Hangi kitle tehlike habercisi?

Kitleler bize çoğu zaman korkulu rüyalar yaşatabiliyor. Elimize gelen herhangi bir kitle yüzünden paniğe kapılmakta çok da haksız değiliz. Çünkü bu kitleler çoğunlukla iyi huylu olsalar da kimi zaman kanser gibi korkutucu hastalıklara işaret edebiliyor.

Bu kitlelerin ciddi hastalıkların habercisi olup olmadığını öğrenmek için önce bu yazıyı dikkatlice okumak sonra da bir uzmana görünmek gerekiyor…

Hayatının bir döneminde tesadüfen de olsa vücudunda bir kitle olduğunu fark edenler bilirler. İnsanın yüreğini bir korku sarıverir, “acaba” sorusu beynini kemirir durur. “Ya bu kitle kötü hastalığın işaretiyse?” Çünkü kitleler genellikle iyi huylu olsalar da kötü bir hastalığa işaret edebiliyor.

Neyse ki uzmanlar ele gelen her kitlenin felaket habercisi olmadığını söyleyerek yüreğimize su serpiyor. Ama vücudunda herhangi bir kitle fark edenin vakit geçirmeden doktora başvurması da gerekiyor.

FARKINDA MISINIZ? ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Bu kez İnternational Hospital’den Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Faruk Aykan ile Acıbadem Hastanesi Kozyatağı’ndan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Şerife Şimşek’in kapısını çaldık.

İşte size kitleler hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar…

HER KİTLE TEHLİKELİ DEĞİL
 

Vücudumuzun değişik yerlerinde oluşan ve elimizle hissedebileceğimiz ya da birtakım tanı yöntemleriyle karşımıza çıkabilecek olan kitleler; şişlik, beze, ur veya tümör olarak adlandırılıyor.

Kitleler genellikle elimizle kolayca hissedebileceğimiz bir şekilde cilt altında veya memede gelişiyor. Bir kısım kitleler ise dışarıdan muayeneyle saptanamıyor. Ancak herhangi bir check-up sırasında, radyolojik incelemelerle ortaya konuyor. Örneğin rahimde, karaciğerde, pankreasta veya beyinde saptanan kitleler gibi.

Karşılaştığımız her kitle tehlikeli değil elbette. Kitleler iyi (selim, benign) ya da kötü huylu (malign, habis, kanser, ur, tümör) olarak ikiye ayrılıyor…

İYİ HUYLU VE KÖTÜ HUYLU BEYİN TÜMÖRÜ BELİRTİLERİ

1 YORUM

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here