Diğer
  Ana SayfaSağlıkGözlerinize ''eye''robics!

  Gözlerinize ”eye”robics!

  -

  Bacaklarınızı, kollarınızı ve karnınızı daha güçlü ve sağlıklı kılmak için pek çok egzersiz var. Ancak bu seferki egzersizler gözleriniz için. Eyerobics adı verilen bu egzersizlerle daha keskin ve canlı bakışlara sahip olacaksınız.

  Gün boyu bilgisayar başında oturanların gözlerinde oluşan, strese ve yorgunluğa bağlı baskıyı azaltmak ve gözleri rahatlatmak amacıyla yapılabilir. Bu egzersizin gün ışığında, rahat bir ortamda yapılması gerekiyor. Hedef egzersiz sırasında vücudun tüm kaslarıyla beraber göz kaslarını da gevşetmek

  1. İki avucunuzu hızlı bir şekilde birbirine sürtün ve hemen ardından ellerinizle yüzünüzü örtün. Avuçlarınız göz yuvarlarınıza temas etmesine dikkat edin.

  2. Gün ışığıyla aydınlanmış bir yerde mümkünse camı açın ve havayı içinize çekerek başınızı sağa, sola, ileri ve geri hareket ettirerek boyun kaslarınızı rahatlatan hareketler yapın.

  3. Kollarınızı yukarı uzatarak iyice gerinin, bedeninizi sağa ve sola çevirin ve gözlerinizi mümkün olduğunca uzaklara daldırın.

  - Advertisement -

  Astigmatlar için

  1. Bakışlarınızla en içteki küçük daireden başlayarak, tüm daireleri takip edin. Birkaç saniye sonra gözlerinizin önünde bir çizgi belirebilir ancak bu normal bir durum, endişelenecek bir şey yok, sadece beyninizin size oynadığı küçük bir optik illüzyon.

  2. Gözlerinizle bu çizgiyi takip etmeye devam edin başta biraz yorucu olsa da daha sonra gözleriniz buna alışacak ve bu işlem size kolay gelmeye başlayacak.

  Miyoplar için

  Bu egzersizi yapabilmek için kar kristali şeklini keserek duvara ya da bir panoya yapıştırın. Bu egzersizi günde bir kere, sabah saatlerinde yapmanız yeterli.

  1. Şeklin yaklaşık 1 metre karşısına geçin ve burnunuzdan derin bir nefes alın ve yavaş yavaş verin.
  2. Kar kristali şekline konsantre olun ve şeklin dış kon türünü gözlerinizle takip etmeye çalışın. Başlangıçta şekil sık sık netliğini kaybedecektir. Ancak egzersizi yapmaya devam ettikçe, netliğin kaybolmadığını ve daha kolay hale geldiğini fark edeceksiniz.

  Tembel gözler için

  1. Rahat bir yere oturun ve gözlerinizi uzaktaki objelerde gezdirin.
  2. Kağıdı elinize alın ve mümkün olduğunca uzun süre oyun kağıtlarına odaklayıp, gözlerinizi kırpmadan bakmaya çalışın. Bir süre sonra iki kartın arasında üçüncü bir kart belirecektir.
  3. Üçüncü sanal kartı daha net görene kadar konsantrasyonunuzu bozmayın.
  4. Tekrar bakışlarınızı iki gerçek kartı görecek şekilde ayarlayın.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz