Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsGrip, alerji ve koronavirüs arasındaki farklar neledir?

  Grip, alerji ve koronavirüs arasındaki farklar neledir?

  -

  Tüm dünyayı alarma geçiren Covid-19, birçok solunum yolu enfeksiyonu ve alerjik reaksiyon şikayetleriyle ortak belirtiler gösteriyor. Bu sebeple birçok kişinin aklında öksürüp hapşırsa dahi Covid-19’a yakalandım endişesi ortaya çıkıyor. Bu noktada grip, alerji ve koronavirüs arasındaki farkları bilmek çok daha önemli hale geliyor. Peki, grip, alerji ve koronavirüs arasındaki farklar nelerdir? Avrasya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kanan Abbaslı, bu üç sağlık problemi arasındaki farkları açıklıyor.

  GRİP, ALERJİ VE KORONAVİRÜS ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

  GRİP TAM OLARAK NEDİR?

  İnfluenza virüslerinin sebep olduğu grip, üst solunum yollarını etkileyen viral bir hastalıktır. Çoğu zaman soğuk algınlığı(nezle) ile karıştırılan grip, soğuk algınlığına göre daha ağır bir sağlık problemidir. Aşırı yorgunluk, kuru öksürük, boğaz ağrısı, ishal, mide bulantısı, yüksek ateş (38 derece ve üstü), kas ağrıları gibi şikayetlerle kendini belli eder.

  Grip tıp bilimi tarafından tanınan ve bilinen bir hastalıktır. Tedavisi için kullanılabilecek ilaçlar vardır. Gripte kırgınlık, burun akıntısı gibi bulgular erken başlar ve doktorlar hastalığı erken dönemde kolaylıkla ayırt edebilir. Akciğer akut hastalığıyla insanın bütün ciğerlerini harap edecek bir duruma daha az oranda gelindiği bilinmektedir. En önemlisi de korunmak için bir aşısı vardır.

  ALERJİ ANİDEN BAŞLAMAZ

  Covid-19’u bu kadar zor kılan en önemli neden aniden başlamasıdır. Ancak alerjik reaksiyonlar aniden başlamaz. Belirti ve bulguları uzun sürelidir. Üstelik alerjide öksürük olmasına karşın ateş olmaz. Alerjide daha çok hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarma ve kaşıntı görülür. Aynı zamanda covid-19’un en önemli belirtisi olan şiddetli nefes darlığı, ne gripte ne de alerjik reaksiyonlarda görülür.

  KORONAVİRÜS ANİ BAŞLAR, HIZLI YAYILIR

  Söz konusu koronavirüs olduğunda ise belirtiler ani başlar. Ateş ve kuru öksürük şeklinde kendini belli eder. Hastalar genellikle aniden ağırlaşır. En büyük özelliği  Covid-19’un diğerlerinden farkı çok kısa sürede akciğere iniyor olmasıdır. Akciğere indiği için de balgam yapması bazı hastalarda da en önemlisi zatürreye neden olmasıdır.

  - Advertisement -

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz