Evde hamilelik testi ne zaman, nasıl yapılır?

Gebeliğin erken tespiti, anne adaylarının doğru beslenme kurallarına uyması, kaygı ve endişelerin giderilmesi adına önemli. Pek çok kadın ilk hamilelik testini evde yapar, ardından teyit için kan testine başvurur. Peki, evde hamilelik testi ne zaman, nasıl yapılır?

EVDE HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN, NASIL YAPILIR? *

Hamilelik testi için farklı süreleri veren cihazlar olsa da kullanım metotları birbirine yakın. Genel olarak gebelik testi yaptırmak için adet tarihinin 1 gün geçmesini beklemek gerekir. Kandan yapılan gebelik testleri 4. haftadan, idrardan yapılan gebelik testi ise 5. haftadan itibaren pozitif sonuç verir. Evde yapılan kimi testler beklenen adet gecikmesinden 5-6 gün öncesine kadar sonuç verebilir.

HAMİLELİK İÇİN DOĞURGANLIK DİYETİ

Eczaneden alacağız idrar testi adım adım şöyle uygulanır:

-Test çubuğunu emici uç, temiz kuru bir kaba alınan idrara temas edecek şekilde birkaç saniye tutun.

-Kapağı geri takın ve çubuğu gösterge penceresi üste gelecek şekilde düz bir yüzeye koyun. Sonuç için yaklaşık üç dakika bekleyin. (Süreler için aldığınız testin kullanım kılavuzuna mutlaka bakın)

HAMİLELİK TESTİNDE İKİ ÇİZGİ VAR *

Eğer ki test çubuğunda iki pembe çizgi oluşursa bu sonucun pozitif olduğu anlamına gelebilir. Bazı test sonuçlarında çizgilerden biri daha soluktur ancak bu durumda da sonuç pozitiftir.

HAMİLELİK TESTİNDE TEK ÇİZGİ VAR *

Eğer test çubuğunda tek çizgi varsa sonuç negatiftir.  Ancak unutulmamalı ki gebeliğin tespiti için evde yapılacak idrar testi, kan testi kadar hamileliği erken tespit edemediği için negatif sonuç da çıkabilir. Bu durumda idrar testini 1 hafta arayla tekrarlayabilirsiniz.

EBRU ŞALLI’DAN HAMİLELER İÇİN 5 EGZERSİZ

KANDAN GEBELİK TESTİ *

Kanda yapılan gebelik testleri ise evde yapılan testelere göre çok daha yüksek hassasiyete sahiptir. Kan testleri hormon seviyesinin rakamsal değerini de vererek hamilelik haftasının belirlenmesine yardımcı olur.

HAMİLELİKTE HANGİ TESTLER YAPILIR? *

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bebeğin sağlığı ve olası riskleri belirlemek için de çeşitli testler yapılır.

İKİLİ TARAMA TESTİ

Gebeliğin 11-14. haftaları arasında down sendromu tarama testi yapılır. Söz konusu test anne kanında bakılan PAPPA ve serbest beta hCG düzeylerinin bebekte ultrason ile ense kalınlığı ölçüm değeri ve anne yaşı ile birlikte değerlendirildiği tarama testidir.

HAMİLELİKTE TARAMA TESTLERİNİN ÖNEMİ

ÜÇLÜ YA DA DÖRTLÜ TARAMA TESTİ

 Hamileliğin 15 ve 20. haftaları arasında uygulanır. Üçlü ya da dörtlü test; özetle anne adayında ikili kombine testin yapılmadığı durumlarda down sendromu riskinin taranması amacıyla yapılır.

 DETAYLI FETAL ULTRASON

Hamileliğin 18-22. haftaları arasında yapılır. Bebekte oluşan herhangi bir anomalinin ortaya çıkartılması amacıyla bu dönemde özel bir anomali taraması gerçekleştirilir. Detaylı ultrasonografi ile ile bebeğin organlarına bakılır, beyinde-omurilikte, yüzde, kollar-bacaklarda, iç organlarda hayatı tehdit edecek ya da engelliliğe yol açacak önemli bir yapısal anormallik olup olmadığı değerlendirilir.

SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN 30 ALTIN KURAL

ŞEKER TARAMASI

Gebeliğin 24 ila 28 haftaları arasında bu test uygulanır. Bu test için anne adayına 50 gr. glukoz içeren su içirildikten 1 saat sonra kan şekerine bakılır.

Glikoz seviyesi 140 mg/dl altında olduğunda anne adayında gebelik şekeri olmadığı belirlenir. Fakat kandaki glikozun bu değerin üstünde çıkması halinde 3 saatlik 100 gr glikozla testin yeniden yapılması gerekir. 3 saat sürecek yüklemenin ardından, anne adayının gebelik şekeri olup olmadığı kesin olarak belirlenir.

Tarama testlerinin düşük riskli hastalarda güvenilirliği ortalama yüzde 92’dir. Ancak yüksek risk grubunda daha ileri tetkikler yapılarak güvenilirlik yüzde 99’a kadar çıkabilir.

ECE VAHAPOĞLU İLE HAMİLELİK YOGASI

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR? *

Hamilelik belirtileri için ilgili haberimize bakabilirsiniz

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here